Reklama

Głowy końskie w Maćkowej Rudzie 17 (audio)

Data:

- Reklama -

Nie podejrzewam, żeby koniarze mogli przegapić wystawę rysunków końskich głów, która w piątek, 23 lipca została otwarta w Galerii Strumiłło w Maćkowej Rudzie. Prezentowane tam prace Andrzeja Strumiłły zostały wykonane w latach 2017 i 2018. Będzie je można oglądać jeszcze przez około dwa tygodnie.

Z około czterdziestu prac wykonanych na przestrzeni lat przez Andrzeja Strumiłłę, w zasobach galerii pozostało dwanaście. I właśnie dwanaście rysunków obejrzymy na wystawie. Konie w Maćkowej Rudzie 17 stanowiły nieodłączony element krajobrazu i historii rodziny. Nieżyjący już artysta hodował je przez dziesięciolecia. W tej chwili pozostały dwie klacze.

Anna Strumiłło, córka artysty opowiada o historii koni w rodzinie, o wystawie w Maćkowej Rudzie i o „końskim” albumie wydanym w 2018 r.:

Jak wspominał Andrzej Strumiłło: Mój osobisty związek z koniem ma historię kilkudziesięcioletnią. (…) Moja pierwsza klacz pochodziła z rodziny Mlechy (którą portretową młody Juliusz Kossak), była wnuczką Bandoli i El Passa, chluby Janowa Podlaskiego, najstarszej stadniny koni arabskich w Polsce. (…) Cieszyły mnie narodziny każdego źrebaka, sukcesy ogiera, piękno i gracja biegnącej klaczy. (…) Źródło: Koń: Teka Andrzeja Strumiłły

Związek z Janowem Podlaskim poniekąd pozostał w Maćkowej Rudzie do dnia dzisiejszego – za sprawą koni i ich opiekunów. 31 lipca – tylko przez jeden dzień – będzie tam prezentowana wystawa plenerowa autorstwa Artura Bieńkowskiego, który wiele lat przepracował jako koniuszy w stadninie w Janowie Podlaskim. Z pewnością rozmów o koniach i sztuce nie zabraknie.

„Gdzie są konie z tamtych lat” pytał w tytule swojej książki Jerzy Urbankiewicz. Książkę tę gorąco polecam. Polecam również wizytę w Maćkowej Rudzie 17, gdzie można znaleźć album o koniach autorstwa Andrzeja Strumiłły i miniaturkę konia zabrać ze sobą – w postaci inkografii wybranej pracy.

Kolejne wydarzenia w Maćkowej Rudzie 17 to spotkanie w sobotę, 24 lipca o godz. 19.00 – „Krzyż w religii i kulturze” oraz warsztaty naturalnego barwienia papieru.

Fot. Niebywałe Suwałki

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Wspomnienie z okazji 96. urodzin Andrzeja Strumiłły

W piątek, 27 października, w Galerii Strumiłło w Maćkowej...

W tym tygodniu muzyka i słowo

Końcówka października przyniesie w regionie sporo wydarzeń będących okazją...

15 lat Stowarzyszenia „Nad Czarną Hańczą”: Jubileusz z Krzysztofem Daukszewiczem

Stowarzyszenie Inicjatyw Społeczno-Kulturalnych "Nad Czarną Hańczą" właśnie obchodził swoje...

Tydzień w Galerii Strumiłło w Maćkowej Rudzie: Wystawy, spotkania, filmy

W tej chwili Galeria Strumiłło w Maćkowej Rudzie na...