Piękna, kolorowa jesień tego roku w Augustowie nabierze jeszcze intensywniejszych barw – a wszystko to za sprawą przedsięwzięcia „Octubre con Frida czyli październik z Fridą”. Hipnotyzujące obrazy, nietuzinkowa osobowość, trudne koleje losu – to wszystko czyni z Fridy Kahlo artystkę, która – mimo że od jej śmierci minęły 63 lata – wciąż intryguje, fascynuje, w jej twórczości ciągle odnajdujemy poruszające przeżycia i doświadczenia.

Gama wydarzeń kulturalnych w ramach tego przedsięwzięcia jest bardzo szeroka – poczynając od twórczych działań, poprzez propozycje dla widzów, aż po ucztę dla ciała – wszystko w meksykańskim klimacie, przywołujące barwy i formy charakterystyczne dla ojczyzny Fridy Kahlo.

Już jutro (4 października) uczestnicy warsztatów zmierzą się z zadaniem stworzenia autoportretów w stylu prac Fridy, a najpierw wysłuchają wykładu o historii malarstwa i życiu artystki. Na to wydarzenia już jest komplet uczestników, ale wciąż można zapisać się na kolejne artystyczne warsztaty – tym razem poświęcone tematowi makramy w biżuterii. Odbędą się one 20 października o godzinie 12.00, a uczestnicy będą mogli własnoręcznie wykonać biżuterię w stylu boho, folk w barwach inspirowanych malarstwem patronującej przedsięwzięciu artystki. Zapisy pod numerem tel. 608 488 192 – Agnieszka Przełomska.

Będzie także okazja, by poznać bliżej postać wielkiej malarki, jej drogę do sztuki, historię związku z Diegiem Riverą. 21 października o godz. 19:00 w kinie Iskra zaprezentowany zostanie monodram w reżyserii Jakuba Przebindowskiego „Frida. Życie. Twórczość. Rewolucja” – spektakl pod Honorowym Patronatem Ambasady Meksyku w Polsce/ Embajada de México en Polonia.

Przedstawienie łączy w sobie elementy teatru, videoartu i videoteatru, performance i malarstwa. W roli głównej widzowie zobaczą aktorkę i malarkę, Martynę Kliszewską. Poruszający, nowatorski spektakl był prezentowany w grudniu 2018 r. w Suwalskim Ośrodku Kultury w ramach finału jubileuszowej edycji Międzynarodowych Spotkań z Monodramem „O Złotą Podkowę Pegaza” – i jest w istocie wartym uwagi przedsięwzięciem artystycznym.

Wielbiciele kina – i niespodzianek – będą mogli zobaczyć 25 października tajemny seans w ramach „Octubre con Frida”. To autorski pomysł pracowników APK – organizowane już od pewnego czasu tajemne seanse mają grono wiernych fanów.

Warto także mieć na uwadze kulinarne propozycje w ramach październikowych spotkań pod artystycznym szyldem. Z pewnością dania będą zachwycały oczy – ale niewątpliwie i podniebienia. 18 października od godziny 22.00 Polska Szkoła Gastronomiczna zaprasza na „Nocne żarcie. Tex-Mex” (Rynek Zygmunta Augusta 1, tel. 500081940), zaś dziesięć dni później – 28 października, Tawerna Fisza oferuje wyszukane smaki w ramach „Kolacji tematycznej. Meksykańskie przysmaki”. Pięciodaniowy posiłek oraz koktajle meksykańskie to nietuzinkowe zwieńczenie „Octubre con Frida”. Zapisy na tę kulinarną podróż pod numerem 730023730.

 

ORGANIZATORZY: APK, Augustynki, DKF Kinochłon,
PARTNERZY: AgnesArt, Tawerna Fisza Concept by Marcin Budynek Ogródek Pod Jabłoniami, Pracownia Ala ma Kota – Ręcznie szyte zabawki, Polska Szkoła Gastronomiczna
PARTNERZY MEDIALNI: Dziennik Powiatowy, Augustow24.pl, Augustow.org, Niebywałe Suwałki
HONOROWY PATRONAT SPEKTAKLU,: Ambasada Meksyku w Polsce/ Embajada de México en Polonia

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj