Reklama

W Pawilonie Polskim na NordArt 2023 wystawa białostoczanina

Data:

- Reklama -

W niemieckim Budelsdorfier trwają przygotowania do indywidualnej wystawy rzeźb Michała Jackowskiego na NordArt 2023. Pochodzący z Białegostoku artysta został laureatem Nagrody Publiczności rok wcześniej – podczas NordArt 2022. Ubiegłoroczna odsłona wydarzenia naznaczona była jeszcze jednym regionalnym akcentem – kuratorem Pawilonu Polskiego został pochodzący z Suwalszczyzny (Przerośl) historyk sztuki – prof. zw. dr hab. Jan Wiktor Sienkiewicz, znany czytelnikom portalu „Niebywałe Suwałki” z cyklu wykładów „Wilno nad Tamizą”.

Materiał udostępniony dzięki uprzejmości Polonijnej Agencji Informacyjnej.

Pawilon Polski w ramach Międzynarodowej Wystawy Światowej Sztuki Współczesnej NordArt 2022 nosił hasło „Ponad granicami/ Above Borders” i odbywał się od 4 czerwca do 9 października 2022 roku. Wydarzenie jest uznawane za jedną z najważniejszych na świecie wystaw sztuki współczesnej. Tegoroczna edycja NordArt będzie miała miejsce w terminie – od 3 czerwca do 8 października.

Michał Jackowski – artysta rzeźbiarz, urodzony 14 września 1978 roku w Białymstoku. W 2003 roku ukończył studia z dyplomem magistra sztuki w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Od ponad 15 lat w swojej białostockiej pracowni tworzy w zakresie małych form rzeźbiarskich, jak również realizuje rozwiązania pomnikowe, wnętrza sakralne oraz wykonuje realizacje dla przestrzeni urbanistycznych. Białostocki rzeźbiarz często podkreśla, iż inspiracją do pracy jest dla niego rodzina i relacje w rodzące się w niej. A jest ich wiele, gdyż wraz ze swoją żoną i siedmiorgiem dzieci tworzą unikalną kolekcję osobowości.

W centrum jego kompozycji znajdują się ludzie, ich stan duchowy i relacje międzyludzkie. Posługując się ponadczasową, klasyczną estetyką, Michał stawia przed nami odwieczne pytania, z którymi wszyscy musimy się zmierzyć. Elementy antyczne idą w parze z tymi wyniesionymi ze świata popkultury, aby zachęcić widzów nie tylko do refleksji nad sobą, ale także do ich związku z przeszłością i tu i teraz.

W 2017 roku jego cykl prac pt. ”Antique Games” został zaprezentowany na Międzynarodowym Biennale Sztuki we Florencji i wyróżniono go dwoma nagrodami. W 2018 roku prace artysty gościły na wystawach i pokazach sztuki w Londynie, Zurychu, Como, oraz Bazylei na ArtBaselWeek.

W 2019 roku zdobyły dwie nagrody w Rzymie, podczas pokazu Artrooms Roma, gdzie Jackowski zakwalifikował się jako jeden z 40 artystów wybranych przez międzynarodowe jury z ponad 1000 aplikujących. Rok 2019 przyniósł jeszcze dwie nagrody na międzynarodowej wystawie w Londynie, gdzie Jackowski został uhonorowany nagrodą instytucji Artlove.uk, oraz Vastari i zaproszony do współpracy przez słynną międzynarodową galerię Continiego – Cris Contini Contemporary. Galeria od 2020 zaczyna współpracę z artystą w Anglii, we Włoszech, we Francji,w Niemczech oraz Szwajcarii.

Zwieńczenie 2019 roku to duża wystawa w Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku pod patronatem Sułtanatu Omanu, na którą to państwo wydelegowało oficjalnych przedstawicieli.

Artysta przygotowuje do przestrzeni publicznych Maskatu, stolicy Omanu, trzy duże projekty.

Także w 2019 prace Jackowskiego jako jednego z nielicznych Polaków zaprezentowane zostały w Miami na Międzynarodowej Wystawie Sztuki Scope podczas ArtBasel Miami Week i zostały zakupione do amerykańskich i meksykańskich prywatnych kolekcji.

W 2020 r. otrzymał Nagrodę Artystyczną Prezydenta Miasta Białegostoku za dotychczasowy całokształt pracy twórczej.

Cykl „Wilno nad Tamizą”. Z prof. Janem Wiktorem Sienkiewiczem o artystach na emigracji (wideo)

Wilno nad Tamizą (cz. 2). Z prof. Janem Wiktorem Sienkiewiczem o artystach na emigracji (wideo)

Wilno nad Tamizą, cz. 3 – prof. Jan Wiktor Sienkiewicz o artystach w Armii Andersa

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Kto się boi sztuki współczesnej?

Niezrozumiała, a może fascynująca i inspirująca, której charakter stanowi...

Plener „Erem 6” dobiegł końca. Wystawę nadal można oglądać

To korzystny dla wielbicieli sztuki zwrot w formule pleneru...

W październiku warsztaty malarskie na Wigrach. Trwają zgłoszenia

W dniach 3-8 października w klasztorze pokamedulskim na Wigrach...