Reklama

Zakup OC – 3 rzeczy, na które trzeba uważać

Data:

- Reklama -

Każdy właściciel pojazdu stanie w końcu przed obowiązkiem zakupu obligatoryjnego ubezpieczenia OC. Nie każdy jednak ma na tyle doświadczenia w tej materii, by dokonać tego w pełni świadomie, bez ryzyka popełnienia błędu podczas wyboru i zakupu OC. W dzisiejszym artykule zwrócimy uwagę na 3 rzeczy, które są w tej kwestii istotne.

Materiał partnera.

Ubezpieczenie OC jest w Polsce obowiązkowe dla każdego zarejestrowanego pojazdu – nawet, gdy czynnie nie uczestniczy on w ruchu drogowym. W związku z tym każdy kierowca musi zadbać o to, by jego samochód zawsze posiadał aktywną polisę OC.

Ubezpieczenie to obejmuje pomoc finansową ubezpieczyciela w przypadku szkód wyrządzonych przez nas innym uczestnikom ruchu i nie tylko. Mowa tu o różnego rodzaju zdarzeniach drogowych takich jak stłuczki z innymi pojazdami czy też zniszczenie mienia osób trzecich – na przykład po uderzeniu w ogrodzenie czy budynek.

OC stanowi więc ochronę zarówno dla sprawców zdarzeń, jak i osób w nich poszkodowanych i znacznie ułatwia uzyskanie przez tych drugich odszkodowania.

Zanim podejmiemy decyzję o podpisaniu umowy ubezpieczeniowej z danym towarzystwem, powinniśmy wiedzieć, na jakie kwestie zwracać uwagę i o czym nie zapominać. A oto one:

Cena OC może być inna u innego ubezpieczyciela

Często popełnianym błędem zwłaszcza przez kierowców młodych i niedoświadczonych jest zakup OC od pierwszego ubezpieczyciela, jakiego napotkają podczas poszukiwań lub o którym usłyszą np. w reklamie telewizyjnej. Takie podejście może kosztować nas od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych rocznie! Dlaczego?

Mimo że to państwo na mocy ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych ustala zakres obejmowania polisy OC, to ustalanie i kalkulowanie jego cen należy do przywilejów towarzystw ubezpieczeniowych. Oznacza to, że każdy ubezpieczyciel może wyceniać usługę ubezpieczeniową na inny sposób, kładąc większy nacisk na inne kwestie podczas kalkulowania składek lub oferując promocje dla przyszłych klientów.

W związku z tym zanim zdecydujemy się na zakup polisy u towarzystwa X, powinniśmy przeanalizować rynek i porównać ofertę z innymi. Pomocne w tym zakresie mogą być wszelkiego rodzaju kalkulatory i porównywarki ubezpieczeniowe, za pomocą których w szybki sposób uzyskamy zestawienie najkorzystniejszych dla nas ofert.

Brak OC przez choćby 1 dzień może skutkować karą finansową

Jeśli planujesz zakup samochodu, pierwszą rzeczą po dokonaniu transakcji powinno być sprawdzenie stanu ubezpieczenia OC. Może okazać się bowiem, że kończy się ono niebawem lub nawet tego samego dnia! Taki stan rzeczy będzie dla nas bardzo niekorzystny, ponieważ Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, dbając o płynność procedur związanych z prawem ubezpieczeniowym, może nałożyć na nas surową karę finansową. Przykładowo – w 2022 roku za brak OC dla samochodu osobowego przez choćby 1 dzień grozi nam kara w wysokości 1200 złotych. W wielu przypadkach jest to o wiele więcej niż koszt rocznego OC! Wysokość kar rośnie wraz z ilością dni bez aktywnej polisy. Dlatego powinniśmy możliwie najszybciej zainteresować się tą kwestią.

Rzetelne przeczytanie umowy to podstawa!

Zdarzają się kierowcy, którzy w 100% ufają instytucjom takim jak towarzystwa ubezpieczeniowe. Mimo że firmy tego typu cieszą się ogólnym zaufaniem, zawsze należy przeczytać całą polisę ubezpieczeniową przed jej podpisaniem. Może okazać się bowiem, że w wyniku błędu wcześniejsze ustalenia brzmią w umowie inaczej. Dodatkowo bardzo często mamy do czynienia z tak zwanymi wyłączeniami, a więc sytuacjami, w których ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania.

Chcąc zakupić OC w pełni świadomie i mieć pewność, że umowa będzie spełniała nasze oczekiwania teraz i w przyszłości, powinniśmy rzetelnie zapoznać się z całym dokumentem. A jeśli nie mamy doświadczenia w tej materii – zawsze możemy zabrać do biura ubezpieczyciela osobę, która zna się na tym lepiej od nas.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Najczęstsze awarie samochodu – jak sobie z nimi radzić?

Awaria samochodu w trasie to poważny kłopot, stres i...

Miałeś szkodę? I co dalej?

Zbliża się trudny okres do jazdy. Trudne warunki na...