Reklama

Suwałki z rekordowym projektem budżetu na rok 2024 (infografika)

Data:

- Reklama -

Suwałki wkroczą w rok 2024 z ambitnym planem budżetowym, który nie tylko przewiduje rekordowe dochody i wydatki, ale również skupia się na inwestycjach, wzroście płac dla pracowników miejskich oraz nauczycieli, jak również na zrównoważeniu finansów.

Fot. Niebywałe Suwałki – na zdj. skarbnik miasta Anna Cyran i prezydent Czesław Renkiewicz

Prezydent Suwałk, Czesław Renkiewicz, podczas konferencji prasowej w poniedziałek, 20 listopada w Ratuszu podkreślił znaczenie tegorocznego budżetu: „Ten projekt to efekt starannych analiz i dyskusji. Chcemy skupić się na zapewnieniu spójności inwestycyjnej oraz wsparcia dla oświaty i społeczności lokalnej. To budżet, który uwzględnia realne potrzeby naszego miasta oraz stawia na rozwój zrównoważony. Jestem przekonany, że pozwoli nam osiągnąć postawione cele.”

Główne punkty budżetu obejmują:

  • Rekordowe dochody i wydatki: Plan zakłada dochody w wysokości ponad 666 mln złotych i wydatki na poziomie ponad 685 mln złotych. To zdecydowany wzrost w porównaniu z poprzednimi latami.

  • Inwestycje: Około 140 mln złotych zostanie przeznaczone na inwestycje, w tym na rozbudowę dróg, budowę tzw. wschodniej obwodnicy (dalszy etap), remonty szkół oraz infrastruktury sportowej. Niebagatelne środki mają również zostać przeznaczone na inne projekty. W planach jest budowa kolejnego żłobka czy mediateki (póki co przygotowanie dokumentacji projektowej – ponad 661 tys. zł).

  • Podwyżki dla pracowników: Projekt uwzględnia podwyżki zarobków o około 12 procent dla pracowników samorządowych i 12,3 proc. dla nauczycieli, na ten cel zostanie przeznaczona kwota prawie 30 mln złotych (14 mln złotych dla nauczycieli).

  • Deficyt i zadłużenie: Prognozowany deficyt wynoszący ponad 19 mln złotych zostanie pokryty, między innymi, poprzez dodatkowe dochody oraz kredyty. Zadłużenie miasta osiągnie 274 mln złotych (18 mln złotych pochłonie obsługa długu).

  • Obszary priorytetowe: Ponad 45 procent wydatków bieżących (249 mln złotych) zostanie przeznaczonych na oświatę, około 98 mln złotych na pomoc społeczną, oraz istotne kwoty na administrację publiczną, kulturę i rozwój fizyczny.

Prezentowany projekt budżetu jest owocem długotrwałych prac nad optymalnym, społecznym i rozwojowym planem finansowym dla miasta Suwałk na kolejny rok. Daje on jasny zarys priorytetów inwestycyjnych i społecznych, mających wesprzeć rozwój i poprawę jakości życia mieszkańców. Więcej informacji na infografice).

1 KOMENTARZ

  1. czas na zmiany Panie Renkiewicz, mamy już Pana serdecznie dość /za przyzwolenie palenia papierosów na ulicach miasta, za krzywdzące dla osób samotnych opłaty za śmieci- od mieszkania a nie od osoby -5 czy 6 osób płaci tyle samo co jedna osoba i to był Pana wymysł. Prześliznął się pan przez te kilka lat swojej prezydentury bez konkretnych działań i dość. Wszystkie propozycje i decyzje należały do Rady Miasta a Pan nabożnie przyklaskiwał
    żeby się nie wychylić i ponosić odpowiedzialności za własne decyzje, bez żadnego ryzyka za nie.
    Jak ktos kiedyś określił Prezydent ciamcia ramcia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Kandydaci do Parlamentu Europejskiego w Suwałkach

9 czerwca wybory do Parlamentu Europejskiego. Pozostały tylko 22...

Elewacja konkatedry przejdzie remont

Prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz podpisał umowę z proboszczem parafii...

Rozmowy o przyszłości współpracy transgranicznej

W Suwałkach dyskutowano nad wsparciem regionu w kontekście zmieniającej...

II tura wyborów samorządowych: Podsumowanie wyników. Czesław Renkiewicz prezydentem Suwałk

W ostatnią niedzielę, 21 kwietnia odbyła się druga tura...