Reklama

Rynek nieruchomości w Suwałkach: czy jest atrakcyjny dla inwestorów?

Data:

- Reklama -

Czy zakup nieruchomości w Suwałkach to dobry sposób na ulokowanie kapitału? Potencjał naszego miasta nie jest obojętny firmom deweloperskim, które chętnie uruchamiają w nim nowe inwestycje mieszkaniowe. Jak wygląda dziś dostępność mieszkań w Suwałkach? Przyjrzyjmy się bliżej suwalskiemu rynkowi nieruchomości!

Autorka: Marta Gulińska – redaktorka portalu Rynekpierwotny.pl

Ponad 328 ofert w sześciu inwestycjach deweloperskich

Jak wynika z danych portalu RynekPierwotny.pl, w dniu 16.08.2023 r. deweloperzy oferują 328 mieszkań w sześciu różnych inwestycjach. Niektóre z nich są już gotowe do odbioru, inne będą dostępne jeszcze w tym roku, a na część trzeba będzie poczekać nawet do drugiego kwartału 2025 roku.

Jakie lokale mieszkalne oferują deweloperzy w Suwałkach?

Dostępność nieruchomości na rynku pierwotnym w Suwałkach jest dość szeroka. W połowie sierpnia bieżącego roku na portalu RynekPierwotny.pl można znaleźć bardzo szeroki wybór ofert, a wśród nich:

·        16 mieszkań jednopokojowych,

·        119 mieszkań dwupokojowych,

·        167 mieszkań trzypokojowych,

·        16 mieszkań czteropokojowych,

·        4 mieszkania pięciopokojowe,

·        6 mieszkań sześciopokojowych.

Najmniejsze lokale mieszkalne mają powierzchnię 25 metrów kwadratowych, a największe liczą nawet 150 metrów kwadratowych. Z powyższych danych łatwo wywnioskować, że największa w Suwałkach jest dostępność obiektów trzypokojowych oraz dwupokojowych.

Czy dostępność nieruchomości w Suwałkach jest wystarczająca? Spójrzmy na statystyki:

Jak podaje raport Głównego Urzędu Statystycznego z grudnia 2022 roku, w Suwałkach w 2022 roku oddano do użytku 672 lokale mieszkalne. Całkowita liczba mieszkańców, według danych GUS, wynosiła wówczas 68 525 osób. Oznacza to, że na każdy 1000 mieszkańców przypadło 9,81 nowego lokalu mieszkalnego, co jest zdecydowanie wyższą wartością od średniej wojewódzkiej, która wynosi 5,72 nowych lokali na każdy 1000 mieszkańców, jak i od średniej krajowej (6,31 nowych nieruchomości na każdy 1000 mieszkańców).

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika również, że całkowita liczba mieszkań w Suwałkach na koniec 2022 roku wynosiła 28 372 nieruchomości, co daje 414 lokali mieszkalnych na każdy 1000 mieszkańców i jest to wartość porównywalna zarówno do średniej dla województwa podlaskiego, jak i dla całego kraju.

Jaka jest cena nieruchomości z rynku pierwotnego w Suwałkach?

Koszt zakupu nieruchomości w Suwałkach jest uzależniony od wielu czynników. Kluczowe znaczenie ma metraż obiektu, ale też jego standard i lokalizacja. Średnia cena nieruchomości w Suwałkach to 7656 zł za metr kwadratowy – tak wynika z danych portalu Rynek Pierwotny. Nie oznacza to jednak, że dokładnie tyle trzeba będzie zapłacić.

W Suwałkach nie brakuje inwestycji, w których ceny są zauważalnie niższe. Aktualnie w sprzedaży można znaleźć mieszkania, dla których ceny za metr kwadratowy zaczynają się już od 6900 złotych. Nie brakuje jednak droższych inwestycji – najczęściej w bardziej prestiżowej lokalizacji. Za metr kwadratowy mieszkania trzeba wówczas zapłacić od 8611 zł wzwyż.

Ceny mieszkań deweloperskich w Suwałkach są atrakcyjne, jeśli porówna się je ze średnimi kwotami, jakie trzeba zapłacić za metr kwadratowy w innych polskich miastach o populacji wynoszącej mniej niż 100 000 mieszkańców. Zgodnie z informacjami pozyskanymi z portalu RynekPierwotny.pl w połowie sierpnia 2023 r.:

·        W Chełmie średnia cena za metr kwadratowy to 7800 zł.

·        W Jeleniej Górze średnia cena to 7796 zł za metr kwadratowy.

·        W Legnicy za metr kwadratowy trzeba zapłacić średnio 8828 zł.

·        W Nowym Sączu średni koszt metra kwadratowego to aż 8519 zł.

To porównanie jest nieco mniej korzystne dla Suwałk, gdy uwzględni się w nim ceny nieruchomości w innych miejscowościach z województwa podlaskiego – zdecydowanie drożej będzie w Białymstoku, ale taniej jest w Łomży oraz w Grajewie.

·        W Białymstoku średnia cena za metr kwadratowy wynosi 9629 zł.

·        W Łomży średnia cena to 7024 zł za metr kwadratowy.

·        W Grajewie za metr kwadratowy trzeba zapłacić średnio 6263 zł.

Czy inwestowanie na suwalskim rynku nieruchomości się opłaca?

Wśród osób zainteresowanych zakupem mieszkania na sprzedaż w Suwałkach znajdują się nabywcy, którzy poszukują idealnego lokalu mieszkalnego dla siebie lub swoich bliskich. Kolejną ważną grupę stanowią jednak inwestorzy – kupujący nieruchomości z myślą o lokacie kapitału, jak również pod wynajem.

Suwalski rynek nieruchomości jest dość szeroki. Bez problemu można na nim znaleźć obiekt deweloperski lub na rynku wtórnym. Nowe inwestycje powstają w różnorodnych lokalizacjach, dzięki czemu można wśród nich wyszukać lokale idealne do zamieszkania dla rodzin z dziećmi (w cichej i spokojnej okolicy), jak i mieszkania blisko centrum i kluczowych miejskich atrakcji, które są atrakcyjne dla studentów, osób pracujących w centrum oraz dla turystów – stąd też mogą być dobrym wyborem dla inwestorów zainteresowanych ich wynajmem krótkoterminowym.

Ceny lokali mieszkalnych w Suwałkach nie są tak wysokie, jak w Białymstoku lub innych większych miastach w Polsce. Na tle niektórych miejscowości z województwa podlaskiego wydają się kosztowne, ale jednak Suwałki to kulturalne i turystyczne centrum regionu, które z roku na rok zyskuje na popularności. Przyjeżdżają tu osoby spragnione ciszy i spokoju, skuszone pięknem okolicznej przyrody, jak i ci, którzy traktują to miasto jako świetną bazę wypadową do dalszych podróży zagranicznych – na przykład w kierunku Litwy lub Łotwy.

Zakup nieruchomości w tej lokalizacji wydaje się więc dobrym pomysłem – zarówno dla tych, którzy wiążą z tym miastem swoje osobiste plany życiowe, jak i dla tych, którzy chcą ulokować swoje oszczędności. Zakup mieszkania wciąż jest bowiem jedną z pewniejszych inwestycji – nieruchomość można wynajmować, przekazać krewnym, a w razie potrzeby sprzedać w przyszłości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Mikrokawalerki: problem rzeczywisty czy fikcyjny?

Wiele osób chciałoby, żeby mikrokawalerki zupełnie zniknęły z rynku....

Własne mieszkanie na wyciągnięcie ręki. Jak sięgnąć po kredyt z dopłatą?

Kiedy mówimy o rynku nieruchomości, jednym z najważniejszych w...

Nieruchomości inwestycyjne – mieszkania pod wynajem

Zapraszamy na przegląd interesujących nieruchomości z woj. podlaskiego. Tym...