Reklama

Dzień na dwóch kółkach

Data:

- Reklama -

W niedzielę, 10 września, Suwałki świętują Europejski Dzień bez Samochodu. Wydarzenie, któremu towarzyszy minifestyn rowerowy w Parku Konstytucji 3 Maja, przyciągnęło mnóstwo entuzjastów dwóch kółek.

Jak podkreślał prezydent miasta Czesław Renkiewicz, rowery cieszą się w Suwałkach ogromną popularnością. Liczba ścieżek i tras rowerowych przekracza już 100 km, co świadczy o dużej dbałości o infrastrukturę dla rowerzystów. Popularność systemu roweru miejskiego SUWER również to potwierdza. Czesław Renkiewicz przypomniał, że w ubiegłym roku mieszkańcy miasta i turyści SUWER-em przejechali 267 tys. km. W planach jest rozwój systemu roweru miejskiego, między innymi powstanie nowych stacji w Gawrych Rudzie i być może w Krzywem oraz dodatkowe działania proekologiczne w zakresie komunikacji na terenie miasta – wymiana taboru na autobusy elektryczne.

Rozpoczęcie obchodów Europejskiego Dnia bez Samochodu zapoczątkował – już tradycyjnie – wspólny przejazd rowerowy przez miasto. Punkt zbiórki to parking przy markecie Kaufland, skąd wszyscy rowerzyści wyruszyli na trasę prowadzącą przez najważniejsze ulice Suwałk.

Kulminacyjnym punktem obchodów jest nadal trwający w Parku Konstytucji 3 Maja minifestyn rowerowy. Wydarzenie przyciągnęło zarówno dorosłych, jak i dzieci, które mogą uczestniczyć w licznych grach i zabawach. Na stoiskach edukacyjnych odwiedzający mają możliwość dowiedzieć się więcej o bezpieczeństwie na drodze oraz infrastrukturze rowerowej w Suwałkach. W programie jest także losowanie 4 czterech rowerów.

Podczas pikniku nastąpiło podsumowanie rywalizacji w ramach Rowerowej Stolicy Polski. Jak mówił Kamil Klimek z Ośrodka Sportu i Rekreacji w Suwałkach, w zabawie wzięły udział 383 osoby, które pokonały łącznie 62 tysiące kilometrów.

Wśród dzieci do 13. roku życia najwięcej kilometrów (372 km) przejechał Bartosz Pomian. W kategorii do 18 roku życia najlepsza okazała się Daria Cuper, która pokonała aż 1187 km. Wśród kobiet, najaktywniejsza była Ewa Duda, która przejechała 2992 km. W kategorii mężczyzn, Tomasz Sawczyk z wynikiem 2571 km okazał się niepokonany. Wśród seniorów, najlepszy wynik (2402 km) osiągnął Marek Jaworski. Z kolei w zestawieniu zespołowym najwięcej kilometrów – 10491 km przejechali rowerzyści z Grupy Rowerowe Suwałki.

Fot. Niebywałe Suwałki

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Nowa infrastruktura rowerowa Suwałkach

W ostatnich dniach w Suwałkach pracownicy Zarządu Dróg i...

Integracja i muzyka

Ten tydzień przyniesie głównie spotkania i opowieści, choć w...

Czerwiec pędzi na rowerze: OSiR Suwałki promuje aktywność na dwóch kółkach

Czerwiec to idealny czas na wykorzystanie roweru jako środka...

SUWER od kwietnia. Niebawem znów zaczniemy „kręcić kilometry”

Pierwszego dnia wiosny rusza oficjalny Trening do Rowerowej Stolicy...