W tym roku do Suwałk powrócą Teatr-Akcje, festiwal teatru niezależnego, który organizowany jest przez pasjonatów sztuki ze Stowarzyszenia Aktywności Społeczno-Artystycznej „Nie Po Drodze”. Będzie to 11. edycja wydarzenia, którego hasłem przewodnim są „Powroty do domu”. Festiwal ten otrzymał dofinansowanie w wysokości 16 tysięcy złotych w konkursie ofert na realizację zadań publicznych na rzecz mieszkańców Suwałk w zakresie kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego na rok 2024.
Fot. Ania Kądziołka
Planowany termin festiwalu to końcówka lipca – pierwsza połowa sierpnia. W tym czasie miasto zamieni się w teatralną scenę, a wydarzenia będą odbywać się zarówno na suwalskich instytucjach, jak i w przestrzeniach miejskich.
W programie festiwalu znajdą się spektakle teatrów profesjonalnych i amatorskich, produkcje festiwalowe, koncerty oraz warsztaty. Przewidziane są także liczne wydarzenia towarzyszące, takie jak Klub Festiwalowy, rozmowy pospektaklowe i panele dyskusyjne.
Idea festiwalu opiera się na pojęciu „powrotów do domu”, które jest interpretowane na trzech poziomach:
- Powrót festiwalu po latach nieobecności: Wydarzenie to ma kontynuować dorobek poprzednich edycji festiwalu, które odbywały się w latach 2006-2015.
- Powrót artystów wywodzących się z Suwałk: Istotną częścią idei festiwalu jest zaproszenie artystów, którzy w młodości aktywnie uczestniczyli w dotychczasowych edycjach Teatr-Akcji i którzy dziś są zawodowymi aktorami, muzykami, reżyserami czy menedżerami kultury rozpoznawalnymi i uznanymi w całej Polsce. Organizatorzy chcą dać im możliwość powrotu „do domu” ze swoją profesjonalną działalnością artystyczną.
- Motyw powrotu w prezentowanych spektaklach: Prezentowane spektakle będą opowiadały o różnych sensach, formach i znaczeniach domu, powrotu, powrotu do domu, powrotu do siebie, drogi czy podróży, zachęcając do refleksji o autentyczności, tożsamości, indywidualizmie, budowaniu/poszukiwaniu wspólnoty oraz konfrontacji tego, co wewnętrzne z zewnętrznym.
Festiwal będzie również okazją do spotkania osób związanych z Teatrem-Akcjami. Jest to szczególnie ważne w kontekście planów przejścia na emeryturę Mirki Krymskiej, instruktorki teatralnej związanej z Suwalskim Ośrodkiem Kultury, która miała ogromny wpływ na rozwój wielu pokoleń pasjonatów teatru. Festiwal ma być swoistym „zjazdem rodzinnym”, spotkaniem ludzi w różnym wieku, którzy przez lata realizowali swoją teatralną pasję.
W procesie przygotowań do 11. edycji festiwalu niezwykle ważne było poczucie wspólnoty i wzajemne wsparcie. Większość osób spośród realizatorów festiwalu pracowała przy poprzednich edycjach, a ich doświadczenia z lat młodości wpłynęły na kształtowanie się festiwalu.
W skład zespołu organizacyjnego festiwalu wchodzą między innymi: Paweł Urbanowicz, Krzysztof Dziemian, Joanna Sztelmer-Stabińska, Mirosława Krymska oraz Marta Grzymkowska-Ciechańska. Każdy z nich wnosi do projektu swoje doświadczenie i pasję, aby uczynić z tegorocznej edycji Suwalskich Teatr-Akcji niezapomniane wydarzenie kulturalne.
O szczegółach będziemy informować na naszej stronie.
Fotografie w postaci pokazu slajdów – począwszy od edycji 2008 – Wojciech Otłowski
Poniżej archiwalne materiały portalu z 2014 i 2015 roku.
Aktor instrumentalny – monodram Jana Peszka na zakończenie Teatr-Akcji
Zabijmy wszystkie ptaki, trwają 9. Suwalskie Teatr-Akcje (zdjęcia)