Proces działaczy KOD-u już nie w suwalskim sądzie?

0
225
Fot. arch. Niebywałych Suwałk.

Czy proces trzech osób – uczestników wystawy o Armii Andersa, której otwarcie zostało przerwane w marcu 2016 roku, będzie toczyć się w innym sądzie?

Doniesienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez sędziego Jacka Sowula, prezesa Sądu Okręgowego w Suwałkach wpłynęło do prokuratury. Rozprawa została odroczona do kwietnia.

Anonimowe pismo dotyczy wyłączenia miejscowej policji oraz miejscowego sądu z toczącego się postępowania. Autor lub autorzy doniesienia wskazują, że wiceministrowi MSWiA, Jarosław Zieliński podlega policja. Był też jednym ze świadków w sprawie wydarzeń z marca 2016 roku w Archiwum Państwowym (sąd podczas poprzedniego posiedzenia rozważał ewentualne powołanie go ponownie na świadka, po przesłuchaniu dyrektora Archiwum Państwowego). Z kolei w przypadku sędziego Jacka Sowula pojawiły się informacje o zawiadomieniu o możliwości popełnienia przestępstwa przez sędziego. Sędzia Sowul w kwietniu 2017 roku uznał apelację złożoną przez Komendanta Miejskiego Policji w Suwałkach za zasadną – było to orzeczenie wydane na niekorzyść uczestników zajścia w Archiwum Państwowym.

SO w Suwałkach w sprawie KOD: Wolność słowa nie jest nieograniczona (audio)

Przypomnijmy, że początkowo na ławie obwinionych zasiadło pięć osób. Dwie z nich w październiku 2017 roku usłyszały prawomocny wyrok uniewinniający.

Sprawa członków KOD-u i wystawy o Armii Andersa znów na wokandzie. Sąd ponownie przesłucha dyrektora Archiwum Państwowego

KOD – Anders: Są uniewinnienia, ale to nie koniec sprawy zakłócenia porządku podczas otwarcia wystawy o armii gen. Andersa (audio)

Dodaj komentarz