We wtorek, 24 maja w Cinema Lumiere najnowszy film Nanniego Morettiego, twórcy rewelacyjnego „Pokoju syna”. „Trzy piętra” to opowieść o miłości, gniewie i wybaczeniu. Produkcja zostanie zaprezentowana w cyklu „Kino konesera”, objętym patronatem naszego portalu.

Splatająca losy mieszkańców rzymskiej kamienicy, rozpisana na dekadę saga powstała w oparciu o bestsellerową powieść izraelskiego pisarza, Eshkola Nevo. „Trzy piętra” miały swoją premierę w konkursie festiwalu w Cannes, którego Nanni Moretti jest stałym bywalcem. Tym razem na Lazurowe Wybrzeże przywiózł dzieło, w którym rozmach sąsiaduje z intymnością, a do drzwi na zmianę pukają gniew i melancholia.

W rolach głównych gwiazdy włoskiego kina: Alba Rohrwacher („Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie”, „Córka”), Riccardo Scamarcio („Oni”, „Kod Dedala”), Margherita Buy („Moja matka”, „Habemus papam – mamy papieża”), czy Anna Bonaiuto („Boski”, „Oni”).

Pełen zaskakujących zwrotów akcji film mistrza włoskiego kina rozpoczyna się od wypadku. Ta tragedia na zawsze odciśnie piętno na małżeństwie surowego sędziego (w tej roli wystąpił sam Moretti), a inne dramatyczne zdarzenie z udziałem wiekowego sąsiada położy się cieniem na losach dwóch żyjących drzwi w drzwi rodzin. Kolejne z tytułowych trzech pięter zajmuje młoda matka, żona wiecznie nieobecnego męża. Zajęci swoimi problemami sąsiedzi nie dostrzegają jej dojmującej samotności. Włoski reżyser subtelnie nawiguje pośród splątanych interesów i skłębionych emocji, przekonując, że jedynym sposobem na rozsupłanie konfliktów – nie tylko sąsiedzkich – jest wybaczenie.

To pierwszy film Nanniego Morettiego zrealizowany na podstawie cudzego scenariusza. Krytycy dopatrują się w nim podobieństw do najlepszych melodramatów Pedra Almodóvara i trzymających w napięciu moralitetów Ashgara Farhadiego.

W naszym konkursie, który trwa do 20 maja do godz. 20.00, dwie osoby mogą wygrać pojedyncze bilety na pokaz filmu TRZY PIĘTRA w Cinema Lumiere. Aby wziąć udział w losowaniu, wystarczy wysłać do nas mailem: redakcja@niebywalesuwalki.pl odpowiedź na pytanie: Dlaczego Nanni Moretti nie zagrał u Krzysztofa Kieślowskiego, w „Podwójnym życiu Weroniki”? Bilety wygrywają: Aleksandra Opanowicz i Dorota Jarmoc.

Pokaz filmu „Trzy piętra” w cyklu Kino konesera w Cinema Lumiere w Suwałkach

Leave a Reply