Reklama

„Fenomen” Owsiaka w Cinema Lumiere

Data:

- Reklama -

Film dokumentalny o Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy i Jurku Owsiaku we wtorek, 7 lutego będzie można obejrzeć w Cinema Lumiere w Suwałkach, w cyklu „Kino konesera” – realizowanego pod patronatem portalu „Niebywałe Suwałki”.

3 stycznia 2023 roku minęło 30 lat od pierwszego Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Z okazji jubileuszu powstał „Fenomen”. To pierwszy film, w którym Jurek Owsiak – twórca Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy – w tak szczerej rozmowie zdradza, w jaki sposób zrodził się pomysł powołania Orkiestry oraz jak wyglądały trudne początki jej działalności. Przywołuje także całą historię 30 lat WOŚP, nie omijając tak trudnych tematów jak brutalny hejt, jaki na niego spadł, czy śmierć prezydenta Gdańska – Pawła Adamowicza, po której Jurek na moment ustąpił ze stanowiska.

Film dokumentalny o twórcy Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy pokazuje jego przemianę – z beztroskiego hipisa w lidera ogromnego obywatelskiego ruchu i jeden z najważniejszych symboli wolnej Polski. Opowiada też jak wyglądały kulisy przeniesienia do Polski idei Przystanku Woodstock, który stał się jednym z największych festiwali muzycznych w Europie.

– Zdecydowałam się wyprodukować ten film, bo moim zdaniem wciąż brakuje w Polsce dokumentów na temat ważnych postaci, które swoją postawą i swoim życiem pokazują ogromną moc do zmieniania naszej rzeczywistości. Taki właśnie jest Jurek Owsiak. Energia, która go napędza, odmieniła oblicze polskich szpitali, ratując dziesiątki tysięcy ludzkich istnień. Myślę, że to będzie premiera 30-lecia – mówi Dominika Kulczyk, główna producentka filmu.

„Fenomen” to jednak coś więcej niż opowieść o najbardziej znanej akcji społecznej w Polsce. 30 lat historii WOŚP to dla autorów filmu pretekst do tego, aby pokazać jak wielkie przemiany zaszły w tym czasie w społeczeństwie. Reakcje na działalność Jurka Owsiaka – od niespotykanego w historii Polski entuzjazmu aż po kwestionowanie jego pracy – to obraz nas samych i polaryzacji, jaka nastąpiła pomiędzy nami w ostatnich latach.

Reżyserią filmu zajęła się Małgorzata Kowalczyk, absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych. W trakcie studiów Małgorzata rozpoczęła pracę w stacji telewizyjnej TVN24. Tam była przede wszystkim dziennikarką śledczą. Po kilku latach przeniosła się następnie do głównego kanału sieci TVN. W sumie stworzyła i jest autorką kilkuset reportaży i materiałów telewizyjnych. Na początku 2019 roku Małgorzata postanowiła skierować swoją karierę w stronę branży filmowej, skupiając się przede wszystkim na dokumentach. Spędziła kilka miesięcy w Dublinie i Londynie, pracując między innymi z Johnem Boormanem, brytyjskim reżyserem, scenarzystą i producentem filmowym, rozwijając różne projekty artystyczne. Następnie przeniosła się do Paryża, gdzie pracowała ze Scottem Hillierem, współautorem nagrodzonego Oscarem dokumentu „Bliźniacze wieże”. Z Paryża Małgorzata wróciła do Dublina, by wyreżyserować krótkometrażowy film dokumentalny „Warm for Winter”, który miał swoją premierę na Virgin Media Dublin International Film Festival 2020. Film dokumentalny „Fenomen” jest jej pełnometrażowym debiutem.

Aby wziąć udział w losowaniu 2 pojedynczych biletów na pokaz filmu FENOMEN, wystarczy do 31 stycznia do godz. 16.00 wysłać do nas mailem: redakcja@niebywalesuwalki.pl odpowiedź na pytanie: Za produkcją lub koprodukcją jakich filmów stoi Dominika Kulczyk? Bilety wygrywają: Maria Kołodziejska i Justyna Dąbrowska.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Wygraj bilety na film „Maestro” z Bradleyem Cooperem

Film "Maestro", opowiadający historię związku Leonarda Bernsteina, amerykańskiego kompozytora,...

„Osobliwości sycylijskie” w Cinema Lumiere: Fascynująca podróż do świata dramaturgii

Już we wtorek, 28 listopada o godzinie 18:00 Cinema...

„Wonka” w grudniu w Cinema Lumiere: Nowe przygody w Świecie Czekolady

W Cinema Lumiere w Suwałkach film "Wonka" zadebiutuje 8...

Biznes, poezja, muzyka i spotkania

Sprawdźmy, jakie propozycje kulturalne, biznesowe, warsztatowe i sportowe czekają...