Reklama

Po prawie 80 latach organy piszczałkowe ponownie zabrzmią w Klasztorze Pokamedulskim w Wigrach

Data:

- Reklama -

W dniach 18-19 listopada 2023 roku, w Kościele pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Wigrach, odbędzie się uroczysta inauguracja nowych organów piszczałkowych. Organizatorzy tego wydarzenia przygotowali program, który obejmuje prelekcję na temat prac nad instrumentem, dwa koncerty muzyki klasycznej oraz ceremonię poświęcenia organów.

Historia tego wyjątkowego instrumentu sięga czasów II wojny światowej, kiedy to Klasztor Pokamedulski w Wigrach i jego zabytkowe organy uległy zniszczeniu. Przez lata udało się odbudować klasztor, przywracając mu dawny blask, jednak instrument organowy pozostał nieodtworzony. Większość piszczałek została prawdopodobnie wykradziona i przetopiona na amunicję, a mechanizm dźwiękowy i znaczna część prospektu uległy nieodwracalnemu uszkodzeniu.

W archiwum parafialnym zachowała się jedna fotografia przedstawiająca zdewastowany prospekt organów. Na jej podstawie dr Wiktor Brzuchacz, koordynator projektu, rozpoczął poszukiwania instrumentu o podobnym stylu, wyglądzie i ilości głosów. Po kilku miesiącach pracy, udało się odnaleźć instrument spełniający te kryteria w Klasztorze Augustianów nieopodal Stuttgartu.

Dzięki zaangażowaniu ks. Proboszcza, dr Jacka Nogowskiego oraz wsparciu licznych finansodawców, takich jak Fundacja Orlen, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a także prywatnych darczyńców, udało się zakupić i sprowadzić 30-głosowe organy piszczałkowe o brzmieniu barokowym i trakturze mechanicznej autorstwa Richarda Renscha. Prace instalacyjne i konserwatorskie przeprowadziła firma organmistrzowska Krzysztofa Grygowicza.

18 listopada 2023 roku, po prawie 80 latach, organy piszczałkowe ponownie zabrzmią w Klasztorze Pokamedulskim w Wigrach. Wydarzenie rozpocznie się od prelekcji, którą poprowadzi renomowany organmistrz, Krzysztof Grygowicz. Następnie odbędzie się uroczysty koncert inauguracyjny, którego wykonawcami będą Róża Lorenc (skrzypce) i Wiktor Brzuchacz (organy). Ci artyści są znani jako jeden z najbardziej aktywnych i rozpoznawalnych duetów kameralno-organowych koncertujących zarówno w Polsce, jak i za granicą. Ich repertuar będzie obejmował utwory z epoki baroku i romantyzmu, w tym autorskie aranżacje na skrzypce i organy.

Następnego dnia, 19 listopada 2023 roku, odbędzie się Msza św. z udziałem JE Bpa Jerzego Mazura, Biskupa Diecezji Ełckiej, wraz z ceremonią poświęcenia organów. Ta uroczystość zostanie uświetniona koncertem organowym w wykonaniu prof. dr hab. Marka Stefańskiego, wirtuoza i pedagoga.

Nowe organy koncertowe będą wykorzystywane podczas kolejnych edycji Festiwalu „Kamedulskie Wigry”, który jest organizowany od 2019 roku przez Stowarzyszenie JAX we współpracy z Fundacją Wigry Pro. Ten wyjątkowy instrument wzbogaci także inne wydarzenia i uroczystości organizowane na terenie Klasztoru Pokamedulskiego w Wigrach.

Projekt pod nazwą „Inauguracja organów piszczałkowych w Kościele pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Wigrach” jest finansowany ze środków Województwa Podlaskiego. Organizatorem jest Stowarzyszenie JAX, a partnerami zadania są: Fundacja Wigry Pro, Fundacja Orlen oraz Parafia pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Wigrach.

Warto podkreślić, że wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny, co daje okazję dla wszystkich miłośników muzyki i historii do uczestnictwa w tej wyjątkowej uroczystości.

Inauguracja organów piszczałkowych w Kościele pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Wigrach

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

W tym tygodniu: Młody jazz, blues i inne atrakcje

Instytucje, ośrodki i domy kultury z Suwałk, Sejn, Wigier,...

Tak brzmią organy w Wigrach (posłuchaj)

W dniach 18-19 listopada 2023 roku w Kościele pw....

Biznes, poezja, muzyka i spotkania

Sprawdźmy, jakie propozycje kulturalne, biznesowe, warsztatowe i sportowe czekają...

W tym tygodniu muzyka i słowo

Końcówka października przyniesie w regionie sporo wydarzeń będących okazją...