Po zamieszaniu związanym z propozycją nowego herbu Suwałk, heraldycy zaprezentowali wersję po zmianach. Powstaje pytanie, czy mieszkańcom miasta nowa wersja tym razem przypadnie do gustu i czy Komisja Heraldyczna wyda pozytywną opinię?

Herb musi być zgodny z zasadami heraldyki, weksylologii i miejscową tradycją historyczną. Tylko to gwarantuje uzyskanie pozytywnej opinii Komisji Heraldycznej – która jest organem doradczym ministra spraw wewnętrznych i administracji w sprawach związanych z heraldyką i weksylologią. Jak przypomina Mariusz Klimczyk, sekretarz miasta – miasto Suwałki trzykrotnie podejmowało próby przyjęcia herbu zgodnego z podstawami prawnymi. – Wystąpienia w tym zakresie kierowane były do Ministerstwa i Komisji Heraldycznej w latach 2005, 2011 i 2014. Wszystkie próby „zalegalizowania” obecnego wzoru (wizerunku) herbu kończyły się negatywnymi opiniami komisji heraldycznej i negatywną opinią Ministerstwa – dodaje.

Problem w tym, że zaakceptowana przez Komisję Heraldyczną wersja nie przypadła do gustu mieszkańcom. Z inicjatywy jednego z nich – Piotra Wasilewskiego została nawet wystosowana specjalna petycja.

Tej wersji herbu suwalczanie nie chcieli.

Więcej informacji poniżej:

Nie dla nowego herbu Suwałk. Do Ratusza wpłynęła petycja (audio)

Następnie w suwalskim Ratuszu odbyło się spotkanie z heraldykami:

Herb Suwałk musi być zmieniony. Nowa propozycja przejdzie korektę

Nowa propozycja herbu będąca przedmiotem wniosku do MSWiA o zaakceptowanie (poprawionego) wzoru herbu:

Opis heraldyczny nowego wizerunku herbu brzmi następująco: „W polu czerwonym na trójwzgórzu zielonym krzyż łaciński złoty, z nałożoną na dolne ramię takąż koroną o trzech widocznych kwiatonach i dwóch widocznych perłach, mający z prawej postać św. Romualda stojącego na wprost, z nimbem złotym, z długą rozwidloną brodą srebrną, w takimż habicie kamedulskim srebrnym, prawicę unoszącego w geście błogosławieństwa, lewicę wspierającego na lasce złotej, trzymanej przed sobą, w skos; z lewej postać św. Rocha kroczącego w prawo, z nimbem złotym, z krótką brodą i włosami srebrnymi, w takiejż tunice do kolan, przewiązanej takimż sznurem, z takąż pelerynką z kapturem, w takichż butach z krótką cholewką, trzymającego prawicę na piersi, zaś lewicę wspierającego na długiej lasce podróżnej złotej z takąż tykwą, w skos lewy, trzymanej przed sobą; u jego stóp pies czarny kroczący w lewo, patrzący w prawy skos, trzymający w pysku chleb złoty”.

Kolejnym krokiem będzie opracowanie wymaganej dokumentacji w tym przygotowanie projektów graficznych wszystkich weksyliów posiadanych i używanych przez Miasto oraz skierowanie do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji wniosku o zaopiniowanie wprowadzonych zmian i prawek nowej propozycji wizerunku herbu.

Należy dodać, że zmiana wzoru herbu nie oznacza z automatu, konieczności wymiany obecnie funkcjonujących i wykorzystywanych wizerunków herbów obecnych w życiu miasta w różnych postaciach (konieczność ponoszenia dodatkowych wydatków). Wymiana wizerunków herbu będzie następowała jako długotrwały, naturalny proces zastępowania „starych herbów” nowymi na elementach i przedmiotach, które będą wymagały wymiany z racji zużycia, zdezaktualizowania, utraty atrybutów przydatności oraz będzie umiejscawiany na przedmiotach nowo projektowanych i wykonywanych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj