Nowoczesna biblioteka, która ma powstać w Suwałkach i może kosztować nawet 30 mln złotych, powinna być ekologiczna, funkcjonalna, łączyć w sobie funkcje tradycyjne oraz społeczne – integracyjne. Pierwszy konkurs nie wyłonił koncepcji spełniającej te wymagania. Czy kolejny zakończy się sukcesem?

– Po nierozstrzygnięciu pierwszego konkursu na koncepcję nowej siedziby Biblioteki Publicznej im. Marii Konopnickiej w Suwałkach postanowiono, by ponowić ogłoszenie i spróbować wybrać firmę, która opracuje wygląd tego nowego obiektu – czyli nowoczesnej medioteki. Znajdą się w niej nie tylko książki, ale również czytelnia multimedialna, stanowiska komputerowe, sala konferencyjna, przestrzeń dla dzieci, pracownie plastyczne i językowe – informuje w oficjalnym komunikacie Kamil Sznel, naczelnik Wydziału Obsługi Prezydenta, Komunikacji Społecznej i Promocji.

Nowa biblioteka powstanie w rozwidleniu ulic: M. Reja i gen. K. Pułaskiego. Jej zakładana powierzchnia użytkowa wynosić będzie ok. 3 tys. m kw. Na takiej powierzchni można zrealizować wiele działań. Biblioteka ma być „sercem” lokalnej społeczności, miejscem otwartym dla rozmaitych przedsięwzięć, gdzie tradycyjna funkcja zostanie wzbogacona o nowe elementy, takie jak choćby idea włączania społecznego czytelników, odbiorców. Uczestnikom poprzedniego konkursu tych wszystkich założeń nie udało się spełnić. Były co prawda pomysły uwzględniające tam kafejkę, były i zielone dachy, i wielkopowierzchniowe szklane okna, które nadać miały budynkowi nowoczesny charakter, ale nie o takie wykorzystanie pojęcia „nowoczesności” chyba w tym projekcie chodziło.

Zgodnie z harmonogramem konkursu, pracownie architektoniczne, które chciałyby podjąć się wyzwania, do końca marca mogą złożyć wnioski o dopuszczenie ich do udziału w konkursie. Termin złożenia prac konkursowych upływa 1 sierpnia. Jednym z ważnych dla koncepcji kryteriów będzie zachowanie jak największej liczby drzew tam rosnących – głównie klonów i jesionów.

Główna nagroda w konkursie na stworzenie koncepcji biblioteki wynosi 30 tys. zł (brutto). Zwycięzca otrzyma zaproszenie do negocjacji w postępowaniu o udzielnie zamówienia z wolnej ręki na opracowanie dokumentacji projektowo – kosztorysowej. Wartość zamówienia szacowana jest na 540 tys. złotych. Laureaci kolejnych miejsc mogą liczyć odpowiednio na na 15 tys. zł i 10 tys. złotych. Za wyróżnienie można otrzymać 5 tys. zł.

Będzie drugi konkurs na koncepcję nowej biblioteki. Żadna z propozycji nie wnosiła „nowej jakości” (audio, wizualizacje)

W Suwałkach ma powstać nowa, ogromna biblioteka. Jaka będzie (audio)?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj