Reklama

Rozegrajmy to dobrze! Prezentowe propozycje Wydawnictwa Nasza Księgarnia

Data:

- Reklama -

Jeśli zazdrościcie tym, którzy pół roku temu zaczęli kompletowaniu gwiazdkowych upominków i w tej chwili mają je już nawet zapakowane – mamy dla Was ceną i ekonomiczną podpowiedź, a takie dziś bardzo się liczą. Niewątpliwie zapobiegliwość w temacie prezentów ma swe plusy, ale z drugiej strony marzenia obdarowywanych czasem się zmieniają i to, co według nas ucieszyłoby parę miesięcy temu, dziś jest już przebrzmiałe i należy do prehistorii. Zwłaszcza w przypadku najmłodszych nie trudno o zmiany obiektów marzeń i pragnień. Z kolei myśląc o nieco starszych stajemy przed nie lada dylematem: jakieś kosmetyki? Ale jakie? Jaki zapach? Ubrania? A rozmiar? Krój? Kolor, deseń, materiał? Coś do czytania? Wierzymy, że trafnie odpowiecie na wszystkie pytania, a jeśli dorzucicie do prezentu sympatyczną grę, to wszelkie złe emocje rozpłyną się podczas rozgrywek. Nasza Księgarnia podsuwa w przedświąteczny czas dwa tytuły, które doskonale sprawdzą się na chwile relaksu pod choinką, przy choince, przy świątecznym stole…

Gry Naszej Księgarni
© 2023 Wojciech Otlowski

„Ekosystem 2. Rafa koralowa” to godna następczyni pierwszego tytułu – „Ekosystem” pokazywał zależności istniejące pomiędzy gatunkami zamieszkującymi łąkę, las, potok… Tym razem wody będzie więcej! Odwiedzamy rafę koralową i poznajemy jej mieszkańców: kryl, błazenka, granika, w okolicy przepływa murena, pojawia się rekin i wieloryb. Można tu spotkać kraby, żółwie, ośmiornice. Misterna sieć powiązań łączy te gatunki, gdy brakuje jednego ogniwa, pojawić się mogą problemy. Zatem naszym zadaniem jest zbudowanie idealnego ekosystemu złożonego z dwudziestu kart. Położone obok siebie wpływają na nasze punktowe zdobycze. Musimy tylko uwzględnić parę zasad – a ich poznawanie to nietuzinkowa lekcja biologii! Kto ceni dydaktyczny aspekt prezentów, ten ucieszy się z krótkiego omówienia istotny łańcuchów i sieci pokarmowych przygotowanego przez Katedrę Zoologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, które umieszczone zostało na ostatniej stronie instrukcji gry. To klarowne wyjaśnienie dla ciekawych, może też inspiracja dla młodych biologów.

Nie można nie wspomnieć o tym, jak piękny to prezent! Za zachwycającą warstwę wizualną polskiego wydania odpowiada Martyna Szpil. I jeśli od razu nie osiągniecie wyniku gwarantującego pierwsze miejsce to z pewnością dlatego, że zapatrzycie się na tę uroczą murenę czy śliczną ośmiornicę. Nic straconego! Zagrajcie jeszcze raz!

Przerażają Was długie instrukcje? W tym przypadku wszystkie zasady zebrane zostały na kartach pomocy, co pozwala pominąć długie studiowanie wskazówek – po prostu rozdajemy karty i gramy! Wystarczy wygospodarować kawałek miejsca, gdzie zmieszczą się nasze składające się z dwudziestu kart rafy. Policzenie punktów nieco trwa, ale znakomicie wspiera nas dodany do gry notes, możemy się też posłużyć kalkulatorem na stronie wydawnictwa (Ecosystem (ekosystem2-nk.web.app)).

I jeszcze argument dla osób narzekających, że gra po pewnym czasie staje się przewidywalna, już tak nie cieszy – w polskiej wersji otrzymujemy trzynaście dodatkowych kart – wraki i karty celów, które z pewnością uatrakcyjnią nasze rozgrywki, gdy już w budowaniu rafy nabierzemy biegłości.

„Ekosystem 2” polecamy jako grę rodzinną, sugerowany przez wydawcę wiek to już osiem lat, a zagrać w nią może jednocześnie sześć osób (choć możemy też stworzyć drużyny, a sama gra ma też wariant jednoosobowy).

Gry Naszej Księgarni
© 2023 Wojciech Otlowski

Jeśli do grania siadacie najczęściej w duecie, to nie możecie nie sięgnąć po „Gejsze 2”! To kolejny tytuł Wydawnictwa Nasza Księgarnia, który doczekał się kontynuacji, choć identycznie jak w przypadku „Ekosystemu” nowe tytuły są niezależne od wcześniej wydanych, zatem śmiało można od nich zaczynać przygodę z tymi grami.

„Gejsze 2” również nie wymagają wiele miejsca – sami tworzymy krąg herbaciarni, po których podróżować będą tytułowe bohaterki zdobywając doświadczenie w sztuce parzenia herbaty. Niezbędna będzie taktyka, ale i odrobina szczęścia. Nasze podarunki dla dziewcząt sprawią, że na koniec rundy otrzymamy punkty lub nawet zyskamy przychylność gejszy. Jeśli uda nam się to czterokrotnie – wygrana jest po naszej stronie! Jeżeli żaden z graczy tego nie dokona, rozgrywamy drugą turę. I znów gra angażuje nas na raptem dwadzieścia minut, zatem z przyjemnością gramy rundę rewanżową.

Gry Naszej Księgarni
© 2023 Wojciech Otlowski

Tu typów komponentów jest więcej, mamy sporo różnych opcji działania mamy cztery warianty ruchu, ale o ich kolejności sami decydujemy. Mamy też i tak lubianą interakcję, gdyż o przebiegu podróży decydują obaj gracze. A gdy ogramy już wariant podstawowy, możemy sięgnąć po tryb trudniejszy i tryb zaawansowany, wprowadzić znaczniki gości i znaczniki akcji specjalnych. Taka niewielka – jeśli oceniamy format – gra, a tyle możliwości!

Dla zgorzałych fanów gier świetnym prezentem będą podwójne zestawy – oba „Ekosystemy”, „Gejsze” i „Gejsze 2”. Najważniejszy i najwartościowszy aspekt tych upominków to fakt, iż wręczając je, dajemy sygnał, że chcemy razem spędzić czas i że będą to miłe, beztroskie chwile, które dadzą nam poczucie ciepła i bliskości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane