We wtorek, 26 marca przy ul. Ogrodowej w Suwałkach miała miejsce konferencja kandydatów startujących z komitetu „Razem dla Suwałk”. Była to okazja do przedstawienia lokalizacji planowanego osiedla domków jednorodzinnych i szeregu innych inicjatyw mających na celu wsparcie młodych mieszkańców miasta.
Program „40/50”, czyli działka dla młodych na ulicy Ogrodowej: Teren objęty projektem planu zagospodarowania przestrzennego będzie bazą dla programu, który ma zatrzymać młodych ludzi w Suwałkach.
– W ramach tego programu chcemy zachęcić suwalczan w wieku do 40. roku życia do budowy i zamieszkania w naszym mieście, zamiast na terenach gminnych. Oferujemy znaczną bonifikatę w wysokości 50% wartości działki. Przewidujemy wyznaczenie 60 działek o powierzchni od 650 do 1100 m kw. Dodatkowo, przy ulicy Szwajcaria dostępnych będzie 19 działek pod zabudowę jednorodzinną oraz 37 działek rekreacyjnych o powierzchni 450 m kw. W sumie to ponad 130 działek przeznaczonych dla młodych – tłumaczył Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk ubiegający się o reelekcję. Prezydent liczy, że sprzedaż działek rozpocznie się jeszcze w tym roku.
Przez ten teren przebiega linia energetyczna, pod nią planowana jest droga, a za nią – powierzchnia przeznaczona pod usługi. Jak dodał prezydent – program „40/50” jest obecnie w fazie tworzenia, a szczegóły będą omawiane podczas dyskusji z nową radą miejską.
Beata Jeleniewicz, kandydatka do Rady Miejskiej w Suwałkach przedstawiła z kolei pomysł na „Aktywne Ferie i Wakacje w Suwałkach” – czyli organizację zajęć dla dzieci w wieku szkolnym, z zapewnieniem opieki, wyżywienia oraz atrakcja w godzinach 8-15.
Juliusz Błażewicz mówił o stypendium 50/50: młodzi, którzy zdecydują się pozostać w mieście, otrzymują wsparcie finansowe, pod warunkiem deklaracji pracy przez 5 lat u przedsiębiorcy-fundatora, z którym podpiszą umowę. Koszty stypendium ponoszą samorząd i firma. Przy realizacji tego programu ważna rolę pełnić bęszie Ośrodek Karier Suwalskich Absolwentów, odpowiadający za utrzymywanie kontaktu z absolwentami suwalskich szkół ponadpodstawowych oraz przekazywanie im oferty wydarzeń, pracy i inwestycji skierowanych do młodych ludzi. W planach są spotkania networkingowe, warsztaty rozwoju osobistego oraz staże w lokalnych firmach.
O Suwałki Street Camp opowiadał z kolei Mariusz Słomiński. Ma to być cykliczne wydarzenie festiwalowe, łączące sport, rekreację i muzykę. W planach są konkursy sportowe, koncerty artystów oraz inne aktywności kulturalne.
Na uwagę wśród pomysłów „Razem dla Suwałk” zasługuje też wprowadzenie programu Sportowe Suwałki – sportowego bonu młodzieżowego, zakładającego finansowanie z budżetu miasta wybranych zajęć sportowych o wartości miesięcznej ok. 200-300 zł na jednego młodego mieszkańca miasta.
Fot. Niebywałe Suwałki