Reklama

Ostatnie dni, by nie stracić renty rodzinnej

Data:

- Reklama -

Zostało już niewiele czasu. Tylko do końca października studenci, którzy pobierają rentę rodzinną, muszą dostarczyć do ZUS-u zaświadczenie z uczelni, że dalej się uczą. Wraz z zaświadczeniem muszą również złożyć wniosek o dalszą wypłatę renty. Bez informacji potwierdzającej kontynuowanie nauki Zakład nie będzie mógł w dalszym ciągu wypłacać świadczenia.

– Zaświadczenie z uczelni powinny dostarczyć osoby, które w październiku rozpoczęły studia oraz studenci, których poprzednie zaświadczenie zostało wydane tylko na rok akademicki, czyli do września. Jeśli natomiast zaświadczenie nie straciło swojej ważności, bo uczelnia wystawiła je na cały okres studiów, to nie trzeba dostarczać do ZUS nowego zaświadczenia – informuje Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

Renta rodzinna to świadczenie, które może otrzymać m.in. dziecko po śmierci rodzica. Przysługuje do ukończenia przez nie 16. roku życia. Później – jeśli kontynuuje naukę – do 25. roku życia. Otrzymają ją również studenci, którzy ukończyli 25. rok życia, ale wyłącznie, gdy przekroczyli wskazany wiek podczas trwania ostatniego roku nauki. W tym przypadku możliwość pobierania świadczenia zostanie przedłużone aż do końca roku akademickiego.

Osoba pobierająca rentę rodzinną musi też pamiętać, aby poinformować ZUS o wcześniejszym przerwaniu lub zakończeniu nauki. Jeśli tego nie zrobi, ZUS będzie nadal wypłacał rentę, a nienależne świadczenie wypłacone po ustaniu edukacji trzeba będzie później zwrócić z odsetkami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

760 mln zł – tyle w ubiegłym roku wyniosły wypłaty świadczeń na dzieci w naszym województwie

Świadczenie wychowawcze 500 plus, rodzinny kapitał opiekuńczy, dofinansowanie do...

Ucząca się młodzież musi potwierdzić prawo do renty rodzinnej

Uczniowie i studenci, którzy po śmierci rodzica otrzymują rentę...

Uczeń i student dorabia do renty rodzinnej – zasady, limity

Uczniowie i studenci, którzy pobierają rentę rodzinną z ZUS,...

Studencie, nie zapomnij o zaświadczeniu

Tylko do końca października studenci, którzy pobierający rentę rodzinną...