Reklama

„Kierunek Wschód VIII” z ministerialnym dofinansowaniem

Data:

- Reklama -

Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku otrzymał dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na realizację projektu „Kierunek Wschód”. Jesienią odbędzie się już ósma edycja festiwalu.

Zdj. główne: Kierunek_Wschod_VII_Demony_fot_B.Warzecha

„Kierunek Wschód” to międzynarodowy przegląd teatralny prezentujący spektakle zespołów głównie zza wschodniej granicy Polski. Wydarzenie organizowane jest od 2017 roku. Przegląd na stałe wpisał się w kalendarz wydarzeń kulturalnych Białegostoku i województwa podlaskiego. Każda kolejna edycja wzbudza coraz większe zainteresowanie widzów. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego na ósmą edycję projektu przyznało kwotę w wysokości 154 000 zł z programu „Teatr”.

– Zależy mi na tym, aby poza spektaklami, które przygotowujemy i które na stałe znajdują się w naszym repertuarze, prezentować widzom także wartościowe zjawiska we współczesnym teatrze m.in. naszych wschodnich sąsiadów. Festiwal „Kierunek Wschód” jest do tego wspaniałą okazją. Przedstawienia, które będziemy chcieli pokazać w tym roku będą zarówno twórczymi interpretacjami światowej klasyki, jak i nowatorskimi inscenizacjami, ukazującymi tematy aktualne dla współczesnego człowieka – mówi Piotr Półtorak, Dyrektor Teatru Dramatycznego.

W trakcie ubiegłorocznej edycji na festiwalowych scenach wystąpili artyści z: Armenii, Macedonii Północnej, Ukrainy, Litwy, a także niezależni artyści białoruscy.

– „Kierunek Wschód” stał się już wizytówką Teatru Dramatycznego. Cieszymy się, że przegląd ponownie otrzymał dofinansowanie i będziemy mogli zaprosić do Białegostoku naszych teatralnych przyjaciół zza granicy. Program tegorocznej edycji zaprezentujemy wczesną jesienią, ale już dziś możemy zdradzić, że swoje spektakle na pewno zaprezentują artyści z Ukrainy oraz niezależni aktorzy z Białorusi, którzy wciąż potrzebują naszego wsparcia – dodaje dr Martyna Faustyna Zaniewska, Zastępca Dyrektora ds. technicznych.

Tegoroczny festiwal odbędzie się na początku października. Wzorem lat ubiegłych widzowie będą mogli uczestniczyć w spotkaniach z artystami, które odbędą się po każdym przedstawieniu. Widzowie będą mieli okazję porozmawiać z twórcami przedstawień i aktorami.

Projekt „Kierunek Wschód” ma na celu dotarcie do jak największej liczby odbiorców, w różnym wieku, dlatego wstęp na wszystkie wydarzenia będzie bezpłatny. Dzięki Festiwalowi szansę na uczestnictwo w spektaklach zyskają osoby, które na co dzień mają ograniczony dostęp do uczestnictwa w kulturze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Spektakl „Cicho… sza…” jedzie w teren

Teatr Dramatyczny otrzymał dotację z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa...

Premiera musicalu „Szwagierki” za nami

W sobotni wieczór, 9 marca, odbyła się długo wyczekiwana...

Światło to fundament scenicznego obrazu – wywiad z Luigim Scoglio

Z Luigim Scoglio scenografem spektaklu "Szwagierki" na podstawie sztuki...

32 lata spektaklu „Zapiski oficera Armii Czerwonej”

Spektakl „Zapiski oficera Armii Czerwonej” Teatru Dramatycznego im. A....