Reklama

Umowy na prowadzenie klubów seniora podpisane. Kolejny rok wsparcia starszego pokolenia

Data:

- Reklama -

Prezydent Suwałk, Czesław Renkiewicz, podpisał w środę, 10 stycznia w Ratuszu umowy z czterema stowarzyszeniami na prowadzenie klubów seniora w mieście. To istotny krok w kierunku wsparcia starszych mieszkańców.

– Polityka senioralna to szeroki temat, którego dotkliwość jest szczególnie odczuwalna w kontekście starzejącego się społeczeństwa. Ten problem nie omija Suwałk. Nasza demografia nieuchronnie ulega zmianie. Ubywa nas z każdym rokiem i choć sytuacja może ulec zmianie, to nie w sposób radykalny. Obserwujemy coraz większą liczbę osób przechodzących na emeryturę. Były lata, kiedy grupa seniorów rosła o 600 osób. Te liczby są olbrzymie – podkreślił podczas spotkania prezydent Czesław Renkiewicz.

Z ponad 15 tysiącami osób w wieku poprodukcyjnym i niemal 17 tysiącami osób w wieku powyżej 60 lat, samorząd Suwałk staje wobec nowych wyzwań. – Coraz więcej zadań musimy realizować na rzecz wsparcia seniorów. Państwo polskie również podejmuje inicjatywy w tym zakresie – poprzez różne programy senioralne. Środki przeznaczone na ten cel nie są wystarczające – dodał prezydent.

W Suwałkach działa pięć klubów seniora, z czego jeden będzie prowadzony przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie. Otwarcie tego klubu miało miejsce 11 stycznia 2023 roku. Pozostałe cztery kluby będą funkcjonowały przy zaangażowaniu różnych organizacji pozarządowych, takich jak Stowarzyszenie „Pełnia”, Uniwersytet III Wieku, Parafia Rzymskokatolicka pw. Matki Bożej Miłosierdzia oraz Stowarzyszenie „Seniorzy z Pasją Horyzont”.

Nowy klub seniora oficjalnie otwarty

– Przydzielenie dwuletnich kontraktów na prowadzenie klubów seniora daje pewną stabilizację, ale stawia także pytanie: co dalej? Na pewno środków powinno być więcej na ten cel. Nie znamy jeszcze kierunku, jaki przyjmie polityka senioralna nowej władzy. Dlatego chcemy być aktywni w pozyskiwaniu środków z różnych źródeł – zaznaczył prezydent Cz. Renkiewicz.

Cztery organizacje pozarządowe na bieżącą działalność – prowadzenie klubów seniora otrzymały w sumie 168 tys. złotych (kwota roczna).

Kolejne planowane przez suwalski samorząd inwestycje obejmują stworzenie ośrodka dla seniorów w kompleksie MOPR.

Fot. Niebywałe Suwałki

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Będzie druga tura. Czesław Renkiewicz powalczy o wynik z Jackiem Juszkiewiczem

W Radzie Miejskiej w Suwałkach 12 mandatów zdobył komitet...

Prezydent Suwałk obiecuje utrzymanie niskich cen za ciepło

146 mln zł kosztować będzie budowa nowych kotłów parowych...

Komitet „Razem dla Suwałk” podsumował kampanię

W piątek, 5 kwietnia w Parku Naukowo-Technologicznym Polska-Wschód odbyła...

„Razem dla Suwałk” o nowej strefie gospodarczej i torze kartingowym

Konferencja Komitetu "Razem dla Suwałk" odbyła się w czwartek,...