Reklama

Sto lat Parafii Trójcy Przenajświętszej w Nowej Pawłówce

Data:

- Reklama -

Kiedy mówimy o historii, często myślimy o wielkich wydarzeniach, bitwach i rewolucjach. Ale historia to również codzienne życie ludzi, ich wiara, tradycje i proces tworzenia małych społeczności. Parafia Trójcy Przenajświętszej w Nowej Pawłówce to jedno z takich miejsc – w tym roku świętuje 100-lecie powstania.

Historia Parafii Świętej Trójcy w Nowej Pawłówce to opowieść o trudach, wytrwałości i sile wiary ludzi, którzy zdecydowali się na budowę kościoła w swojej społeczności. Z jego budową wiąże się interesująca historia przeniesienia budynku z Teolina (obecnie Grodzieńszczyzna). W proces transportu zaangażowani byli okoliczni gospodarze, którzy po poszczególne elementy konstrukcji wyruszyli furmankami zaprzężonymi w dwa konie.

Budynek kościoła został zbudowany z drewna, w stylu bazyliki. Wewnątrz kościoła znajduje się widoczny system kratownic, który wzmacnia całą konstrukcję. Kościół początkowo miał wieżyczkę z dzwonem żelaznym, dopiero z czasem została dobudowana dzwonnica z trzema spiżowymi dzwonami. Parafia wciąż skrywa tajemnice – badania jej historii nadal trwają.

Od początku istnienia parafii, jej proboszczami byli księża, którzy z wielkim poświęceniem służyli swojej społeczności. Pierwszym proboszczem został ks. Franciszek Sokołowski, a obecnym jest ks. Andrzej Piotr Opanowski, sprawujący tę funkcję od 2007 roku.

Świętowanie stulecia Parafii

Sto lat to ważny kamień milowy w historii każdej społeczności. Aby uczcić ten wyjątkowy moment, Parafia Trójcy Przenajświętszej w Nowej Pawłówce zorganizowała specjalne uroczystości. 1 lipca nastąpiło świętowanie stulecia istnienia – to właśnie wtedy odbyły się uroczysta msza święta i festyn. 

Publikacja pamiątkowa

Z okazji stulecia parafii została wydana specjalna publikacja, która zawiera bogaty zbiór informacji historycznych, zarówno z oficjalnych archiwów, jak i z prywatnych zbiorów mieszkańców. W publikacji znalazły się wspomnienia, zdjęcia i dokumenty.

Fot. Niebywałe SuwałkiO parafii w Nowej Pawłówce opowiada dr Krzysztof Snarski, kustosz Muzeum Okręgowego w Suwałkach i autor jubileuszowego albumu:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Śladami ks. Wernitza i księcia Tumaniszwili

Akcja sprzątania kompleksu cmentarzy siedmiu wyznań w Suwałkach odbyła...

W sobotę akcja sprzątania kompleksu cmentarzy siedmiu wyznań. Każdy może dołączyć

Akcja sprzątania kompleksu cmentarzy siedmiu wyznań w Suwałkach to...

Z boczkiem czy konfiturą? Tradycyjne pączki nie były „fit”

Mieszkańcom Suwalszczyzny nie przyszłoby kiedyś do głowy, aby robić...

Ogólnopolski Dzień Etnografii, Etnologii i Antropologii Kulturowej. Czy tylko dziewiątego lutego?

Dnia 9 lutego obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Etnografii, Etnologii...