Maestro Wiesław Ochman odwiedził Suwałki nieprzypadkowo. Poprowadził tu I Międzynarodowe Mistrzowskie Seminarium Sztuki Wokalnej, będące jednym z elementów Festiwalu „Cantareum”.

Jak już pisaliśmy kilkukrotnie, Interdyscyplinarna Formacja Artystyczna „Cantarum” to wydarzenie, które w tym roku swoim zasięgiem obejmie Suwałki, Białystok, Sejny, Kowno, Wilno i Warszawę. Inicjatorką jego organizacji jest Marlena Borowska, pedagog wokalistyki, i sopranistka, od wielu, wielu lat zaangażowana w projekty edukacyjno-kulturalne. Seminarium to jeden z takich konceptów.

Przed koncertem podsumowującym seminarium prowadzone przez Wiesława Ochmana, śpiewaka operowego (tenora), który w swojej karierze występował m.in. w mediolańskiej La Scali, Metropolitan Opera w Nowym Jorku, operach w Barcelonie, Berlinie, Buenos Aires, Chicago, Hamburgu, Madrycie, Moskwie, Paryżu, Rzymie, Salzburgu, San Francisco, Sewilli i Wiedniu, w Hotelu Loft 1898 w Suwałkach odbyła się konferencja prasowa z udziałem mistrza.

Wiesław Ochman i Marlena Borowska:

Wiesław Ochman pracował z młodymi wokalistami w Państwowej Szkole Muzycznej I i II st., odwiedził też Suwalski Ośrodek Kultury. Przyznał, że bardzo cieszy go „stan polskiej wokalistyki” – w odniesieniu do wychowanków PSM z Suwałk. Podczas spotkania opowiadał anegdoty, wspominał zachwyty muzyką i swoje pierwsze kroki na polskich scenach operowych, a także mówił o wnuku Krystianie i swojej znajomości z Andrzejem Wajdą.

W trakcie seminarium spośród wokalistów i wokalistek zostali wyłonieni laureaci tytułów najlepszego głosu żeńskiego i męskiego (Anna Obrączka i Tomasz Grygo), którzy otrzymali nagrody finansowe od prezydenta Suwałk. Podczas koncertu publiczność usłyszała najpiękniejsze pieśni i arie w wykonaniu: Hanny Krzyżewskiej, Mateusza Koziewskiego, Karoliny Chomicz, Natalii Winnik oraz wspomnianych już Anny Obrączki i Tomasza Grygo.

Nie jest wykluczone, że to nie pierwsza i ostatnia wizyta Wiesława Ochmana w Suwałkach. Maestro wykazał zainteresowanie nawet wspólnym występem z wnukiem Krystianem, uczestnikiem tegorocznej Eurowizji i zwycięzcą „The Voice of Poland”.

Fot. Niebywałe Suwałki – Marcin Tylenda

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj