Reklama

MLegitymacje emerytów i rencistów są już dostępne

Data:

- Reklama -

Wszyscy emeryci i renciści mogą już pobrać elektroniczną wersję legitymacji ZUS- mLegitymację. Będzie można przechowywać ją na własnym urządzeniu mobilnym, np. telefonie, przy wykorzystaniu bezpłatnej aplikacji mObywatel.

Każdy emeryt czy rencista, który przed 1 stycznia 2023 r. otrzymał z ZUS legitymacje w formie spersonalizowanej karty identyfikacyjnej, będzie mógł również pobrać legitymację w wersji elektronicznej. Udostępnienie tej formy legitymacji odbywa się automatycznie. Takie osoby będą mogły korzystać z obu wersji dokumentu – tradycyjnej i elektronicznej.

– Od 1 stycznia 2023 r. legitymacje emeryta-rencisty będą wydawane domyślnie przez ZUS w formie elektronicznej. Będzie można z nich korzystać na własnym urządzeniu mobilnym, np. na telefonie, przy użyciu bezpłatnej aplikacji mobilnej mObywatel. Aby ją pobrać, wystarczy w aplikacji wybrać opcję „Dodaj dokument” i na wyświetlonej liście dokumentów wskazać Legitymacja emeryta-rencisty – informuje Katarzyna Krupicka, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS województwa podlaskiego.

MLegitymacja działa tak, jak tradycyjny dokument. Pokazując ją na ekranie smartfona, osoba uprawniona potwierdzi, że jest emerytem lub rencistą i skorzysta z ulg oraz uprawnień jej przysługujących, np. zniżek do biletów.

Emeryci lub renciści, którzy chcieliby otrzymać tradycyjną legitymację w formie plastikowej karty, będą musieli złożyć w tej sprawie wniosek (formularz ERL).

Legitymacje emerytów i rencistów, które zostały wydane przed 2023 rokiem, są aktualne, zgodnie z nadanym terminem ważności.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Czy staż pracy liczy się do emerytury?

Długość stażu pracy w przypadku osób urodzonych po 31...

Od marca wyższe również dodatki do emerytur i rent

Od 1 marca 2024 r. przeprowadzona zostanie waloryzacja emerytur...

Kto i kiedy jest uprawniony do dziedziczenia środków z subkonta w ZUS?

W razie rozwodu, unieważnienia małżeństwa albo śmierci osoby, dla...

Kiedy renciście nie opłaca się złożyć wniosku o emeryturę?

Osoby pobierające rentę z tytułu niezdolności do pracy przyznaną...