Reklama

Kiedy renciście nie opłaca się złożyć wniosku o emeryturę?

Data:

- Reklama -

Osoby pobierające rentę z tytułu niezdolności do pracy przyznaną do czasu osiągnięcia podwyższonego wieku emerytalnego, jeśli zamierzają przejść na emeryturę, powinny najpierw skorzystać z porady u doradcy emerytalnego i sprawdzić, czy złożenie wniosku im się opłaci.

– Korzystając z porady doradcy, taka osoba powinna zapytać, czy wysokość emerytury, która zostanie wyliczona na jej wniosek, nie będzie niższa od obecnie pobieranego świadczenia. To ważne, bo w tym przypadku nie działa zasada korzyści i jeśli wnioskowana emerytura będzie niższa od renty, to w takiej wysokości będzie wypłacana – informuje Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

Doradca wyposażony jest w specjalny kalkulator emerytalny, przy pomocy którego dokona symulacji i poda prognozowaną wysokość emerytury. Dzięki temu rencista będzie mógł porównać wysokości świadczeń i zdecydować, czy warto składać wniosek o emeryturę, czy poczekać do osiągnięcia podwyższonego wieku emerytalnego. Po osiągnięciu tego wieku ZUS przyzna emeryturę z urzędu. Wysokość tej emerytury na pewno nie będzie niższa od pobieranej renty.

W województwie podlaskim rentę z tytułu niezdolności do pracy pobiera 13,6 tys. uprawnionych. Osoby, którym to świadczenie zostało przyznane na stałe przed 1 października 2017 roku do czasu osiągnięcia podwyższonego wieku emerytalnego, jeśli chcą otrzymać emeryturę po ukończeniu 60 lat w przypadku kobiety i 65 lat w przypadku mężczyzny sami muszą złożyć wniosek. Jeśli tego nie zrobią, to ZUS z urzędu przyzna emeryturę, ale dopiero po osiągnięciu podwyższonego wieku emerytalnego.

– Emerytura może być oczywiście wyższa od renty, ale nie w każdym przypadku. Osoby, które w młodym wieku przeszły na rentę i mają niewiele okresów składkowych, powinny być szczególnie ostrożne przy składaniu wniosku o emeryturę po osiągnięciu 60/65 lat. Może się bowiem okazać, że na swój własny wniosek, obniżą sobie wysokość świadczenia – wyjaśnia rzeczniczka.

Należy też pamiętać, że nawet po złożeniu wniosku o emeryturę i wydaniu przez ZUS decyzji niekorzystnej pod względem wysokości świadczenia, można jeszcze wycofać wniosek i przywrócić poprzedni stan rzeczy. Trzeba się jednak spieszyć, bo prawo do wycofania wniosku przysługuje do czasu uprawomocnienia się decyzji, czyli w ciągu miesiąca od jej otrzymania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Kto i kiedy jest uprawniony do dziedziczenia środków z subkonta w ZUS?

W razie rozwodu, unieważnienia małżeństwa albo śmierci osoby, dla...

Konto w banku czy wizyta listonosza – co wybierają emeryci?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych w województwie podlaskim wypłaca co miesiąc...

Pracujący renciści i wcześniejsi emeryci muszą rozliczyć się z ZUS-em

Do 28 lutego renciści i wcześniejsi emeryci, którzy w...

MLegitymacje emerytów i rencistów są już dostępne

Wszyscy emeryci i renciści mogą już pobrać elektroniczną wersję...