Reklama

Leasing fotowoltaiki, czyli energia elektryczna ze słońca

Data:

- Reklama -

Dzięki fotowoltaice Twoja firma może nie tylko pomóc środowisku, ale także znacznie zmniejszyć rachunki za energię elektryczną. Instalacja fotowoltaiczna czerpie energię ze Słońca i zamienia ją na prąd. Wbrew pozorom produkcja trwa przez cały rok. Warto skorzystać z finansowania fotowoltaiki np. w formie leasingu. Dzięki temu inwestycja będzie jeszcze bardziej opłacalna.

Materiał partnera – GO Leasing.

Co to jest fotowoltaika?

go leasing

Fotowoltaika to forma pozyskiwania energii promieniowania słonecznego i przekształcania jej w elektryczność. Jest to możliwe dzięki tzw. efektowi fotowoltaicznemu. Zgromadzona energia może być przeznaczona do zasilania każdego sprzętu, do którego działania wymagana jest energia elektryczna – komputera, lodówki, telewizora, oświetlenia, ładowania samochodu elektrycznego itd. Można z niej korzystać zarówno prywatnie, jak i na potrzeby własnej działalności gospodarczej.

W ostatnich latach fotowoltaika cieszy się w Polsce dużą popularnością. Umożliwia drastyczne obniżenie rachunków za prąd lub całkowite ich wyeliminowanie w zależności od rodzaju instalacji (podłączonej do sieci on-grid lub niezależnej off-grid). Powodzenie pozyskiwania energii ze Słońca w naszym kraju zawdzięczamy także korzystnym ku temu warunkom. Położenie geograficzne i średnie poziomy nasłonecznienia (insolacji) w poszczególnych okresach roku umożliwiają całoroczny uzysk.

Wbrew opinii niektórych osób, nie musi być ciepło, aby generować duży uzysk. W rzeczywistości idealne warunki dla pracy instalacji to niska temperatura (mróz) i czyste niebo. Wtedy panele fotowoltaiczne nie nagrzewają się nadmiernie, dzięki czemu pracują najwydajniej i pochłaniają najwięcej energii. Obecność chmur nie oznacza, że fotowoltaika nie będzie działać. Oczywiście przy dużym zachmurzeniu uzyski będą niższe, ale nie zerowe.

Fotowoltaika – zasada działania

Zasada działania fotowoltaiki jest bardzo prosta:

Do modułów fotowoltaicznych dociera promieniowanie słoneczne o odpowiednim natężeniu.
Energia w postaci fotonów pada na powierzchnię paneli.
Moduły PV dzięki efektowi fotowoltaicznemu zamieniają energię słoneczną na elektryczną.
Falownik (inwerter) konwertuje wytworzony prąd o charakterystyce stałej (DC) na przemienny (AC). Dzięki temu możliwe staje się wykorzystanie energii do zasilania.
Wyprodukowany w ten sposób prąd wykorzystywany jest najpierw do pokrycia bieżącego zapotrzebowania na energię. Kiedy uzysk przekroczy zapotrzebowanie, nadwyżki mogą być przechowywane w magazynach energii lub w sieci elektrycznej. W tym drugim przypadku mowa o instalacjach on-grid, choć niektóre takie konstrukcje są także wyposażone w akumulatory i np. wykorzystywane w razie awarii sieci nocą.

Warto wiedzieć, że w przypadku wysyłanych nadwyżek do sieci energetycznej dla instalacji do 10kWp odbierzemy 80% wprowadzonej energii, a powyżej 10kWp – 70%. Potrącenia są swego rodzaju opłatą dla operatora sieci za jej przechowanie. Magazynowanie prądu w ten sposób umożliwia tzw. system prosumencki (właściciel jest jednocześnie producentem i konsumentem – stąd nazwa).

Co zawiera instalacja fotowoltaiczna?

Instalacja fotowoltaiczna składa się z kilku elementów, gdzie każdy z nich ma duże znaczenie dla prawidłowego działania systemu. Co więcej, poszczególne podzespoły powinny być ze sobą ściśle kompatybilne. Instalacja fotowoltaiczna zawiera przede wszystkim:

moduły (panele) fotowoltaiczne – ich liczba zależy m.in. od wielkości instalacji czy zapotrzebowania na energię elektryczną;
falownik (inwerter) – konieczny do korzystania z wyprodukowanego przez panele prądu;
konstrukcje wsporcze – np. stelaże do zamontowania fotowoltaiki na gruncie lub dachu;
przewody solarne – transportują energię między poszczególnymi elementami instalacji.
Na kompletny system składają się też np. ograniczniki przepięć AC i DC czy złączki MC4.

Jak sfinansować fotowoltaikę dla firm?

Istnieje kilka sposobów na sfinansowanie zakupu instalacji fotowoltaicznej. Pierwszym z nich jest zakup gotówką. W zależności od (warto podkreślić to słowo) wielu czynników, instalacja może kosztować od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Oczywiście te większe systemy będą droższe. W przypadku prosumentów prywatnych zwykle potrzeba nie więcej niż 9-10 kWp mocy. Tak też będzie, jeśli np. biuro firmy znajduje się w domu jednorodzinnym lub niewielkim budynku. Większe zapotrzebowanie na energię to automatycznie wyższy wkład w inwestycję.

Fotowoltaikę można także wziąć w leasing operacyjny lub finansowy. To rozwiązanie zapewnia nie tylko rozłożenie płatności na niskie raty i zachowanie odpowiedniej płynności finansowej, ale przede wszystkim szereg korzyści podatkowych. Mowa tu m.in. o możliwości wrzucenia w koszty uzyskania przychodu opłaty wstępnej w odmianie operacyjnej, co pozwala na obniżenie podstawy opodatkowania. Alternatywą dla leasingu może być pożyczka leasingowa, która łączy cechy kredytu i leasingu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Czy warto wybrać leasing samochodu używanego?

Leasing to jedna z najpopularniejszych i najbardziej opłacalnych form...

Na czym polega pożyczka leasingowa?

Pożyczka leasingowa to alternatywa dla leasingu i kredytu bankowego....

Weksel w leasingu – jak działa?

Weksel ma formę papieru wartościowego. Jego zasady określa Ustawa...

Co warto wiedzieć o leasingu samochodu ciężarowego?

Leasing samochodów ciężarowych obejmuje wiele rodzajów pojazdów, takich jak...