Reklama

Komitet „Razem dla Suwałk” proponuje: Działki dla młodych, półkolonie dla dzieci

Data:

- Reklama -

We wtorek, 26 marca przy ul. Ogrodowej w Suwałkach miała miejsce konferencja kandydatów startujących z komitetu „Razem dla Suwałk”. Była to okazja do przedstawienia lokalizacji planowanego osiedla domków jednorodzinnych i szeregu innych inicjatyw mających na celu wsparcie młodych mieszkańców miasta.

Program „40/50”, czyli działka dla młodych na ulicy Ogrodowej: Teren objęty projektem planu zagospodarowania przestrzennego będzie bazą dla programu, który ma zatrzymać młodych ludzi w Suwałkach.

W ramach tego programu chcemy zachęcić suwalczan w wieku do 40. roku życia do budowy i zamieszkania w naszym mieście, zamiast na terenach gminnych. Oferujemy znaczną bonifikatę w wysokości 50% wartości działki. Przewidujemy wyznaczenie 60 działek o powierzchni od 650 do 1100 m kw. Dodatkowo, przy ulicy Szwajcaria dostępnych będzie 19 działek pod zabudowę jednorodzinną oraz 37 działek rekreacyjnych o powierzchni 450 m kw. W sumie to ponad 130 działek przeznaczonych dla młodych – tłumaczył Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk ubiegający się o reelekcję. Prezydent liczy, że sprzedaż działek rozpocznie się jeszcze w tym roku.

Przez ten teren przebiega linia energetyczna, pod nią planowana jest droga, a za nią – powierzchnia przeznaczona pod usługi. Jak dodał prezydent – program „40/50” jest obecnie w fazie tworzenia, a szczegóły będą omawiane podczas dyskusji z nową radą miejską.

Beata Jeleniewicz, kandydatka do Rady Miejskiej w Suwałkach przedstawiła z kolei pomysł na „Aktywne Ferie i Wakacje w Suwałkach” – czyli organizację zajęć dla dzieci w wieku szkolnym, z zapewnieniem opieki, wyżywienia oraz atrakcja w godzinach 8-15.

Juliusz Błażewicz mówił o stypendium 50/50: młodzi, którzy zdecydują się pozostać w mieście, otrzymują wsparcie finansowe, pod warunkiem deklaracji pracy przez 5 lat u przedsiębiorcy-fundatora, z którym podpiszą umowę. Koszty stypendium ponoszą samorząd i firma. Przy realizacji tego programu ważna rolę pełnić bęszie Ośrodek Karier Suwalskich Absolwentów, odpowiadający za utrzymywanie kontaktu z absolwentami suwalskich szkół ponadpodstawowych oraz przekazywanie im oferty wydarzeń, pracy i inwestycji skierowanych do młodych ludzi. W planach są spotkania networkingowe, warsztaty rozwoju osobistego oraz staże w lokalnych firmach.

O Suwałki Street Camp opowiadał z kolei Mariusz Słomiński. Ma to być cykliczne wydarzenie festiwalowe, łączące sport, rekreację i muzykę. W planach są konkursy sportowe, koncerty artystów oraz inne aktywności kulturalne.

Na uwagę wśród pomysłów „Razem dla Suwałk” zasługuje też wprowadzenie programu Sportowe Suwałki – sportowego bonu młodzieżowego, zakładającego finansowanie z budżetu miasta wybranych zajęć sportowych o wartości miesięcznej ok. 200-300 zł na jednego młodego mieszkańca miasta.

Fot. Niebywałe Suwałki

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Co musiałoby się wydarzyć, żeby Czesław Renkiewicz przestał był prezydentem Suwałk?

Za nami pierwsza tura wyborów samorządowych. Znamy już radnych...

Będzie druga tura. Czesław Renkiewicz powalczy o wynik z Jackiem Juszkiewiczem

W Radzie Miejskiej w Suwałkach 12 mandatów zdobył komitet...

Prezydent Suwałk obiecuje utrzymanie niskich cen za ciepło

146 mln zł kosztować będzie budowa nowych kotłów parowych...

Komitet „Razem dla Suwałk” podsumował kampanię

W piątek, 5 kwietnia w Parku Naukowo-Technologicznym Polska-Wschód odbyła...