Reklama

Tak brzmią organy w Wigrach (posłuchaj)

Data:

- Reklama -

W dniach 18-19 listopada 2023 roku w Kościele pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Wigrach odbyła się uroczysta inauguracja nowych organów piszczałkowych. To historyczne wydarzenie – powrót dźwięków, których przez niemal osiemdziesiąt lat nie można było usłyszeć w Klasztorze Pokamedulskim w Wigrach.

Podczas II Wojny Światowej, Klasztor Pokamedulski oraz jego zabytkowe organy uległy zniszczeniu. Przez lata udało się odbudować kompleks klasztorny, jednak instrument muzyczny nie powrócił do dawnej świetności. Fotografia zachowana w archiwum parafialnym stanowiła jedyną wskazówkę dotyczącą wyglądu i konstrukcji organów. To właśnie na tej podstawie dr Wiktor Brzuchacz, koordynator projektu, podjął się poszukiwania instrumentu, który w możliwie największym stopniu oddawałby charakter oryginalnych organów. Po wielomiesięcznych poszukiwaniach w Klasztorze Augustianów niedaleko Stuttgartu, udało się znaleźć odpowiednie organy.

Dzięki zaangażowaniu wielu osób, w tym ks. Proboszcza – dr Jacka Nogowskiego oraz wsparciu finansowemu m.in. Fundacji Orlen, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz prywatnych darczyńców, do Klasztoru Pokamedulskiego sprowadzono 30-głosowe organy piszczałkowe o brzmieniu barokowym autorstwa Richarda Renscha. Prace instalacyjne i konserwatorskie nad instrumentem zostały przeprowadzone przez firmę organmistrzowską Krzysztofa Grygowicza.

Inauguracja odbyła się 18 listopada 2023 roku. Wydarzenie rozpoczęła prelekcja, podczas której omówiono etapy prac nad instrumentem. Wykład poprowadził znany organmistrz, Krzysztof Grygowicz. Następnie odbył się uroczysty koncert inauguracyjny w wykonaniu Róży Lorenc (skrzypce) i Wiktora Brzuchacza (organy), cenionego duetu kameralnego, prezentującego repertuar z epoki baroku i romantyzmu.

19 listopada 2023 roku odbyła się Msza św. z udziałem JE Bpa Jerzego Mazura, Biskupa Diecezji Ełckiej, wraz z ceremonią poświęcenia organów. Uroczystość została uświetniona koncertem organowym profesora Marka Stefańskiego – wirtuoza i pedagoga, który zaprezentował repertuar obejmujący muzykę polifoniczną renesansu, baroku i klasycyzmu.

Nowe organy będzie można usłyszeć w Wigrach podczas uroczystości oraz kolejnych edycji Festiwalu „Kamedulskie Wigry”, organizowanego przez Stowarzyszenie JAX we współpracy z Fundacją Wigry Pro.

Fot. Niebywałe Suwałki – Marcin Tylenda

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

W tym tygodniu

Bogata w wydarzenia majówka za nami, a przed nami...

Majówka w Wigierskim Parku Narodowym

Przed nami długo oczekiwany majowy weekend, a co za...

W tym tygodniu: Młody jazz, blues i inne atrakcje

Instytucje, ośrodki i domy kultury z Suwałk, Sejn, Wigier,...

Biznes, poezja, muzyka i spotkania

Sprawdźmy, jakie propozycje kulturalne, biznesowe, warsztatowe i sportowe czekają...