Reklama

W Suwałkach dzieci będą badane pod kątem cukrzycy

Data:

- Reklama -

Dzieci w wieku od 1 do 9 lat z Suwałk będą miały szansę wziąć udział w ogólnokrajowym, bezpłatnym badaniu przesiewowym w kierunku cukrzycy typu 1, dzięki inicjatywie Uniwersytetu Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Białymstoku. Cukrzyca typu 1 obecnie stanowi jedno z najszybciej narastających schorzeń, a szacuje się, że w województwie podlaskim na każde 100 000 osób aż 35 cierpi na tę chorobę.

Zdjęcie: Pavel Danilyuk

„Prognozujemy, że zachorowania na cukrzycę w Polsce będą przybierać na sile w tempie wykładniczym,” ocenił prof. zw. dr hab. n. med. Artur Bossowski, kierownik Kliniki Pediatrii, Endokrynologii i Diabetologii, podczas specjalnie zorganizowanego spotkania w Urzędzie Miejskim. „Dlatego właśnie powstał pomysł przeprowadzenia ogólnokrajowych badań wśród najmłodszych mieszkańców naszego regionu, aby możliwie jak najszybciej zidentyfikować osoby narażone na to schorzenie,” dodał profesor Bossowski.

Spotkanie z dyrektorami suwalskich żłobków, przedszkoli i szkół podstawowych miało na celu rozpowszechnienie informacji o możliwości udziału w badaniach oraz zbieranie zgłoszeń od rodziców chętnych do wzięcia w nich udziału. Badania skierowane są do dzieci w wieku od 1 do 9 lat, pod warunkiem wyrażenia na to zgody przez rodziców. Procedura badania polega na pobraniu próbki krwi z żyły.

„Warto zaznaczyć, że udział w badaniach jest zupełnie dobrowolny, i nie będziemy nikogo zmuszać do ich przeprowadzenia. Niemniej jednak, już teraz apelujemy do dyrektorów naszych placówek edukacyjnych, aby rozpoczęli szeroko zakrojoną kampanię informacyjną w tej sprawie i poinformowali rodziców o dostępności tych badań. To doskonała okazja do sprawdzenia stanu zdrowia naszych dzieci,” powiedział Roman Rynkowski, zastępca Prezydenta Suwałk.

Po zebraniu zgłoszeń od chętnych mieszkańców miasta, badania zostaną przeprowadzone w sposób zorganizowany – w ciągu jednego dnia. W przypadku wykrycia cukrzycy u dziecka, przedstawiciele Uniwersytetu Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Białymstoku będą niezwłocznie informować rodziców. Szczegółowe informacje dotyczące badania będą udostępniane przez dyrektorów placówek, do których uczęszczają dzieci.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Obchody Światowego Dnia Walki z Cukrzycą – w sobotę, w Aquaparku

Cukrzyca to groźna choroba, do tego cierpiący na nią...

Można było się zbadać

Już po raz ósmy mieszkańcy Suwałk i okolic skorzystali...

Krótkowzroczność wśród dzieci – nowa choroba cywilizacyjna?

Cukrzyca, otyłość, alergie, nowotwory... do niechlubnego grona chorób cywilizacyjnych,...