Pomysł budowy spalarni śmieci w Suwałkach, w sąsiedztwie Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej, wywołał sporo emocji, ale tylko na początku. Petycję, będącą głosem sprzeciwu, podpisało ponad 700 mieszkańców miasta. W konsultacjach społecznych, które właśnie dobiegły końca, nie wzięła udział już ani jedna osoba.

W trakcie ostatniego miesiąca, bo tyle trwały konsultacje, do Ratusza nie wpłynął ani jeden wniosek dotyczący planowanej spalarni śmieci w Suwałkach. We wcześniejszych spotkaniach uczestniczyli ludzie, którzy mieli pytania i wątpliwości odnośnie tej inwestycji. Budowa spalarni może pochłonąć nawet 150 mln złotych, dlatego suwalski samorząd, będący głównym inwestorem, poszukuje na ten cel środków zewnętrznych.

Kamil Sznel, naczelnik Wydziału Obsługi Prezydenta, Komunikacji Społecznej i Promocji, którego poprosiliśmy o komentarz dotyczący braku oficjalnych wniosków dot. raportu oddziaływania na środowisko Instalacji Termicznego Przetwarzania Odpadów, sądzi, że ta sytuacja tylko potwierdza, że „strategia, którą obrało Miasto jest właściwa”.

– Rozpoczęliśmy informowanie mieszkańców odpowiednio wcześniej, tłumacząc, czy to w bezpośrednich spotkaniach, czy za pomocą lokalnych mediów, specjalnej strony internetowej i profilu w mediach społecznościowych, że ta inwestycja jest niezbędna miastu i mieszkańcom, by zahamować wzrost opłat za odbiór odpadów i dostawę ciepła. Suwalczanie dzięki temu mieli okazję przekonać się, że ta inwestycja nie niesie za sobą żadnej groźby dewastacji środowiska czy ich zdrowia. Wszystko jest projektowane z dbałością o te dwa aspekty. To oczywiście pierwszy ważny etap w przygotowaniu inwestycji do realizacji. To, czy instalacja w ogóle powstanie, uzależnione jest od dofinansowania, które Miasto chce pozyskać z NFOŚ – dodaje.

Przypomnijmy, że zanim rozpoczęły si konsultacje społeczne dotyczące raportu oddziaływania na środowisko planowanej spalarni, odbyły się dwa spotkania z mieszkańcami – w październiku i grudniu 2021 r. Wzięli w nich udział między innymi autorzy raportu.

Spalarnia śmieci – jest raport środowiskowy, trwają konsultacje

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj