Powstanie styczniowe to jedno z najważniejszych wydarzeń w historii Polski. Choć zakończone klęską, to jednak wywarło nieocenione znaczenie na kształtowanie polskiego ducha narodowego. Tym, co przetrwało, jest pamięć o ludziach, którzy walczyli i oddali swoje życia za wolność. Ta pamięć jest nadal żywa, co widać szczególnie podczas obchodów rocznicowych i innych wydarzeń upamiętniających powstanie. Jedną z takich inicjatyw była konferencja naukowa, która odbyła się w sobotę, 8 lipca w Wigrach.
Kamedulskie Wigry Festival
Festiwal Muzyki Kameralnej i Organowej „Kamedulskie Wigry” to jedno z ciekawszych wydarzeń muzycznych na Suwalszczyźnie, wzbogacające i tak urozmaicony program letni. W 2023 roku koncerty potrwają aż do 27 sierpnia. Szczegółowy program można znaleźć – a jakże! – w naszym kalendarium.
Występ Andrzeja Batora
8 lipca 2023 roku, w Kościele pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Wigrach pojawił się wybitny baryton – Andrzej Bator. Ten urodzony w 1960 roku artysta jest wychowankiem legendarnej Miry Zimińskiej-Sygietyńskiej i Zespołu Pieśni i Tańca „Mazowsze”. W trakcie swojej kariery występował na wielu prestiżowych scenach na całym świecie, m.in. w Metropolitan Opera i La Scali. Występ Batora na festiwalu w Wigrach to zaszczyt dla organizatorów, a dla publiczności – wyjątkowe doświadczenie muzyczne.
Repertuar Andrzeja Batora
Podczas koncertu w Wigrach Andrzej Bator zaprezentował bogaty repertuar składający się z utworów takich kompozytorów jak G. Verdi czy E. Diaz. W programie znalazły się zarówno znane arie operowe, jak i pieśni sakralne. Bator, znany ze swojej pasji do muzyki kościelnej, zaśpiewał również swoją autorską Pieśń do Matki Najświętszej. Towarzyszył mu, grając na organach, Radosław Kustra.
Konferencja naukowa o powstaniu styczniowym
Tego samego dnia w Wigrach odbyła się konferencja naukowa poświęcona dwóm wydarzeniom – powstaniu styczniowemu i Obławie Augustowskiej. Wzięli w niej udział wybitni historycy i badacze z Polski i z zagranicy. Podczas konferencji omówiono różne aspekty powstania, w tym jego przyczyny, przebieg, konsekwencje oraz pamięć o nim w kulturze.
Rekonstrukcja historyczna na podstawie „Jak Suzin zginął”
Wydarzeniem kończącym festiwal była rekonstrukcja historyczna ze scenariuszem opartym na fabularyzowanej powieści Marii Konopnickiej „Jak Suzin zginął”. Uczestnicy pokazu, w strojach z epoki, odtworzyli epizod opisany w powieści, dając publiczności możliwość zobaczenia, jak mogło wyglądać życie i walka powstańców styczniowych. Rekonstrukcja była emocjonującym doświadczeniem zarówno dla uczestników, jak i dla widzów. Wzięły w niej udział grupy rekonstrukcyjne z Polski (m.in. dobrze nam znany, działający przy suwalskim muzeum – „Garnizon Suwałki”) i Litwy.
Fot. Niebywałe Suwałki