Reklama

Nowy Ośrodek Terapeutyczny w Smolnikach. Szansa na poprawę jakości życia osób z zaburzeniami psychicznymi

Data:

- Reklama -

Wzrasta liczba pacjentów borykających się z zaburzeniami emocjonalnymi – według statystyk co czwarta osoba w kraju potrzebuje pomocy w leczeniu nerwic. W związku z tym Szpital Psychiatryczny w Suwałkach, dzięki środkom unijnym i wsparciu władz województwa podlaskiego, otworzył ośrodek terapeutyczny w Smolnikach. Obiekt powstał w budynku po byłej szkole, a jego przebudowa i rozbudowa pochłonęła około 10 milionów złotych.

Informacja prasowa.

Ośrodek Terapeutyczny, specjalizujący się w leczeniu osób z zaburzeniami psychicznymi, został oficjalnie otwarty w miejscowości Smolniki. Ten nowoczesny obiekt jest wynikiem projektu zrealizowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020, priorytetu VII – infrastruktura dla usług użyteczności publicznej.

W ramach projektu przeprowadzono prace remontowo-budowlane przy istniejącym obiekcie, zagospodarowano teren z infrastrukturą drogową oraz dokonano zakupu sprzętu medycznego i informatycznego.

– Otwieramy specjalistyczny ośrodek dla osób z zaburzeniami nerwicowymi. Oddajemy pacjentom 25 miejsc, ale to jest dopiero początek. Planujemy do Smolnik przenieść Centrum Zdrowia Psychicznego dla dorosłych ze specjalistyczną poradnią, z zespołem opieki środowiskowej, który będzie odwiedzał pacjentów w domach. Co więcej w planach mamy otwarcie tu również ośrodka środowiskowej opieki psychiatrycznej i psychologicznej dla dzieci i młodzieży – mówiła Bożena Łapińska, szefowa szpitala psychiatrycznego w Suwałkach. Podkreślała też, że placówka w Smolnikach jest odpowiedzią na bardzo poważny problem, jakim jest drastyczny wzrost liczby pacjentów, głównie po okresie pandemii.

Głównym celem Ośrodka Terapeutycznego w Smolnikach jest zapewnienie komfortowej opieki pacjentom z zaburzeniami psychicznymi poprzez nowe formy aktywnej terapii. Ośrodek oferuje opiekę całodobową oraz terapie psychologiczne i rehabilitacyjne. Pacjenci mają również możliwość korzystania z terapii zajęciowej oraz treningów funkcji poznawczych. Zajęcia grupowe połączone z zajęciami relaksacyjnymi są innowacyjną metodą terapeutyczną, która przyspiesza powrót do zdrowia, poprawia relacje interpersonalne i niweluje deficyty społeczne. Pracownicy ośrodka chcą ściśle współpracować z lokalną społecznością, by dzięki wsparciu jej przedstawicieli móc proponować dodatkowe formy terapii, takie jak hipoterapia czy wycieczki rowerowe.

– Otwarcie Ośrodka Terapeutycznego w Smolnikach stanowi ważny krok w poprawie opieki i leczenia osób z zaburzeniami psychicznymi w województwie podlaskim. Przeniesienie części pacjentów do ośrodka terapeutycznego, zamiast leczenia w szpitalu, ma na celu skrócenie kolejek do leczenia oraz zmniejszenie kosztów opieki. Ośrodek zapewni pacjentom potencjał do powrotu do samodzielnego i aktywnego funkcjonowania w społeczeństwie poprzez terapię wspierającą i pracę z rodzinami. Dodatkowym atutem jest urokliwe położenie. To wszystko sprawi, że pacjenci będą szybciej wracać tutaj do zdrowia – mówił Marek Malinowski, wicemarszałek województwa podlaskiego.

Wiesława Burnos – Członek Zarządu Województwa Podlaskiego podkreślała, że w ostatnim czasie w ramach funkcjonowania suwalskiego szpitala psychiatrycznego powstało sześć placówek dedykowanych dzieciom i młodzieży z zaburzeniami psychicznymi.

Podczas uroczystego otwarcia przedstawiciele władz województwa przekazali dyrektor Łapińskiej czek o wartości 100 tysięcy złotych. Ta kwota zostanie przeznaczona na zakup specjalistycznego sprzętu do szpitala psychiatrycznego w Suwałkach.

– To sprzęt, który wspiera leczenie zaburzeń emocjonalnych i depresyjnych. Pozwoli on nam na uatrakcyjnienie naszej oferty i wesprze pracę terapeutów. Bardzo dziękujemy za ten gest – mówiła Bożena Łapińska.

Ośrodek Terapeutyczny w Smolnikach jest ważnym krokiem w zapewnieniu kompleksowej opieki i leczenia osób z zaburzeniami psychicznymi w regionie. Jego działalność ma na celu nie tylko przywrócenie zdrowia pacjentom, ale także integrację ich z społeczeństwem i poprawę jakości życia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Dokumentacja projektowa drogi Suwałki – Mieruniszki zostanie zaktualizowana

W czwartek, 27 kwietnia członkini zarządu województwa, Wiesława Burnos...

Oddział zmodernizowany, za pół roku zacznie funkcjonować

Modernizacja Oddziału Chirurgii Ogólnej z Pododdziałem Chirurgii Onkologicznej i...

Ośrodek terapeutyczny w Smolnikach z dotacją

Do placówki trafią pacjenci z najlżejszymi zaburzeniami psychicznymi i...

Nowy sprzęt w suwalskim szpitalu psychiatrycznym

Wyposażenie sali do terapii sensorycznej w prowadzonych przez szpital...