Reklama

Dorabiający do świadczenia i zasiłku przedemerytalnego muszą rozliczyć się z ZUS-em

Data:

- Reklama -

Do 31 maja osoby dorabiające do zasiłku lub świadczenia przedemerytalnego mają czas na dostarczenie do ZUS-u zaświadczenia o osiągniętych przychodach za okres od 1 marca 2023 r. do 29 lutego 2024 r.

– Informacja o przychodach jest niezbędna, by ZUS mógł ustalić, czy wypłacał świadczenie w prawidłowej wysokości. Osoby, które kontynuują zatrudnienie i jednocześnie pobierają świadczenie lub zasiłek przedemerytalny, zobowiązane są przestrzegać granicznych kwot przychodu. Jeśli przychód przekracza określone progi tj. 25 proc. i 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w roku kalendarzowym poprzedzającym waloryzację, świadczenie może zostać zmniejszone lub zawieszone — informuje Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

Musisz powiadomić ZUS o przychodach

Aby ZUS mógł rozliczyć przychody za dany rok rozliczeniowy, osoby dorabiające do zasiłku lub świadczenia przedemerytalnego muszą do 31 maja dostarczyć do ZUS-u zaświadczenie z zakładu pracy o swoich zarobkach za okres od 1 marca 2023 r. do  29 lutego 2024 r. najlepiej w rozbiciu na poszczególne miesiące. Osoby, które prowadzą własną działalność gospodarczą, składają samodzielnie oświadczenie. Ich przychodem jest deklarowana podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne. Co ważne rozliczeniu podlegają również przychody z pracy za granicą, czy z tytułu bycia członkiem rady nadzorczej.

– W zależności od tego, co będzie korzystniejsze dla klienta, ZUS rozliczy świadczenie z przychodu za każdy miesiąc osobno lub z łącznego przychodu z całego okresu rozliczeniowego. Zakład ustali, czy od marca 2023 do lutego 2024 świadczenie było wypłacane w prawidłowej wysokości, czy powinno być ono zmniejszone lub zawieszone. Niektóre osoby mogą również liczyć na wyrównanie – tłumaczy rzeczniczka.

Aby otrzymać świadczenie lub zasiłek przedemerytalny w pełnej wysokości, roczna kwota przychodu w okresie rozliczeniowym 03/2023-02/2024 nie mogła przekroczyć 19 039,20 zł brutto. Jeśli przychód przekroczył tę kwotę, ale nie był wyższy niż 53 308,80 zł brutto, to ZUS dokona potrąceń ze świadczenia. Natomiast po przekroczeniu kwoty 53 308,80 zł brutto, ZUS zawiesi wypłatę świadczenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Emerycie, wkrótce otrzymasz ważny list z ZUS-u!

ZUS rozpoczął wysyłkę ponad 8 mln listów do świadczeniobiorców....

Ulga dla pracujących seniorów

Osoby, które po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego nie pobierają...

Czy staż pracy liczy się do emerytury?

Długość stażu pracy w przypadku osób urodzonych po 31...

Od marca wyższe również dodatki do emerytur i rent

Od 1 marca 2024 r. przeprowadzona zostanie waloryzacja emerytur...