Reklama

Głowy końskie w Maćkowej Rudzie 17 (audio)

Data:

- Reklama -

Nie podejrzewam, żeby koniarze mogli przegapić wystawę rysunków końskich głów, która w piątek, 23 lipca została otwarta w Galerii Strumiłło w Maćkowej Rudzie. Prezentowane tam prace Andrzeja Strumiłły zostały wykonane w latach 2017 i 2018. Będzie je można oglądać jeszcze przez około dwa tygodnie.

Z około czterdziestu prac wykonanych na przestrzeni lat przez Andrzeja Strumiłłę, w zasobach galerii pozostało dwanaście. I właśnie dwanaście rysunków obejrzymy na wystawie. Konie w Maćkowej Rudzie 17 stanowiły nieodłączony element krajobrazu i historii rodziny. Nieżyjący już artysta hodował je przez dziesięciolecia. W tej chwili pozostały dwie klacze.

Anna Strumiłło, córka artysty opowiada o historii koni w rodzinie, o wystawie w Maćkowej Rudzie i o „końskim” albumie wydanym w 2018 r.:

Jak wspominał Andrzej Strumiłło: Mój osobisty związek z koniem ma historię kilkudziesięcioletnią. (…) Moja pierwsza klacz pochodziła z rodziny Mlechy (którą portretową młody Juliusz Kossak), była wnuczką Bandoli i El Passa, chluby Janowa Podlaskiego, najstarszej stadniny koni arabskich w Polsce. (…) Cieszyły mnie narodziny każdego źrebaka, sukcesy ogiera, piękno i gracja biegnącej klaczy. (…) Źródło: Koń: Teka Andrzeja Strumiłły

Związek z Janowem Podlaskim poniekąd pozostał w Maćkowej Rudzie do dnia dzisiejszego – za sprawą koni i ich opiekunów. 31 lipca – tylko przez jeden dzień – będzie tam prezentowana wystawa plenerowa autorstwa Artura Bieńkowskiego, który wiele lat przepracował jako koniuszy w stadninie w Janowie Podlaskim. Z pewnością rozmów o koniach i sztuce nie zabraknie.

„Gdzie są konie z tamtych lat” pytał w tytule swojej książki Jerzy Urbankiewicz. Książkę tę gorąco polecam. Polecam również wizytę w Maćkowej Rudzie 17, gdzie można znaleźć album o koniach autorstwa Andrzeja Strumiłły i miniaturkę konia zabrać ze sobą – w postaci inkografii wybranej pracy.

Kolejne wydarzenia w Maćkowej Rudzie 17 to spotkanie w sobotę, 24 lipca o godz. 19.00 – „Krzyż w religii i kulturze” oraz warsztaty naturalnego barwienia papieru.

Fot. Niebywałe Suwałki

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Ostatnie „Słowo” Andrzeja Strumiłły

Artysta związany z Suwalszczyzną, którą pokochał i pozostał z...

Trwają ferie. Przed nami liczne spotkania i inne atrakcje. Będzie też promocja ostatniej książki Andrzeja Strumiłły

Zapowiada się tydzień spotkań tematycznych, promocyjnych i spotkań autorskich....

Przedszkolaki w „Starej Łaźni”

We wtorek, 8 listopada dzieci z suwalskiego Przedszkola nr...

Wspominanie Andrzeja Strumiłły w Starej Łaźni (foto)

Z okazji 95 rocznicy urodzin Andrzeja Strumiłły wspominano jego...