Blok z 48 mieszkaniami powstał przy ulicy K. Brzostowskiego 1. To pierwsza inwestycja ZBM TBS w Suwałkach, realizowana w trybie „Od najemcy do właściciela”. Mieszkańcy odebrali we wtorek, 19 grudnia klucze do swoich mieszkań.

Budynek znajduje się w atrakcyjnej lokalizacji – w sąsiedztwie aquaparku i Suwalskiego Ośrodka Kultury, jednak zachęcająca dla przyszłych najemców była nie tylko lokalizacja, ale także formuła jego powstania. Jak zaznaczył Jarosław Lebiediew, prezes spółki ZBM TBS – program „Od najemcy do właściciela” pozwoli mieszkańcom miasta na stopniowe dochodzenie do własności. W praktyce oznacza to, że lokale mieszkalne zostały wybudowane z kredytu zaciągniętego przez miejską spółkę i przeznaczone na wynajem – najemcy zaś zobowiązali się do wpłacania równych miesięcznych rat na poczet ceny zakupu mieszkania. Oni też płacą za czynsz i media. Gdy zapłacą ostatnią ratę z tytułu wykupu, staną się właścicielami lokalu mieszkalnego.

Zainteresowanie programem było bardzo duże – przesądziło o tym fakcie kilka czynników, w tym niezwykle korzystne warunki finansowe – bardziej korzystne niż w przypadku Mieszkania Plus. Wybrana przez spółkę formuła to odpowiedź na potrzeby młodych ludzi tuż po studiach, studentów, młodych małżeństw, czyli osób, które nie mają jeszcze historii kredytowej, ale zarabiają na tyle dużo, że nie mogłyby ubiegać się o mieszkanie komunalne. – Połowa mieszkańców to osoby w wieku do 30 lat, a kolejna połowa z nich to osoby z wyższym wykształceniem – podkreślił Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk przed uroczystym przekazaniem kluczy najemcom.

Jak informowaliśmy w listopadzie 2016 roku – przyszli właściciele mieszkań wybierani byli według określonego klucza. Wnioskodawcy, którzy zamieszkają w bloku TBS, to ludzie w wieku do 30 lat (50 proc. wszystkich osób) oraz osoby, które nie przekroczyły 40. roku życia (35,4 proc). Liczba osób w ich gospodarstwach domowych nie przekracza zwykle 3 osób: 2 osoby (29,2 proc.), 3 osoby (39,6 proc). Niemal połowa najemców to absolwenci szkół wyższych, zatrudnieni na podstawie umowy o pracę (77 proc.); niewielu prowadzi własną działalność (18,7 proc). Więcej informacji w artykule poniżej.

Blok TBS w budowie. W Suwałkach powstanie prawie 50 nowych mieszkań (foto i wizualizacje)

Inwestycja ZBM TBS pochłonęła ponad 6,1 mln złotych (bez kosztów działek): 1 m kw. powierzchni to koszt 2,9 tys. złotych. W bloku znajduje się 48 mieszkań w stanie deweloperskim i tyle samo komórek lokatorskich (piwnic) – najemcy wybierali wymarzone mieszkanie spośród 32 lokali trzypokojowych o powierzchni 53 – 65 m kw., a także 16 mieszkań dwupokojowych o pow. 45 m kw. W czterokondygnacyjnym bloku znajdują się windy. Mimo tego, że ZBM TBS planuje przeprowadzenie jeszcze kilku prac, najemcy już zabierają się za wykończenie i wyposażenie swoich mieszkań, aby przeprowadzić się do nich jak najszybciej.

Fot. Niebywałe Suwałki

Kolejne dwa bloki TBS powstaną przy ulicy Pułaskiego (na niezabudowanym terenie pomiędzy ulicami Pułaskiego a Reja). Do końca grudnia zostanie opracowana dokumentacja projektowa, zakładająca powstanie sześciokondygnacyjnych bloków – w dwóch budynkach powstanie łącznie 48 mieszkań dwu- i trzypokojowych. Budowa najnowszej inwestycji spółki powinna zakończyć się w 2019 roku. Przetarg na wybór wykonawcy robót budowlano-instalacyjnych planowany jest w II kwartale 2018 roku.

Fot. wizualizacje i lokalizacja nowych bloków – źródło: ZBM TBS

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj