Reklama

Nowoczesna instalacja do selektywnej segregacji odpadów otwarta w Suwałkach

Data:

- Reklama -

W Suwałkach zakończyła się budowa zaawansowanej instalacji do doczyszczania selektywnie zebranych odpadów komunalnych. Inwestycja warta ponad 33 miliony złotych (z czego blisko 18 milionów złotych pochodziło z dofinansowania Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska) została symbolicznie uruchomiona we wtorek, 28 listopada. Nowe maszyny mają przyczynić się do zwiększenia selekcji odpadów.

Inicjatywa ta jest odpowiedzią na określone przez Komisję Europejską poziomy segregacji odpadów, które Polska zobowiązała się osiągnąć. Bez zaawansowanej linii sortowniczej taki cel byłby niemożliwy do spełnienia. Miasto Suwałki oraz spółka PGO przygotowywały się do realizacji tego projektu od kilku lat.

Projekt obejmował m.in. budowę nowej hali o powierzchni 1,487 m kw. oraz zamontowanie w niej linii sortowniczej, której wydajność przetwarzania wynosi 5,000 ton odpadów rocznie, dostarczanych selektywnie na 1 zmianę. Dodatkowo zakupiono dwie ładowarki do zapewnienia obsługiinstalacji.

Linia sortownicza jest wyposażona w różnorodne urządzenia techniczne, takie jak rozrywarka do worków, sito bębnowe, które wydziela 3 frakcje odpadów, separatory żelaza, a także urządzenia służące do podziału butelek PET według kolorów czy kabinę do sortowania surowców płaskich, takich jak karton, papier czy folia. Dodatkowo, instalacja posiada prasę hydrauliczną do kompaktowania surowców wtórnych.

Nowa instalacja w Suwałkach to krok w kierunku bardziej efektywnego i świadomego gospodarowania odpadami.

Fot. UM w Suwałkach

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

W PGO powstaje nowa instalacja. Za prawie 30 mln złotych

Na terenie Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Suwałkach powstaje warta...

Wyrzucamy śmieci, ale problem pozostaje

A właściwie zalega - na wysypiskach. Od 1994 do...