Reklama

Blitz już pod koniec września. Widowiskowe szachy w hali Suwałki Arena

Data:

- Reklama -

Mistrzostwa Polski w Szachach Błyskawicznych w hali Suwałki Arena odbędą się w dniach 24-25 września. Zagrają najlepsi z najlepszych. I wbrew wszelkim stereotypom – może to być nie lada widowisko. Gdy liczy się czas, figury szachowe mogą „latać” nad stołem z szachownicą i nierzadko lądować na podłodze.

Na zdjęciu arcymistrz szachowy, Radosław Jedynak, prezes Polskiego Związku Szachowego

Komentarz Radosława Jedynaka, arcymistrza Radosława Jedynaka – prezesa Polskiego Związku Szachowego o Mistrzostwach Polski i Szachach Błyskawicznych (na zdj. głównym): 

Mistrzostwa Polski w Suwałkach zapowiadają się niezwykle emocjonująco. Będą rozgrywane w formule błyskawicznej, a więc zawodnicy otrzymają zaledwie 3 minuty na rozegranie całej partii. Taki system zawodów promuje szybkie i niekonwencjonalne myślenie, bardzo istotna jest też sama fizyczna prędkość robienia ruchów. Dlatego też szachy błyskawiczne od lat są domeną szachistów młodej generacji, którzy z racji swojego wieku dominują nad starszymi mistrzami. Najlepszym przykładem takiego gracza na świecie jest Jan Krzysztof Duda, który choć w długie szachy nie jest jeszcze na absolutnym topie to w „blitza” już jest, zdobył przecież srebrny medal mistrzostw świata w Warszawie. Przy takim tempie kibic nie może się nudzić, na wykonanie posunięcia nie trzeba czekać, a zdarza się że w ferworze walki figury dosłownie latają nad stołem i lądują na podłodze. Sędziowie mają w związku z tym dużo pracy.

Rozgrywki szachowe na tym poziomie to w naszym regionie rzadkość. Każdy, kto odwiedzi w dniach rozgrywek halę Suwałki Arena, będzie mógł zobaczyć na własne oczy, że szachy błyskawiczne to zupełnie inny rodzaj zmagań intelektualnych przy szachownicy.

– Ten typ rozgrywki zaprzecza stereotypowi szachisty, który jest powolny i długo myśli nad kolejnym ruchem – komentuje Paweł Jaroch, prezes Fundacji „Jaćwież”, działającej przy Szkole Podstawowej nr 11 w Suwałkach – głównego organizatora Mistrzostw Polski.

O wydarzeniu Paweł Jaroch z Fundacji „Jaćwież”:

Szachy to wyzwanie intelektualne, w którym do perfekcji dochodzi się latami. Szachy błyskawiczne to jeszcze inny rodzaj rozgrywki, gdzie partia trwa od kilku do około 10 minut. W Suwałkach ruchy szachistów komentować będą: arcymistrz szachowy Zbigniew Pakleza i Anna Kantane z Chess24.com. Zostanie nawet uruchomione specjalne studio z szachownicami podłączonymi do Internetu, z komentarzami szachowymi oraz podglądem ruchów szachistów.

W Mistrzostwach Polski weźmie udział nawet 200 uczestników – we wszystkich kategoriach. Suwalskie kluby – „Jaćwież” i „Hańcza Suwałki” będzie reprezentowało około 40 osób. Swój udział zapowiedziała także Mistrzyni Polski w Szachach Kobiet – wychowanka „Hańczy” – Michalina Rudzińska.

Najlepsi z najlepszych powalczą o nagrody finansowe i rzeczowe. W puli do podziału jest kwota 15 tys. złotych, a inne upominki to m .in.: regionalne przysmaki – miody i sękacze.

Gośćmi wydarzenia będą również: arcymistrz Radosław Jedynak i – być może – zapalony szachista, minister Łukasz Szrajber.

Wydarzenie odbywa się patronatem naszego portalu – „Niebywałe Suwałki” oraz instytucji centralnych i samorządowych: Ministerstwa Sportu i Turystyki, Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, Marszałka Województwa Podlaskiego oraz Prezydenta Miasta Suwałk.

Szachiści odchodzą do innych klubów. Wsparcie finansowe jest zbyt niskie?

Mistrzyni Polski w szachach nie otrzyma wsparcia miasta – gra w innym klubie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Szachiści rywalizowali z okazji Dnia Dziecka

Tradycyjnie już 1 czerwca 2023 r. w Hotelu Loft 1898  w...

Szachy od rana do wieczora. Trwają Mistrzostwa Polski

W sobotę, 24 września w hali Suwałki Arena rozpoczęły...