Reklama

„Zielone Suwałki” już w realizacji

Data:

- Reklama -

Suwałki przygotowują się do zielonej rewolucji, która ma na celu ożywienie przestrzeni miejskiej i stworzenie bardziej przyjaznego środowiska. Projekt „Zielone Suwałki” otrzymał wsparcie finansowe w wysokości prawie 900 tys. zł z Unii Europejskiej, a pierwsze prace ziemne właśnie się rozpoczęły. To wyjątkowy moment dla miasta, który zaowocuje zupełnie nowymi formami zieleni.

Fot. i wizualizacje – źródło: UM w Suwałkach

Rewitalizacja Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego i Placu Marii Konopnickiej

W ramach projektu „Zielone Suwałki”, planowana jest częściowa „rozbetonowanie” nawierzchni utwardzonych, między innymi na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego i Placu Marii Konopnickiej. To działanie ma na celu przywrócenie naturalnej zieleni w tych rejonach. Blisko 150 m2 powierzchni zostanie przekształcone, a w ich miejsce zostaną posadzone 10 klonów pospolitych na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz 19 klonów lub brzóz na Placu Marii Konopnickiej. To nie tylko ożywi te przestrzenie, ale również przyczyni się do poprawy jakości życia mieszkańców.

Parki kieszonkowe – zielone oazy w mieście

W ramach projektu „Zielone Suwałki” rozpoczęły się prace nad utworzeniem 4 parków kieszonkowych, które staną się zielonymi oazami w różnych częściach miasta. To innowacyjne rozwiązanie, które przyczyni się do poprawy jakości przestrzeni miejskiej i zachęci mieszkańców do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Mini parki powstaną w następujących lokalizacjach:

  • U zbiegu ulic Wigierskiej i Wesołej (240,18 m2)
  • Ulice Ludwika Waryńskiego i Utrata (256,65 m2)
  • U zbiegu ulic Utrata i Łąkowej (1 730,00 m2)
  • Przy ul. 1 Maja nad Czarną Hańczą (1 309,67 m2)

Parki linearne – przestrzenie wzdłuż ulic i rzek

Suwałki zyskają także 2 parki linearne, które charakteryzują się wydłużonym kształtem i są zlokalizowane wzdłuż ulic, brzegów rzek i jezior, torowisk czy wiaduktów. Nowe przestrzenie zielone powstaną w następujących lokalizacjach:

  • Teren przy ul. Mikołaja Reja, pomiędzy ul. Alfreda Wierusza-Kowalskiego i ul. Alfreda Lityńskiego (2 210,60 m2)
  • Teren przy ul. Mikołaja Reja, pomiędzy ul. Wincentego Witosa i ul. Alfreda Lityńskiego (5 546,44 m2)

Zielone przystanki – przyjazne miejsca oczekiwania

Projekt „Zielone Suwałki” uwzględnia również wykonanie 6 „zielonych przystanków”, które będą towarzyszyć nowo powstałym terenom zieleni. Kostka betonowa zostanie usunięta z tylnej i bocznych części wiaty przystankowej (łącznie ok. 37,44 m2), a w jej miejsce pojawią się pnącza i krzewinki. Planuje się nasadzenie około 192 sztuk pnączy, co przyczyni się do stworzenia przyjaznych i estetycznych miejsc oczekiwania na transport publiczny. Przystanki zyskają nowe życie, stając się jednocześnie bardziej ekologiczne.

Projekt „Zielone Suwałki” jest krokiem w stronę zrównoważonej przestrzeni miejskiej, która sprzyja zdrowiu mieszkańców, przywraca naturalne elementy zieleni oraz stanowi wsparcie dla środowiska. To inwestycja, która przyczyni się do ożywienia miasta i stworzenia bardziej przyjaznego otoczenia dla wszystkich jego mieszkańców. Suwałki, dzięki wsparciu Unii Europejskiej, stają się coraz bardziej zielonym i ekologicznym miejscem do życia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Inwestycja w utrzymanie terenów zielonych

Do Zarządu Dróg i Zieleni właśnie trafił nowy sprzęt,...

Rozkopany Pl. Konopnickiej. Suwałki walczą z „betonozą”

Miasto Suwałki, starając się stworzyć bardziej zieloną przestrzeń dla...

Więcej zieleni w mieście

Łąki kwietne, ogrody deszczowe, parki kieszonkowe, zielone przystanki i...

Mieszkańcy przeciwni koszeniu trawy w czasie suszy

Od lat mieszkańcy Suwałk toczą spory i dyskusje na...