Reklama

Nie wiesz, co zrobić ze starymi meblami i oponami? W PSZOK przyjmą je za darmo

Data:

- Reklama -

Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK) w Suwałkach to nieocenione miejsce dla mieszkańców, którzy chcą świadomie zarządzać odpadami i dbać o środowisko. PSZOK nie tylko umożliwia bezpieczne pozbycie się różnorodnych odpadów, ale także wspiera lokalne wysiłki na rzecz recyklingu i redukcji ilości odpadów trafiających często na nielegalne składowiska. 

Międzynarodowy Dzień bez Toreb Foliowych, obchodzony 3 lipca każdego roku, jest przypomnieniem o globalnym problemie związanym z plastikiem, który jest wszechobecny w naszym życiu codziennym. Jednak plastikowe torby to tylko część szerszego problemu z odpadami produkowanymi przez ludzi. Inne odpady, takie jak zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, odpady budowlane czy niebezpieczne substancje chemiczne, również mają znaczący – negatywny wpływ na środowisko.

Radzenie sobie z odpadami jest kluczowe dla ochrony natury. Warto zatem korzystać z miejsc takich jak Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK), który umożliwia bezpieczne i odpowiedzialne pozbywanie się różnorodnych materiałów. PSZOK w Suwałkach jest doskonałym przykładem miejsca, gdzie mieszkańcy mogą oddać różnorodne odpady, takie jak metale, tekstylia czy materiały izolacyjne.

PUNKT SELEKTYWNEGO ZBIERANIA  ODPADÓW KOMUNALNYCH

ul. Raczkowska 150 A, 16-400 Suwałki

czynny: pon. – pt. 8:00-18:00, sob.8:00-14:00

tel.: 87 566 52 13

e-mail: biuro@pgo.suwalki.pl

pgo.suwalki.pl

Łączna ilość przyjętych do PSZOK odpadów wyniosła około 4548 ton w ciągu trzech lat.

PSZOK w Suwałkach przyjmuje szeroki zakres odpadów. Można tu bezpłatnie oddać:

 • Papier i tekturę
 • Opakowania z tworzyw sztucznych
 • Szkło opakowaniowe i okienne
 • Metale
 • Gruz budowlany i rozbiórkowy (posegregowany, limit 1000 kg/1 nieruchomość/1 rok, powyżej tej ilości mieszkaniec ponosi opłatę zgodnie z cennikiem)
 • Odpady biodegradowalne
 • Odzież i tekstylia
 • Meble i inne odpady wielkogabarytowe (limit 500 kg/1 nieruchomość/1 rok, powyżej tej ilości mieszkaniec ponosi opłatę zgodnie z cennikiem)
 • Materiały izolacyjne: styropian, wełna mineralna (limit 200 kg/1 nieruchomość jednorodzinna/10 lat, powyżej tej ilości mieszkaniec ponosi opłatę zgodnie z cennikiem)
 • Materiały izolacyjne: ondulina, papa (limit 300 kg/1 nieruchomość jednorodzinna/10 lat, powyżej tej ilości mieszkaniec ponosi opłatę zgodnie z cennikiem)
 • Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny
 • Zużyte baterie i akumulatory
 • Zużyte opony samochodowe (limit 4 sztuki/1 nieruchomość/1 rok, powyżej tej ilości mieszkaniec ponosi opłatę zgodnie z cennikiem)
 • Chemikalia: opakowania po farbach i klejach
 • Przeterminowane leki
 • Odpady medyczne z gospodarstw domowych
 • Popiół z palenisk domowych

Mieszkańcy Suwałk (miasta i gminy Suwałki, która z PGO podpisała umowę) mogą korzystać z PSZOK bez dodatkowych opłat. Elastyczne podejście do przyjmowanych frakcji odpadów to dobra zachęta do regularnego i systematycznego korzystania z usług PSZOK, choć warto zwrócić uwagę, że na niektóre frakcje nałożone są ograniczenia ilościowe.

Fot. PGO w Suwałkach

PSZOK w Suwałkach prowadzi szczegółowy monitoring ilości przyjmowanych odpadów, co pozwala na ścisłą kontrolę i optymalizację procesu gospodarowania odpadami. Przez ostatnie lata zwiększa się liczba przyjmowanych odpadów, co świadczy o rosnącej świadomości ekologicznej mieszkańców i ich zaangażowaniu w segregację odpadów (szczegóły na infografice poniżej).

PSZOK nie tylko przyjmuje odpady, ale także w pewien sposób pełni funkcję edukacyjną. Pracownik pełniący dyżur wskazuje, do jakich pojemników wyrzucić poszczególne frakcje odpadów.

Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych jest ważnym miejscem dla efektywnego zarządzania odpadami. Przyjmowane są tu bezpłatnie niemal wszystkie kategorie odpadów. PSZOK przyczynia się do poprawy stanu środowiska naturalnego oraz podniesienia świadomości ekologicznej w społeczności lokalnej. Odwiedzając PSZOK, każdy może aktywnie przyczynić się do tworzenia bardziej zrównoważonego i czystego środowiska dla przyszłych pokoleń.

1 KOMENTARZ

 1. trzeba tylko dodać że przy pierwszej wizycie w PSZOK niezbędny jest dokument z miejscem zameldowania. Na plastikowym dowodzie zapisu tego niestety nie ma 🙂

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Suwałki wprowadzają plan naprawczy dotyczący gospodarki odpadami. Nad miastem wisi widmo kary

We wtorek, 16 lipca, w Suwałkach odbyło się spotkanie...

Nowoczesna instalacja do selektywnej segregacji odpadów otwarta w Suwałkach

W Suwałkach zakończyła się budowa zaawansowanej instalacji do doczyszczania...

W PGO powstaje nowa instalacja. Za prawie 30 mln złotych

Na terenie Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Suwałkach powstaje warta...

Niemal 2,5 mln zł na modernizację gospodarki śmieciowej

Nowoczesny i w pełni dostosowany do obecnie obowiązujących przepisów...