Reklama

Powrót do korzeni. Zespół „Wigranie” świętuje 20-lecie działalności (audio)

Data:

- Reklama -

Wigranie, zespół śpiewaczy ze Starego Folwarku, obchodzi w tym roku swoje 20-lecie istnienia. Dwa dekady utrzymania tradycji pieśni ludowej jest zasługą nie tylko członków zespołu, ale również społeczności lokalnej, której zdecydowane wsparcie pomogło zrealizować tę inicjatywę. Koncert jubileuszowy odbędzie się w niedzielę, 9 lipca.

Zespół powstał w czerwcu 2003 roku, a pomysł na jego założenie narodził się trzy lata wcześniej. Inicjatorem była liderka wsi, Krystyna Zając-Stefanowicz, a wsparcie zespołu zapewniła grupa entuzjastycznych kobiet. Wójt Gminy Suwałki, Tadeusz Chołko, poparł inicjatywę i wystąpił o fundusze z Euroregionu Niemen na działania z zakresu kultury na wsi.

Głównym celem działalności zespołu jest kultywowanie starych pieśni z terenu Starego Folwarku i Suwalszczyzny. Zespół dąży do powrotu do korzeni, propagując wśród młodszego pokolenia i lokalnej społeczności stare zwyczaje, dialekt i wszystko, co związane jest z naszym regionem i stanowi naszą tożsamość.

Nazwa „Wigranie” pochodzi od jeziora Wigry, nad którym leży Stary Folwark. Według źródeł, pierwszymi przybyszami do naszych ziem byli prawdopodobnie Bałtowie, z których wyodrębniły się grupy etniczne Litwinów, Łotyszy, Prusów i Jaćwingów. Jaćwingowie zamieszkiwali tereny dzisiejszej Suwalszczyzny. Wśród nich żyły plemiona Antivingai (Hańczan), Sudow, Dojnow, Kresmen, Pollexian, Wingran. Nazwa plemienia Wingran przetrwała do dziś w nazwie jeziora Wigry.

W repertuarze zespołu dominują tradycyjne pieśni nawiązujące do dawnej tradycji i kultury regionu Suwalszczyzny. Zespół koncertuje w strojach ludowych noszonych na Suwalszczyźnie, zrekonstruowanych według XIX-wiecznej linografii Wojciecha Gersona. Jak zaznacza Anna Szafranowska, kierowniczka zespołu, który obecnie działa przy Ośrodku Czytelnictwa i Kultury Gminy Suwałki – niektóre z tych pieśni liczą sobie 150 lat, a emocje, jakie wyrażają wciąż są autentyczne. Zespół „Wigranie” w swojej historii nie zawsze miał charakter zespołu śpiewaczego – były momenty, gdy koncertował wraz z akompaniamentem instrumentów smyczkowych i akordeonu.

20 IX 2020 , Suwałki – SOK – Sala Kameralna – koncert finałowy: warsztatów tradycyjnych pieśni suwalskich – Na styku kultur; Zespół Wigranie
© 2020 Wojciech Otłowski

Zespół ma na swoim koncie płytę oraz nagrody i wyróżnienia, wśród których warto wymienić uznanie zdobyte podczas Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym. Liderką zespołu jest urodzona w 1929 roku Helena Napierała.

Zespół składa się z ośmiu członkiń: Heleny Napierały, Aleksandry Abramowicz, Ewy Muszyńskiej-Marczak, Anny Tomaszewskiej, Janiny Jarmołowicz, Katarzyny Bizio, Marii Warakomskiej oraz wspomnianej już Anny Szafranowskiej.

Jubileusz 20-lecia zespołu

Jubileusz 20-lecia zespołu „Wigranie” odbędzie się w niedzielę, 9 lipca 2023 roku w Wigrach. Program obejmuje Mszę świętą w Kościele Parafialnym pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Wigrach oraz koncert jubileuszowy zespołu „Wigranie” z występami zaproszonych gości w Ogrodach Klasztornych w Wigrach. Z okazji uroczystości została przygotowana okolicznościowa publikacja z rysem historycznym zespołu, pieśniami wydanymi na płycie oraz bogatym zbiorem fotografii.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęli Radio 5, Niebywałe Suwałki, Polskie Radio Białystok oraz TVP 3 Białystok. Jubileusz wspierają również Województwo Podlaskie, Powiat Suwalski, Gmina Suwałki oraz Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania NASZA SUWALSZCZYZNA.

Jubileusz zespołu „Wigranie” to dwie dekady pielęgnowania tradycji, kultury i tożsamości regionu Suwalszczyzny. To również dowód na to, jak ważne jest wsparcie społeczności lokalnej dla utrzymania i rozwoju kultury regionalnej.

O ważnej roli zespołu w kształtowaniu tożsamości lokalnej opowiada Anna Szafranowska:

Jubileusz 20-lecia istnienia zespołu Wigranie w Wigrach

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

W lipcu 5 edycja Festiwalu „Wigrosfera”

Zapraszamy na wyjątkowe wydarzenie muzyczne, które odbędzie się 5...

Dużo wydarzeń w tym tygodniu

Koncerty - również młodzieżowe i gospel, spotkania, gra miejska,...

Norris Garner ponownie w Suwałkach. Gospel zabrzmi w czerwcu

W dniach 7-9 czerwca w Suwałkach odbędzie się VII...

„Żywioły kobiety” – odkryj siłę kobiecego potencjału podczas warsztatów na Suwalszczyźnie

Czy kiedykolwiek zastanawiałaś się nad pełnią swojego potencjału? Czy...