Kolejny artykuł w nowym cyklu na naszej stronie, który realizowany jest we współpracy z autorką bloga Ruda Chata – Martą Janiszewską. Tym razem tematem są wariacje na temat butelkowej zieleni.

Autor: Marta Janiszewska

Butelkowa zieleń we wnętrzach pojawia się już od kilku lat. Szczyt popularności rozpoczęła około 2017 roku, natomiast w roku 2019 stała się trendem numer jeden. Dotyczy to nie tylko wnętrz, ale szeroko rozumianego dizajnu, mody, wzornictwa. Jej zwolenników nadal nie brakuje, a i obowiązujące w 2020 roku trendy działają na jej korzyść. Zwłaszcza mam tu na myśli style, w których wykorzystuje się kolory ziemi. Z czym łączyć ten bogaty, głęboki i niezwykle elegancki kolor?

Przeczytaj również: Trendy wnętrzarskie w 2020 roku i kolor roku 2020

Przeczytaj również: Jak zaaranżować wnętrze w stylu afrykańskim?

Projekt: wnętrza architekt Monika Staniec

Zdjęcie: Łukasz Bera

Do jakich wnętrz pasuje butelkowa zieleń?

Butelkowa zieleń jest niezwykle uniwersalnym kolorem, podobnie jak biel, szarość czy beże. Będzie dobrze wyglądała właściwie w każdym stylu. W stylu skandynawski będzie stanowiła kontrast dla bieli, w industrialnym – będzie ciekawym dopełnieniem czerni i szarości, w glamour – eleganckim dodatkiem. Przykłady można mnożyć, ponieważ kolor ten potrafi wkomponować się w bardzo szeroką paletę barw. Nasuwa się więc pytanie: z czym ją łączyć?

Przeczytaj również: Moja sypialnia z zieloną ścianą.

Jak wprowadzić butelkową zieleń do wnętrza?

Żeby wprowadzić butelkową zieleń do wnętrza, nie trzeba od razu porywać się na malowanie ścian, chociaż jest to jeden ze sposobów. Możesz wybrać jedną, która będzie stanowiła ozdobę pomieszczenia, ale są też inne sposoby. Możesz położyć na ścianę tapetę z roślinnym lub geometrycznym wzorem, matę roślinną, a także tapicerowane panele. W przypadku, kiedy nie chcesz w taki sposób ingerować w pomieszczenie, rozważ zmianę mebli na te w kolorze butelkowej zieleni lub zainwestuj w ich odnowienie poprzez pomalowanie czy wymianę obicia. Najtańszym rozwiązaniem są dodatki. Wybierz kilka elementów w takim odcieniu. Mogą być to zasłony, pled, poduszki, narzuty, ceramika, dywan, ale także plakaty utrzymane w tej tonacji.

Z czym łączyć butelkową zieleń?

Jeżeli chodzi o to, w towarzystwie jakich materiałów dobrze wypada butelkowa zieleń, to naprawdę trudno jest to jednoznacznie określić. Wiele rzeczy zależy od gustu, jednak są takie, które ogólnie uważa się za pasujące do siebie. Z butelkową zielenią pięknie komponuje się drewno. Ono ze wszystkim dobrze wygląda. Ponadto, mogę wymienić czerwoną cegłę, beton, stonowane tapety, złote elementy. Paleta barw, z jaką kolor ten świetnie współgra jest zdecydowanie szersza. Są to wszelkie odcienie brązów, bieli, szarości, beżów, ale także pudrowy róż, wspomniane wcześniej złoto, srebro, żółcie (zwłaszcza intensywne), a nawet czerń.

Przeczytaj również: Butelkowa zieleń we wnętrzach. Z czym ją łączyć?

Projekt: EWEM Edyta Wełnicka

Można więc stwierdzić, że zieleń, która kojarzy się nam z naturą, zawsze będzie dobrze wyglądać wśród innych kolorów ziemi i tego, co z niej pochodzi. Także masz szerokie pole do popisu, by wprowadzić butelkową zieleń do swojego wnętrza.

Więcej inspiracji i porad wnętrzarskich znajdziesz na lokalnym blogu klikając w powyższe logo.

Chcesz być na bieżąco?

Obserwuj blog na Facebook i Instagram

Jeżeli zainteresował Cię ten artykuł, podziel się nim ze znajomymi!

Materiały graficzne wykorzystane w artykule zostały użyte za zgodą autorów.

W cyklu “Piękne wnętrza”: Trendy wnętrzarskie 2020 roku

W cyklu “Piękne wnętrza”: Biophilic Design – nowy trend w architekturze

W cyklu “Piękne wnętrza”: Rok 2020 w kolorze Classic Blue

Leave a Reply