Reklama

„Skandynawskie leśne przedszkole” działa w Krzywem. Są jeszcze wolne miejsca

Data:

- Reklama -

„Leśne przedszkole” powstało rok temu. Mieści się w Krzywem. „Leśna Baza” obywa się bez zabawek – na rzecz rozwijania kreatywności. Dzieci wykorzystują szyszki, kamienie, piach, patyki, a zimą – śnieg oraz pieńki, szałasy, liny, kuchnie błotne i konstrukcje do nauki i kreatywnej zabawy.

Projekt „Leśne przedszkole” prowadzi Stowarzyszenie rodziców z Suwałk – Stowarzyszenie Komitywa, które od kilku lat tworzy w naszym mieście miejsce przyjazne rodzinom, rodzicom z małymi dziećmi oraz osobom spodziewającym się potomstwa – Suwalski Klub Rodziców.

Zakładając Leśną Bazę Stowarzyszenie inspirowało się skandynawskimi leśnymi przedszkolami oraz korzystało ze wsparcia Polskiego Instytutu Przedszkoli Leśnych. Idea (forma) leśnych przedszkoli jest powszechna w wielu krajach, takich jak: Niemcy, Czechy, Szwajcaria, Litwa, Szwecja, Norwegia, Finlandia.

Polska wersja skandynawskich leśnych przedszkoli miała swój początek w Białymstoku. To właśnie tam powstało pierwsze leśne przedszkole – Puszczyk. Przedszkole zaczynało z trójką dzieci w 2015 roku, a obecnie każdego roku na jedno miejsce przypada 30 kandydatów.

– Świadomość ekologiczna oraz wpływ natury na zdrowie wzrasta i coraz więcej rodziców szuka miejsca dla swoich pociech, w bliskim kontakcie z naturą – tak tłumaczą trend rodzice ze Stowarzyszenia Komitywa. Zapewne mają rację, ponieważ początkowo grupa w Krzywem liczyła 6 dzieci, a w kolejnych miesiącach ta liczba cały czas rosła. Obecnie grupa liczy 12 dzieci. W tej chwili jest jeszcze kilka wolnych miejsc.

– Dla dzieci z Leśnej Bazy las i łąka to niekończący się plac zabaw. Niezwykle kreatywny i edukacyjny. Bycie w przyrodzie rozwija dzieci we wszystkich strefach: emocjonalnej, poznawczej, ruchowej, społecznej. Przebywanie na łonie natury zapewnia optymalną stymulację zmysłów i wspiera integrację sensoryczną, umożliwia zdrowy rozwój oraz wspiera nabywanie odporności, tak ważnej w obecnych czasach – dodają pomysłodawcy „Leśnej bazy”.

W tej formule chodzi o to, aby dzieci miały nieograniczony dostęp do przebywania na świeżym powietrzu. Nie oznacza to wcale, że nie mają gdzie się schronić. W Krzywem takim miejscem jest ogrzewany namiot sferyczny. W środku dzieci mają swoje szuflady z zestawem ubrań na zmianę. To ważne szczególnie zimą, gdy na przykład podczas zabawy na śniegu rękawiczki przemokną. „Nie ma złej pogody, są tylko nieodpowiednio dobrane ubrania – ta idea sprawdza się i w Skandynawii, i w Krzywem.

W „Leśnej Bazie” realizowany jest program „Przedszkolak w lesie”, opracowany przez Polski Instytut Przedszkoli Leśnych. To program dostosowany do warunków w plenerze. Większość zajęć doskonale można zrealizować poza budynkiem. W leśnej edukacji ważny jest rozwój holistyczny dziecka. Dzieci doskonale rozwijają się w sferze ruchowej, emocjonalnej, społecznej i poznawczej. Dzieci uczą się wszędzie i wszystkiego, a w naturze pojawia się mnóstwo okazji pedagogicznych. Tak wiele rzeczy inspiruje dzieci, pobudza do rozmowy, poszukiwań, dyskusji. Leśny nauczyciel towarzyszy w tym dziecku, a nie nadzoruje, traktuje młodego człowieka z szacunkiem, jest wsparciem, nie ocenia. A po dawce ruchu na świeżym powietrzu dzieci ze skupieniem siadają do stolików w ciepłym namiocie sferycznym, zagłębiają się w pracy twórczej czy zajęciach edukacyjnych.

Więcej informacji na temat przedszkola w Krzywem: +48 669 506 516, komitywa.suwalki@gmail.com

Fot. Stowarzyszenie Komitywa – Leśna baza

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Tu rodziny są mile widziane

„Przestrzeń Rodziny” to projekt realizowany przez Stowarzyszenie Komitywa w...

Więcej drzew, mniej plastiku – walczmy o zielone Suwałki!

Dwie cenne akcje zostały zainicjowane przez Stowarzyszenie Komitywa we...

Nowa lokalizacja suwalskiego Klubu Rodzica. Trwa zbiórka na adaptację miejsca

  Na zajęcia organizowane w ramach Klubu Rodziców w Suwałkach...