Reklama

Rozpoczęła się kwalifikacja wojskowa. Komisja w szpitalu

Data:

- Reklama -

Od dzisiaj do prawie końca kwietnia (I termin) w Szpitalu Wojewódzkim w Suwałkach odbywa się kwalifikacja wojskowa. Udział w niej jest obowiązkowy.

Kwalifikacja wojskowa to proces, w którym określa się zdolności fizyczne i psychiczne do służby wojskowej. W Polsce obowiązuje ona mężczyzn, którzy kończą 19 lat, ale także ochotników, mogą to być również kobiety.

W przypadku Suwałki to prezydent miasta odpowiada za przeprowadzenie kwalifikacji. Jak wynika z informacji przedstawionych podczas konferencji prasowej przez prezydenta Suwałk, Czesława Renkiewicza – w tym roku obowiązkiem objętych zostało ponad 470 osób.

Osoby zobowiązane do stawienia się na kwalifikację otrzymują wezwanie co najmniej 7 dni przed terminem, a jeśli nie mogą stawić się w wyznaczonym terminie, mogą prosić o ustalenie nowego. Nadzór nad kwalifikacją sprawuje Minister Obrony Narodowej i wojewodowie. W sytuacjach szczególnych, np. w przypadku zagrożenia bezpieczeństwa państwa, obowiązek stawienia się na kwalifikację może dotyczyć osób w wieku od 18 do 60 lat.

Na potrzeby Komisji Lekarskiej dyrektor suwalskiego szpitala, Adam Szałanda udostępnił w placówce pomieszczenia. Łatwo do nich dotrzeć – drogę oznaczają potykacze i strzałki.

O procesie kwalifikacji wojskowej płk Jarosław Kowalewski, szef Ośrodka Zamiejscowego w Białymstoku Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji:

O możliwości szkoleń wojskowej i dobrowolnej służbie wojskowej Krzysztof Świderski, dowódca 14. Pułku Przeciwpancernego w Suwałkach:

Prezydent Suwałk, Czesław Renkiewicz o procesie kwalifikacji:

Kwalifikacja Wojskowa przeprowadzana jest na terenie administrowanym: miasto Suwałki, powiat suwalski, powiat augustowski, powiat sejneński.

Tegoroczna kwalifikacja zaplanowana jest w terminie od 17 kwietnia do 21 lipca 2023 r.:
1. Powiatowa Komisja Lekarska nr 1 Augustów, Osiedlowy Dom Kultury w Augustowie ul. Hoża 2B: 17.04 – 28.04.2023 r. oraz 08.05. – 11.05.2023 r.
2. Powiatowa Komisja Lekarska nr 14 Suwałki, Szpital Wojewódzki im. dr. Ludwika Rydygiera w Suwałkach, ul. Szpitalna 60: 17.04 – 28.04.2023 r. oraz 08.05. – 15.05.2023 r.
3. Powiatowa Komisja Lekarska nr 15 Suwałki, Szpital Wojewódzki im. dr. Ludwika Rydygiera w Suwałkach, ul. Szpitalna 60: 18.05. – 30.05.2023 r.
4. Powiatowa Komisja Lekarska nr 11 Sejny, Ośrodek Kultury w Sejnach, ul. 1 Maja 17: 12.06 – 16.06.2023 r.

Fot. Niebywałe Suwałki

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Nowy program sprzedaży działek budowlanych ma przyciągnąć do Suwałk nowych mieszkańców

W Suwałkach trwają intensywne prace nad wprowadzeniem programu sprzedaży...

Kiedy remont suwalskiego dworca? PKP twierdzi, że opóźniał… konserwator

Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk, otrzymał odpowiedź na swoje pismo...

Kandydaci do Parlamentu Europejskiego w Suwałkach

9 czerwca wybory do Parlamentu Europejskiego. Pozostały tylko 22...