Na początku sierpnia informowaliśmy, że Krzysztof Dziemian złożył swoją aplikację na stanowisko dyrektora Suwalskiego Ośrodka Kultury i wygrał konkurs, otrzymując rekomendację komisji. Kierować instytucją jednak nie będzie.

Jak informuje Kamil Sznel, kierownik Biura Prezydenta Suwałk – we wtorek, 21 września w Urzędzie Miejskim w Suwałkach odbyło się spotkanie z udziałem Krzysztofa Dziemiana, Czesława Renkiewicza, prezydenta Suwałk oraz Romana Rynkowskiego, zastępcy prezydenta. Spotkanie związane było z podpisaniem umowy objęcia stanowiska. Nie wszystko poszło zgodnie z przewidywaniami.

– Pan Krzysztof Dziemian ostatecznie zrezygnował z przyjęcia funkcji dyrektora SOK z powodu zaproponowanego mu wynagrodzenia. Warto podkreślić, że kształtowało się ono na poziomie poborów pozostałych dyrektorów suwalskich jednostek kultury i było nieco niższe od zarobków obecnej dyrektor Suwalskiego Ośrodka Kultury – zaznacza Kamil Sznel, dodając, że w trakcie spotkania prezydent Suwałk złożył deklarację o możliwości podwyższenia wynagrodzenia po wdrożeniu się nowego dyrektora w funkcjonowanie jednostki, którą miał zarządzać.

Krzysztof Dziemian, którego poprosiliśmy o komentarz, zaznaczył, że o jego decyzji przesądziła nie tylko kwestia wynagrodzenia. – Usłyszałem, że jestem młody, nieznany, bez dokonań i dlatego nie zasługuję na takie wynagrodzenie, jak moja poprzedniczka – powiedział naszej redakcji Krzysztof Dziemian, który dodał również, że sam „proces komunikacji z urzędnikami” pozostawiał wiele do życzenia. – Na początku września otrzymałem propozycję umowy organizacyjno-programowej, do której nie mogłem wnieść uwag, choć zastępca prezydenta Suwałk podczas konkursu cały czas mnie pytał o to, co poprawiłbym w funkcjonowaniu Suwalskiego Ośrodka Kultury. Potem czekałem kilka tygodni aż ktoś się do mnie odezwie w sprawie umowy objęcia stanowiska – przypomniał.

Krzysztof Dziemian jest związany z kulturą od dawna. Wystarczy wspomnień o jego działalności w Stowarzyszeniu „Nie Po Drodze” i „Teatr-Akcjach”. Kierował Ośrodkiem Kultury w Sejnach. Nie jest wykluczone, że teraz skorzysta z propozycji współpracy z Ełckim Centrum Kultury, którą otrzymał kilka tygodni wcześniej.

Kto pokieruje teraz Suwalskim Ośrodkiem Kultury? Dział prawny Urzędu Miejskiego analizuje obecną sytuację.

Krzysztof Dziemian z rekomendacją komisji na stanowisko dyrektora SOK-u

7 KOMENTARZE

  1. „Kto pokieruje teraz Suwalskim Ośrodkiem Kultury?” – wychodzi na to, że Pan Prezydent kieruje SOK-iem, i w dalszym ciągu będzie nim kierował. Dyrektor będzie tylko realizował program, który pan Renkiewicz podyktował. Właściwie to z całej tej sytuacji taki właśnie wniosek płynie, że kulturze w Suwałkach kształt nadaje urzędnik – Pan Prezydent. On już zdecydował jakie są oczekiwania Suwalczan względem kultury.

    Być może dlatego uznał, że skoro on wszystko już zrobił, co było do zrobienia w tym temacie, to dyrektorowi nie zapłaci wynagrodzenia proporcjonalnego do przewidzianych obowiązków i rozmiaru instytucji, którą ma kierować. Teraz pozostało tylko wybrać kogoś, kto nie będzie przeszkadzał, tylko „realizował”.

    Skutkiem tego, będzie stagnacja w kulturze, oraz utwierdzenie statusu Suwałk, jako prowincjonalnego miasteczka na pograniczu – w oczach reszty kraju, jak i w samych Suwałkach.

  2. przykre to rozstrzygnięcie… , a zwłaszcza tłumaczenia propozycji wysokości uposażenia dla rekomendowanego Pana Krzysztofa Dziemiana ; ciekaw jestem, jaką instytucję kultury w Suwałkach można formatem równać do SOKu, aby zdanie o porównywalnej wysokości zarobków szefów /bo chyba nie zawsze chodzi o dyrektorów / nie brzmiało śmiesznie ; no i to, że byłoby „nieco niższe ” w stosunku do wypłacanego obecnie brzmi niesmacznie _ robert wojczulis

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj