Reklama

Wciąż rośnie liczba cudzoziemców legalnie pracujących w Polsce

Data:

- Reklama -

Na koniec maja 2023 roku liczba cudzoziemców w ubezpieczeniu emerytalnym wyniosła 1,085 mln osób. To o 22 tys. więcej niż w grudniu ubiegłego roku oraz o 480 tys. niż 3 lata temu tj. w połowie 2020 roku. W województwie podlaskim obecnie pracuje ponad 30 tys. obywateli innych państw. Od grudnia ubiegłego roku ich liczba wzrosła o ok. 2 tys. natomiast przez 3 lata o ponad 18 tys.

Wzrost dotyczy liczy pracowników, zleceniobiorców, a także przedsiębiorców. Aktualna liczba pracowników w porównaniu do czerwca 2020 roku wzrosła o 72 proc., czyli z 379 tys. do 650 tys. – W naszym regionie ten przyrost jest jeszcze bardziej imponujący, bo wynosi 154 proc. W połowie 2020 roku w województwie podlaskim na umowę o pracę pracowało 7 tys. cudzoziemców, a obecnie ich liczba sięga blisko 18 tys. – informuje Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego. Jeszcze większy przyrost da się zauważyć w stosunku do osób prowadzących działalność gospodarczą. – Przez ostatnie trzy lata wzrost ten wyniósł 86 proc. Obecnie w całym kraju mamy blisko 39 tys. obcokrajowców będących przedsiębiorcami. W Podlaskiem w 2020 roku cudzoziemców prowadzących swoją firmę było 544, a na koniec maja br. jest 1 115, co daje wzrost o 104 proc. – dodaje rzeczniczka.

Zdecydowana większość cudzoziemców zgłoszonych do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych, to obywatele Ukrainy. Udział ubezpieczonych Ukraińców w czerwcu 2020 roku wynosił 72 proc. w skali wszystkich obcokrajowców zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych, a obecnie obserwujemy niewielki spadek i kształtuje się on na poziomie 69 proc. W naszym regionie to odpowiednio 35 proc. i 19 proc. Od wielu lat niezmiennie najliczniejszą grupą pracujących w województwie podlaskim cudzoziemców są Białorusini. Obecnie w białostockim oddziale ZUS zgłoszonych jest do ubezpieczeń 15 tys. osób z białoruskim paszportem. Na koniec czerwca 2020 roku stanowili oni 47 proc. wszystkich zatrudnionych legalnie w regionie cudzoziemców, a w maju 2023 roku 49,5 proc. Oprócz obywateli Białorusi i Ukrainy najliczniejsze narodowości, które pracują w naszym województwie to przyjezdni z Filipin – 1008 osób, Gruzji – 829, Indonezji – 690, Rosji – 473 i Nepalu – 415.

Większość osób przyjeżdżających z innych państw i podlegających ubezpieczeniom społecznym w Polsce to mężczyźni. Na koniec ubiegłego roku stanowili oni 59,5 proc. Dominują zatrudnieni w wieku 20-49 lat – 83,6 proc. W porównaniu do ogółu ubezpieczonych, wśród cudzoziemców większe są udziały osób młodszych, a mniejsze osób starszych. Największą grupę obcokrajowców stanowią pracownicy 59,1 proc. Udział cudzoziemców wykonujących pracę na podstawie umowy zlecenia lub umowy agencyjnej utrzymuje się na poziomie 30-39 proc.

Odsetek cudzoziemców w ogólnej liczbie ubezpieczonych w Polsce stale rośnie. Warto jednak przypomnieć, że co prawda obcokrajowcy są uprawnieni do świadczeń, ale to jest zaledwie 1 proc. wydatków, które ponosi Fundusz Ubezpieczeń Społecznych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

ZUS w kropce. Pytań nie ma końca. Rodzina 500 plus to nadal 500 złotych

Gdy Jarosław Kaczyński zapowiedział podniesienie świadczenia wychowawczego 500 plus...

Konto w banku czy wizyta listonosza – co wybierają emeryci?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych w województwie podlaskim wypłaca co miesiąc...

Ważny termin dla płatników na rozliczenie składki zdrowotnej mija 22 maja 2023

Do 22 maja przedsiębiorcy, którzy opłacają podatek na zasadach...

Szkolenia i dyżury dla przedsiębiorców z rozliczenia składki zdrowotnej

W tym roku, po raz pierwszy część płatników składek...