Reklama

Premiera sztuki „Pani Pylińska i sekret Chopina” przed nami

Data:

- Reklama -

„Pani Pylińska i sekret Chopina” Érica-Emmanuela Schmitta, w reżyserii Adama Opatowicza, jest opowieścią, jak muzyka kształtuje paletę naszych emocji, stosunek do otaczającego nas świata, a przede wszystkim do drugiego człowieka, który sam przecież jest innym fascynującym światem. Premiera sztuki odbędzie się 14 stycznia o godz. 19.00 w Uniwersyteckim Centrum Kultury w Białymstoku (ul. Ciołkowskiego 1N).

Spektakl objęty patronatem medialnym portalu „Niebywałe Suwałki”.

Podczas muzycznych spotkań nauczycielki i ucznia istotne były rozmowy o Chopinie, o jego pasji, a przede wszystkim o wrażeniach, uczuciach i emocjach, które wywoływał. W tym portrecie literackim wielki kompozytor jest nie tylko mistrzem, co przewodnikiem, nie tyle po świecie muzyki, ile po życiu w ogóle.

Istotą koncepcji jest wydobycie na pierwszy plan muzyki Fryderyka Chopina z całym jej dźwiękowym bogactwem, a także wszystkich dźwięków natury i realnej rzeczywistości, które wynikają bezpośrednio z opowiadanej historii i nałożenie na ten świat głosów aktorów, grających swoje postaci. W minimalistycznej wręcz ascetycznej i symbolicznej przestrzeni, budowanej przede wszystkim światłem spróbujemy usłyszeć całą partyturę tej książki i może w ten sposób, choć na moment, dotkniemy sekretu Chopina.

Do współpracy z Teatrem Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku został tym razem zaproszony Adam Opatowicz, który po raz pierwszy wyreżyserował dla tej instytucji przedstawienie „Cyrk Monty Pythona” – a było to dekadę temu. Adam Opatowicz sztukę „Pani Pylińska i sekret Chopina” wyreżyserował wcześniej w Krakowie, w Teatrze „Bagatela”. Jak powiedział w rozmowie z Jolantą Hinc-Mackiewicz – kierownikiem literacki Teatru Dramatycznego w Białymstoku – najnowsza sztuka będzie zbliżona do pierwotnego jego pomysłu, ma być opowieścią „ciekawą, trochę zabawną, momentami bardzo przejmującą i liryczną”.

Za scenografię i kostiumy do spektaklu odpowiada Marek Braun, zaś za opracowanie muzyczne – Janusz Olejniczak.

Poza premierą, sztukę będzie można obejrzeć również w dniach: 15, 21, 22 stycznia oraz 10, 11, 12 lutego. Więcej informacji na stronie teatru.

W naszym konkursie można wygrać zaproszenie na premierę spektaklu (14 stycznia, godz. 19.00). Aby wziąć udział w losowaniu, wystarczy do 13 stycznia do godz. 10.00 wysłać do nas mailem: redakcja@niebywalesuwalki.pl odpowiedź na pytanie: Eric-Emmanuel Schmitt jest również scenarzystą i reżyserem filmowym. Podaj tytuły filmów, które zdobyły najwięcej nagród i/lub nominacji. W tytule maila prosimy wpisać: „Konkurs – Dramatyczny”, a w treści, oprócz odpowiedź, także swoje imię i nazwisko. Zaproszenie wygrywa: Marzena Łaskowska.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Majówka w Teatrze Dramatycznym!

Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku zachęca do...

„Pani Pylińska i sekret Chopina” w promocyjnej cenie

Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku zaprasza na...

Luty w Teatrze Dramatycznym

„Mayday”, „Pomoc domowa”, „Wszystko w rodzinie”, walentynkowy spektakl „Motyle...

„Pani Pylińska” podbiła serca erywańskiej widowni

Teatr Dramatyczny po raz kolejny zachwycił widzów w Armenii....