Wojciech Szroeder z „Pogranicza” z nagrodą marszałka

0
1013
Fot. źródło: Wrota Podlasia

Za nami XIX gala wręczenia nagród Marszałka w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury. W tym roku statuetkę odebrał m.in. Wojciech Adam Szroeder – niezwykły pedagog i twórca Orkiestry Klezmerskiej Teatru Sejneńskiego, jeden z założycieli Fundacji „Pogranicze” i Ośrodka „Pogranicze – sztuk, kultur, narodów”.

Pozostali nagrodzeni to: Tomasz Wiśniewski – niestrudzony badacz naszej regionalnej historii; Stanisława Ewa Skowysz- Mucha – artystka ludowa podtrzymująca najlepsze tradycje swoich przodków; prof. Jerzy Nikitorowicz, były rektor Uniwersytetu w Białymstoku i badacz podlaskiej wielokulturowości; Stanisław Wiesław Dąbrowski, który przez 42 lata prowadził z wielkim sukcesem „Kurpie Zielone” oraz Szymon Hołownia, znany pisarz, dziennikarz, osobowość telewizyjna i społecznik.

Wojciech Adam Szroeder nagrodę odebrał za całokształt działań animacyjnych i edukacyjnych, w tym za stworzenie w 1996 roku i kierowanie Orkiestrą Klezmerską Teatru Sejneńskiego. Kandydaturę Wojciecha Szroedera zgłosili rodzice dzieci – wychowanków wielopokoleniowej Orkiestry Klezmerskiej Teatru Sejneńskiego. Jako rodzice uważamy, że ogromny wkład prac w edukację muzyczną dzieci i młodzieży pana Wojciecha Szroedera, odważnego lidera zmian kulturowych który inspiruje tworzenie trwałych alternatyw społecznych, otwartych na wizję integracji europejskiej – napisali rodzice w uzasadnieniu swojego wniosku.

Galę zakończył występ Orkiestry Klezmerskiej Teatru Sejneńskiego.

Przypominamy, że Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego zamierza wydać swój pierwszy dwupłytowy album. Zbiórka prowadzona jest na portalu crowdfundingowym.

Grali z najlepszymi, teraz planują wydać płytę. Wesprzyj Orkiestrę Klezmerską Teatru Sejneńskiego

Leave a Reply