Reklama

Na czym polega pożyczka leasingowa?

Data:

- Reklama -

Pożyczka leasingowa to alternatywa dla leasingu i kredytu bankowego. Dzięki niej można sfinansować m.in. samochody osobowe, motocykle czy maszyny i urządzenia. Pożyczka leasingowa może być dobrym rozwiązaniem np. dla rolników, lekarzy czy nievatowców.

Materiał partnera – GO LEASING.

Co to jest pożyczka leasingowa?

go leasing

Pożyczka leasingowa to specyficzna forma finansowania, która łączy cechy leasingu i kredytu. Produkt ten powstał w dużej mierze w wyniku trudności w rozliczaniu umów leasingowych przy korzystaniu z unijnych dotacji. Dziś produkt jest dostępny nie tylko dla przedsiębiorców z dofinansowaniem od UE, ale także dla innych firm, które chcą sfinansować np. samochód osobowy lub maszynę budowlaną.

Pożyczki leasingowe znajdują się jedynie w ofercie leasingodawców. Firmy leasingowe proponują takie rozwiązanie jako alternatywę dla tradycyjnego kredytu i leasingu, która może być bardziej opłacalna. Pożyczka leasingowa udzielana jest na konkretny środek trwały. Warto wiedzieć, że pożyczkobiorca staje się właścicielem finansowanego przedmiotu już w momencie jego nabycia. Nie trzeba więc w tym przypadku dokonywać wykupu (jak w leasingu operacyjnym) i przeniesienia własności po zakończeniu okresu spłaty.

Pożyczka leasingowa udzielana jest także na przedmioty o nieco niższej wartości niż w leasingu, choć nie jest to regułą. Leasingodawcy rzadziej wymagają też wkładu własnego. Warto też wiedzieć, że nie ma żadnych ograniczeń związanych z okresem finansowania. Ustala się go w zależności od potrzeb pożyczkobiorcy i najczęściej wynosi od kilku miesięcy do 6 lub 7 lat. Sam proces udzielenia pożyczki jest niezwykle szybki, a to ze względu na małą liczbę koniecznych do spełnienia formalności (podobnie jak w uproszczonej procedurze leasingu).

Jakie przedmioty można objąć pożyczką leasingową?

Jak już wcześniej wspomniano, pożyczka leasingowa przeznaczona jest na konkretny cel, czyli zakup danego środka trwałego. Takie umowy obejmują najczęściej:

 • samochody osobowe i dostawcze, ciężarowe,

 • motocykle,

 • maszyny produkcyjne,

 • niektóre urządzenia specjalistyczne,

 • sprzęt IT,

 • urządzenia medyczne,

 • maszyny budowlane,

 • przyczepy i naczepy.

Bardzo rzadko pożyczka leasingowa udzielana jest na przedmioty nietypowe, stare, niepopularne lub niskiej wartości. Finansowany przedmiot od razu staje się własnością przedsiębiorcy, dlatego może go dowolnie modernizować, np. zainstalować w samochodzie instalację LPG, bez konieczności uzyskania zgody firmy leasingowej.

Pożyczka leasingowa – dla kogo?

Skorzystanie z pożyczki leasingowej jest dużo łatwiejsze niż uzyskanie kredytu dla firm. Wynika to m.in. ze stosowania uproszczonych procedur. Leasingodawcy dodatkowo są zwykle bardziej tolerancyjni, jeśli chodzi o historię zobowiązań.

W pewnych sytuacjach pożyczka leasingowa to niezwykle korzystne rozwiązanie, które sprawdzi się szczególnie w przypadku:

 • finansowania przedmiotów opodatkowanych stawką 8% VAT (czyli np. specjalistycznego sprzętu medycznego),

 • rolników, także nieprowadzących działalności gospodarczej,

 • firm ubiegających się o dofinansowanie z UE,

 • przedsiębiorców, którzy nie mają statusu płatnika VAT.

Trzeba jednak wiedzieć, że informacje o aktywnej pożyczce leasingowej często trafiają do rejestrów dłużników np. BIK. Skorzystanie z tej formy finansowania nie pozostaje więc bez znaczenia dla zdolności kredytowej, tak samo jak zaciągnięcie kredytu w banku i np. pożyczki ratalnej. Na tle tych rozwiązań zdecydowanie wyróżnia się leasing, ponieważ stosunkowo rzadko dane trafiają do spisów. Oczywiście należy zaznaczyć, że sam fakt figurowania w BIK nie jest czymś złym, o ile terminowo regulujemy swoje zobowiązania.

Pożyczka leasingowa a VAT

Pożyczkobiorca może odliczyć podatek VAT od zakupionego środka trwałego, jednak nie wcześniej niż w rozliczeniu za okres, w którym otrzymał fakturę. Jeśli tego nie zrobi, ma jeszcze możliwość odjęcia opodatkowania:

 • w jednym z dwóch kolejnych okresów rozliczeniowych (rozliczanie kwartalne);

 • w jednym z trzech kolejnych okresów rozliczeniowych (rozliczane miesięcznie).

Jeśli przedsiębiorca sfinansował pojazd, to stosuje się takie same zasady odliczenia podatku, jak w leasingu – 50% (cele mieszane) i 100% (cele związane wyłącznie z prowadzoną działalnością gospodarczą). W tym drugim przypadku musi dodatkowo prowadzić ewidencję przebiegu, zgłosić pojazd do Urzędu Skarbowego i stworzyć regulamin użytkowania go w firmie. Tak jak w leasingu samochodu ciężarowego, przy pożyczce leasingowej na takie auta nie trzeba spełniać dodatkowych warunków, aby odliczyć pełną stawkę. Warto też dodać, że opodatkowanie spłaty raty pożyczki leasingowej to 0%, więc się go nie odlicza.

Pożyczka leasingowa a koszt uzyskania przychodu

Przedsiębiorcy mogą dokonywać amortyzacji środków trwałych w firmie, także jeśli sfinansowali dany przedmiot pożyczką leasingową. Uprzednio muszą jednak zostać spełnione warunki, związane m.in. z przewidywanym okresem jego użytkowania czy jego przeznaczeniem. Firma  dokonuje odpisów amortyzacyjnych zgodnie z wybraną metodą amortyzacji i może ująć je w kosztach.

Do KUP zaliczyć można także część odsetkową rat, tak jak ma to miejsce w przypadku leasingu finansowego. Trzeba jednak wiedzieć, że gdy spłata zobowiązania dokumentowana jest za pomocą noty obciążeniowo-uznaniowej, to jest ona kosztem w dacie płatności odsetek, a nie jej wystawienia.

Zabezpieczenie pożyczki leasingowej

Zabezpieczeniem pożyczki leasingowej jest sam przedmiot (w formie zastawu rejestrowego), na którego sfinansowanie pożyczkobiorca otrzymuje środki. Niekiedy firmy leasingowe mogą wymagać dodatkowego zabezpieczenia np. w formie weksla, cesji z ubezpieczenia czy cesji z dotacji (dla dofinansowań od UE).

Dzieje się tak najczęściej wtedy, gdy pożyczkobiorca ubiega się o wysoką kwotę lub kiedy jego zdolność do spłaty zadłużenia budzi pewne zastrzeżenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Weksel w leasingu – jak działa?

Weksel ma formę papieru wartościowego. Jego zasady określa Ustawa...

Co warto wiedzieć o leasingu samochodu ciężarowego?

Leasing samochodów ciężarowych obejmuje wiele rodzajów pojazdów, takich jak...

Leasing fotowoltaiki, czyli energia elektryczna ze słońca

Dzięki fotowoltaice Twoja firma może nie tylko pomóc środowisku,...

Jakie są korzyści podatkowe leasingu samochodu w firmie?

Leasing samochodu osobowego jest rozwiązaniem mającym wiele zalet. To...