Reklama

Teatr Dramatycznym podsumowuje sezon

Data:

- Reklama -

W sezonie artystycznym 2022/2023 Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki odwiedziło 23 305 widzów, aktorzy zagrali 160 spektakli (19 tytułów). Zrealizowanych zostało sześć premier: „Chłopcy” Stanisława Grochowiaka w reżyserii Adama Biernackiego, „Dekameron” Giovanniego Boccaccia w reżyserii Igora Gorzkowskiego, „Inwazja” Maliny Prześlugi w reżyserii Tamary Trunovej (w ramach projektu „Kierunek Ukraina”), „Pani Pylińska i sekret Chopina” Érica-Emmanuela Schmitta w reżyserii Adama Opatowicza, „Landschaft” autorstwa i reżyserii Waldemara Śmigasiewicza oraz „Skąpiec” Moliera w reżyserii Tomasza Mana.

– Pomimo trudności logistycznych wynikających z przebudowy Teatru, w tym sezonie udało się zaprosić dobrych reżyserów i zaprezentować podlaskiej publiczności wartościowe spektakle. Nie zwalniamy tempa i pełną parą przygotowujemy się do przyszłego sezonu. W 2022 roku zrealizowaliśmy pięć projektów finansowanych z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w kwocie 515 000 zł oraz z Budżetu Województwa Podlaskiego w wysokości 570 200 zł. Natomiast w 2023 roku otrzymaliśmy dotację z MKiDN w wysokości 383 200 zł oraz z Urzędu Marszałkowskiego w wysokości 356 726 zł. Udzielone wsparcie finansowe pozwoli nam zrealizować siódmą edycję festiwalu „Kierunek Wschód” oraz piątą edycję projektu edukacyjnego „Teatr – Lubię to!” – stwierdził Piotr Półtorak, dyrektor Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku.

Na przełomie września i października instytucja zorganizowała szóstą edycję festiwalu „Kierunek Wschód”, w ramach którego do Białegostoku przyjechały teatry z Gruzji, Armenii, Ukrainy, Macedonii oraz Litwy. Wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem publiczności.

W październiku i listopadzie Teatr zrealizował czwartą edycję projektu edukacyjnego „Teatr – Lubię to! Sezon 4”, przeznaczonego dla nauczycieli. Uczestnicy zapoznali się z sześcioma zagadnieniami dotyczącymi tworzenia oprawy plastycznej przedstawienia. W ramach zadania przygotowano także publikację „Teatr – Lubię to! Szkoła wyobraźni”.

„Kultura cyfrowa 2022” to kolejny projekt zrealizowany przez Teatr, który polegał na zdigitalizowaniu i opisaniu 2869 obiektów. Zostały one udostępnione w formie cyfrowej w serwisie internetowym pod adresem: archiwum.dramatyczny.pl. Były to m.in. afisze, scenariusze, archiwalne fotografie czy projekty scenografii i kostiumów.

Natomiast w grudniu w ramach programu „Promocja kultury polskiej za granicą” zrealizowano projekt „Kierunek Ukraina”. Była to praca nad spektaklem pt. „Inwazja” w reżyserii Tamary Trunovej. Przedstawienie powstało we współpracy artystów z Polski z twórcami z Ukrainy oraz Litwy. Premiera odbyła się w grudniu 2022 r. w Białymstoku, kolejne przedstawienia zaprezentowano w teatrze w Olicie na Litwie.

Dzięki dofinansowaniu z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych trwa remont budynku Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku.

– Zakres prac remontowych jest bardzo szeroki. Praktycznie każdy element wewnątrz Teatru wymaga przebudowy lub modernizacji. Należy zauważyć, iż jest to bardzo skomplikowany technologicznie kompleks budynków, do tego objęty nadzorem Miejskiego Konserwatora Zbytków. Prace projektowe zamienne są w trakcie szczegółowych analiz i opracowań ze strony projektantów. Niezależnie jednak od tego rozpoczęte fronty robót budowlanych posuwają się do przodu. Na inwestycję związane z modernizacją Teatru rozpoczętą w 2021 roku mamy zabezpieczone środki w wysokości 26 000 000 zł z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych oraz 32 608 800 mln z Budżetu Województwa Podlaskiego – powiedział zastępca dyrektora ds. finansowych – Bogdan Olszewski.

– Równolegle do modernizacji naszej głównej siedziby, rozpoczęliśmy prace nad kolejnym zadaniem inwestycyjnym pod nazwą „Scena za rzeką”. Pod koniec 2022 roku powstał program funkcjonalno-użytkowy, a obecnie pracujemy nad dokumentacją projektową nowej sceny oraz budynku magazynowo-warsztatowego przy ulicy Branickiego 15. Mamy nadzieję, że w przyszłości uda nam się wybudować tam nowoczesny obiekt, który będzie odpowiednim miejscem do tworzenia wartościowych projektów i spektakli teatralnych – dodała dr Martyna Faustyna Zaniewska – zastępca dyrektora ds. technicznych.

Kolejnym działaniem edukacyjnym Teatru Dramatycznego były warsztaty teatralne dla dzieci, młodzieży i dorosłych prowadzone od 2006 roku. W tym sezonie podczas zajęć swoje umiejętności kształciło około 130 uczestników siedmiu grup sprofilowanych wiekowo. Zwieńczeniem zajęć każdej grupy był pokaz finałowy.

Inicjatywą wznowioną po przerwie były „Bajkowe Poranki” organizowane we współpracy z Pijalnią Czekolady Wedel. To cykl spotkań z literaturą, podczas których aktorzy Teatru oraz zaproszeni goście, w niedzielne poranki, czytali dzieciom najpiękniejsze bajki i baśnie. Spotkania te urozmaicane były zajęciami plastycznymi, grami i zabawami ruchowymi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Grudzień w Teatrze Dramatycznym

Teatr Dramatyczny zaprasza na spektakle, które widzowie będą mogli...

Teatralny Czarny Piątek

Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku zachęca widzów...

Owacje na premierze spektaklu „Posprzątane”

Owacje na stojąco, niekończące się brawa dla aktorów i...

„Posprzątane” – premiera w Teatrze Dramatycznym

W najbliższą sobotę, 18 listopada, odbędzie się pierwsza w...