Reklama

Ostatnie pociągnięcia pędzla: W sobotę wernisaż uczestników Międzynarodowego Pleneru  Malarskiego im. Andrzeja Strumiłły

Data:

- Reklama -

Plenery nad Wigrami mają swoją długą historię. Międzynarodowy Plener  Malarski im. Andrzeja Strumiłły pod nazwą EREM 7 jest jedną z takich inicjatyw. Wydarzenie będzie miało swój finał w sobotę, 30 września pod postacią wernisażu z towarzyszącym mu minirecitalem Wojciecha Popielarza i wykładem kuratora pleneru – prof. Jana Wiktora Sienkiewicza.

– Mamy przed sobą ważną uroczystość – zamknięcie warsztatów malarskich EREM 7 oraz warsztatów plastycznych prowadzonych w ramach pleneru po raz drugi. W tym roku główną ich prowadzącą jest Ewelina Bluj, artystka polskiego pochodzenia mieszkająca w Wilnie. Te warsztaty wykraczają poza edukacyjny charakter, przynosząc niezwykle ciekawe rezultaty artystyczne. Twórczość amatorska, prezentowana przez nazwijmy to „niedzielnych artystów”, nie tylko nie odbiega od poziomu profesjonalistów, ale jest też bardzo autentyczna i prawdziwa. Te prace i same warsztaty ujawniły ogromny artystyczny potencjał na Suwalszczyźnie – mówi prof. Jan Wiktor Sienkiewicz.

Fot. Niebywałe Suwałki

Warsztaty odbywają się w klasztorze kamedułów w Wigrach, które stanowią źródło inspiracji artystycznej oraz miejsce kultury od lat – o czym przypomina kurator pleneru w rozmowie z naszym portalem. Obecnie, dzięki Fundacji Wigry Pro, nadal pełnią rolę kulturotwórczą w regionie. Wcześniejsze edycje pleneru obejmowały również rzeźbę i zostały zainicjowane przez artystę plastyka Andrzeja Strumiłłę. Wizyta w galerii Strumiłło w Maćkowej Rudzie jest zresztą jednym z punktów programu sobotniego wydarzenia.

– Celem pleneru jest utrzymanie wysokiego poziomu twórczego artystów, a także przyciągnięcie uwagi artystów spoza Polski, w tym krajów sąsiednich, takich jak Litwa, Łotwa, Białoruś i Ukraina. Mimo zmieniającej się sytuacji geopolitycznej, plener EREM 7 dąży do kontynuowania tej tradycji – dodaje prof. Jan Wiktor Sienkiewicz.

Każdy z artystów i każda z artystek pozostawi w klasztorze jedną ze swoich prac. Stworzona w ten sposób kolekcja być może w przyszłości przyjmie formę stałej ekspozycji prac twórców z Polski i krajów Europy Środkowo-Wschodniej.

O plenerze i perspektywach jego rozwoju opowiada prof. Jan Wiktor Sienkiewicz:

Szczegółowy program podsumowania pleneru, wernisażu i Spotkania Środowisk Twórczych można znaleźć w naszym kalendarzu. Podczas wydarzenia swój wykład – „Wyprowadzeni z nieludzkiej ziemi. Artyści Andersa” wygłosi prof. Jan Wiktor Sienkiewicz. Po wernisażu przewidziana jest także prelekcja ks. prof. Jerzego Sikory – „Andrzej Strumiłło jako filozof sztuki”.

Podczas wernisażu będzie można obejrzeć prace artystów mieszkających obecnie w regionie podlaskim, urodzonych w Polsce i poza jej granicami: Przemysława Sieńki/PRAKTISA, Hanny Yemialyanavej, Andrzeja Filipowicza, Krzysztofa Chyżego i Olega Kobzara; a także uczestniczek warsztatów malarskich Eweliny Bluj.

Wystawa na zakończenie warsztatów malarskich w Wigrach

Prof. Jan Wiktor Sienkiewicz, wybitny specjalista od polskiej sztuki współczesnej, wykładowca Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Torunia, kierownik Katedry Historii Sztuki XX wieku w Europie Środkowej i na Emigracji (Wydział Sztuk Pięknych UMK), kurator pleneru, pochodzi z Suwalszczyzny (Przerośl).

Plener „Erem 6” dobiegł końca. Wystawę nadal można oglądać

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Nie tylko dla seniorów

W tym tygodniu Suwalski Ośrodek Kultury i Biblioteka Publiczna...

W Pawilonie Polskim na NordArt 2023 wystawa białostoczanina

W niemieckim Budelsdorfier trwają przygotowania do indywidualnej wystawy rzeźb...

Plener „Erem 6” dobiegł końca. Wystawę nadal można oglądać

To korzystny dla wielbicieli sztuki zwrot w formule pleneru...

W październiku warsztaty malarskie na Wigrach. Trwają zgłoszenia

W dniach 3-8 października w klasztorze pokamedulskim na Wigrach...