Reklama

Czy warto wybrać leasing samochodu używanego?

Data:

- Reklama -

Leasing to jedna z najpopularniejszych i najbardziej opłacalnych form finansowania samochodów osobowych. Choć takie umowy obejmują głównie pojazdy nowe, to można skorzystać z tej usługi także w przypadku aut używanych. Czy takie rozwiązanie jest opłacalne?

Materiał partnera – GO Leasing.

Jaką formą leasingu można objąć używane auto?

go leasing

W przypadku finansowania samochodów używanych, leasingobiorcy mogą skorzystać z każdego rodzaju leasingu. Zdecydowanie najczęściej wybieraną i oferowaną przez firmy leasingowe jest odmiana operacyjna, w której – w zamian za miesięczną ratę i wkład własny o określonej wysokości – leasingodawca udostępnia do użytku dany model pojazdu. Po zakończeniu umowy możliwe jest dokonanie wykupu, zwykle za niską opłatę stanowiącą ułamek wartości auta.

Samochody używane można także sfinansować poprzez leasing finansowy, konsumencki, a także zwrotny. Ta ostatnia forma to dobre wyjście dla przedsiębiorców, którzy przechodzą przez problemy związane z płynnością finansową. W takiej umowie firma leasingowa kupuje od właściciela dany model, który następnie jest obejmowany leasingiem. Przedsiębiorca otrzymuje pieniądze za sprzedany samochód i jednocześnie może go użytkować, a następnie wykupić lub ponownie przejąć wraz z opłaceniem ostatniej raty (leasing finansowy zwrotny). Leasingodawcy oferują ponadto finansowanie przeznaczone specjalnie dla konsumentów.

Zasada działania leasingu samochodów używanych nie różni się od usług dotyczących pojazdów nowych. Trzeba jednak spełnić pewne warunki, związane z samym przedmiotem umowy. Ściślej rzecz ujmując, nie każde auto z drugiej ręki może być objęte leasingiem.

Warunki leasingu samochodów używanych

Duże znaczenie w takich umowach ma wiek samochodu. Najczęściej leasingodawcy stawiają konkretne warunki. Zwykle wiek auta i okres finansowania nie powinny łącznie przekroczyć 8-10 lat. Dla przykładu: jeżeli leasingiem obejmowane jest auto 4-letnie, umowa będzie trwała maksymalnie 4-6 lat. Trzeba także liczyć się z nieco wyższą wymaganą minimalną opłatą początkową niż w przypadku nowych wozów. Z drugiej strony nie ma zwykle ograniczeń związanych z maksymalną wysokością danego środka trwałego.

Co ciekawe, istnieje możliwość skorzystania z leasingu auta sprowadzonego z zagranicy, np. Niemiec. Takie finansowanie może jednak oznaczać konieczność uiszczenia dodatkowych opłat związanych m.in. z akcyzą dla modeli z silnikami spalinowymi powyżej 2 litrów pojemności czy wyceną u rzeczoznawcy. Warto jednocześnie pamiętać, że firmy leasingowe stosunkowo rzadko godzą się na finansowanie używanego auta z zagranicy, w odróżnieniu od tych nowych.

Odrębną kwestią jest pochodzenie danego modelu. W zależności od leasingodawcy, dostawcą mogą być komisy, importerzy czy nawet osoby prywatne (warto w tym przypadku sprawdzić wóz pod kątem zastawu rejestrowego). Najczęściej jednak używane samochody pochodzą od autoryzowanych dealerów.

Leasing auta używanego – procedury

Finansowanie samochodu zwykle nie wymaga przechodzenia przez skomplikowane formalności, a najczęściej stosuje się tzw. procedurę uproszczoną, która polega na przedstawieniu podstawowych wymaganych dokumentów, takich jak dowód osobisty i dokumenty rejestrowe. Leasingodawca może zweryfikować wnioskodawcę pod kątem zdolności kredytowej, np. sprawdzając rejestr BIK. Jednocześnie należy zaznaczyć, iż samo finansowanie nie ma na nią znaczącego wpływu.

Zwykle firmy leasingowe nie wysyłają informacji do rejestrów o aktywnym leasingu. Tę szczególną cechę umów leasingowych mogą wykorzystać przede wszystkim ci przedsiębiorcy, którzy planują w przyszłości wnioskować np. o duży kredyt inwestycyjny w banku.

Leasing samochodów używanych – zalety

Niewątpliwą korzyścią płynącą z leasingu auta używanego jest możliwość objęcia finansowaniem samochodu np. rocznego, ale za to o lepszej specyfikacji, wyposażeniu i osiągach, za cenę niższą w porównaniu z nowym wozem. Finansowanie pojazdów 2 lub 3-letnich może też być bezpieczniejsze w kontekście ewentualnych usterek, ponieważ są już one stosunkowo dobrze znane na rynku.

Należy oczywiście wspomnieć o możliwości ujęcia w kosztach uzyskania przychodu wydatków na taki leasing. Mowa tu m.in. o wartości wkładu własnego czy całości rat w odmianie operacyjnej.

Leasing aut używanych – podsumowanie

Finansowanie auta używanego sprawdzi się najlepiej w przypadku modeli eksploatowanych stosunkowo krótko. To  także dobry wybór dla przedsiębiorców i klientów indywidualnych, których ograniczają możliwości finansowe, a chcą korzystać z dobrze wyposażonego samochodu o zadowalającej specyfikacji po niższej cenie.

Zasada działania finansowania tego typu jest taka sama, jak w przypadku leasingu nowego wozu. Trzeba jednak pamiętać o warunkach związanych z jego wiekiem i pochodzeniem, które różnią się w zależności od leasingodawcy. Sam proces udzielenia finansowania opiera się zwykle na procedurze uproszczonej, która nie wymaga przechodzenia przez skomplikowane formalności.

Leasing aut używanych charakteryzują takie same korzyści, jak w przypadku objęcia umową nowych pojazdów. Mowa tu np. o możliwości ujęcia w kosztach wydatków na finansowanie, zachowaniu odpowiedniej płynności finansowej i braku wpływu na zdolność kredytową.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Leasing fotowoltaiki, czyli energia elektryczna ze słońca

Dzięki fotowoltaice Twoja firma może nie tylko pomóc środowisku,...

Leasing motocykla – zasada działania, wysokość raty i kwestie podatkowe

Jedną z form finansowania jednośladów, obok kredytu czy zakupu...

Jakie są korzyści podatkowe leasingu samochodu w firmie?

Leasing samochodu osobowego jest rozwiązaniem mającym wiele zalet. To...

Auta elektryczne w leasingu – czy mają sens?

W Polsce głośno mówi się o samochodach elektrycznych za...