Przyjaciele, współpracownicy, uczniowie, znajomi, goście zza granicy, ale też suwalczanie interesujący się sztuką – grono przybyłych na piątkowy wernisaż „Looping” Joli Grabowskiej w Galerii Sztuki Stara Łaźnia było bardzo liczne. Prócz chęci obejrzenia oryginalnych, intrygujących prac, powodem była także chęć uczczenia szczególnego jubileuszu – dwudziestolecia działalności twórczej pochodzącej z Suwałk artystki.

© 2024 Wojciech Otłowski
Wybór prac do takiej podsumowującej prezentacji to nieproste zadanie – jak opowiadała komisarz wystawy, Patrycja Trzeciecka, chęć pomieszczenia jak największej ich liczby wywołała wiele dyskusji i emocji.

© 2024 Wojciech Ot³owski
Jola Grabowska uczyła się w Liceum Sztuk Plastycznych w Supraślu, jest absolwentką Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu, gdzie uzyskała dyplom z grafiki warsztatowej, ale prócz tej dziedziny sztuki w kręgu jej twórczych działań znajdują się także malarstwo i fotografia. Wystawa prezentowana na piętrze galerii daje odbiorcom możliwość obcowania ze wszystkimi rodzajami twórczej ekspresji artystki.

© 2024 Wojciech Otłowski
Przybyli na wernisaż mieli także sposobność poznać źródła inspiracji, ciekawe konteksty powstania wielu prac, posłuchać wspomnień i intrygujących historii. Grafiki, czyli linoryty, ale też prace wykonane techniką akwaforty i akwatinty to głównie artystyczne odzwierciedlenie otoczenia, wiele miejsc jest znanych suwalczanom, a fragmenty suwalskiego pejzażu w ten sposób uwiecznione są niebanalnym pamiętnikiem odczuć i wrażliwości ich autorki.

© 2024 Wojciech Otłowski
Opowiadając o swej drodze twórczej, Jola Grabowska zdradziła, że „walczyły” w niej dwa talenty: plastyczny i muzyczny, a choć wybrała tę pierwszą dziedzinę, to muzyka jest bardzo ważna i wciąż obecna w jej artystycznych dokonaniach. Dowodem tego są choćby prace z cyklu „Synestezja”, które były prezentowane w Sali Wystawowej Opery i Filharmonii Podlaskiej. Tytułowe pojęcie oznaczające odzwierciedlanie wrażeń odbieranych przez różne zmysły wiąże w jedno świat dźwięków i obrazów. Rzeczywiście – prace przykuwają uwagę, silnie oddziałują na odbiorcę.

© 2024 Wojciech Ot³owski
Muzyka była poza tym ważnym elementem piątkowego wernisażu. Najpierw zaprezentowany został utwór braci Roszkowskich „Storm”, będący twórczą interpretacją Vivaldiego. Muzyczny akompaniament zwiedzania tworzyły z kolei kompozycje Piotra Komosińskiego z płyty „Wietrzne historie”.

© 2024 Wojciech Otłowski
Ostatnia z dziedzin twórczej ekspresji Joli Grabowskiej – fotografia – prezentowana była w postaci slajdów ukazujących drzewo rosnące w pobliżu jej miejsca zamieszkania. Okazała brzoza towarzyszy artystce od lat dzieciństwa, z małej wówczas sadzonki wyrosło piękne drzewo, którego przemiany uwieczniane na zdjęciach od 2019 roku są świadectwem zachwytu nad przyrodą, szacunku do natury i wrażliwości.

© 2024 Wojciech Otłowski
Jubileuszowe spotkanie było okazją do podziękowań – artystka wymieniła osoby, które wspierały ją w jej twórczych działaniach. Ciepło wyrażała się o Litwinach, u których kilkakrotnie gościła na plenerach i wystawach. Dziękowała Alicji Roszkowskiej, w której Saloniku także nieraz miała okazję pokazywać swoje prace. Przypomniała, że działania w kierunku zaistnienia dzisiejszej wystawy zainicjowała Iza Muszczynko. Padły też ciepłe słowa o nas, czyli Niebywałych Suwałkach, dokumentujących wiernie suwalskie wystawy artystki.

© 2024 Wojciech Otłowski
Dzięki sponsorowi, czyli Bankowi Spółdzielczemu w Suwałkach, przybyli mogli zabrać cząstkę tej twórczości w postaci pięknego katalogu z wystawy, a także otrzymać prezent – pamiątkową torbę.

© 2024 Wojciech Otłowski
Tytuł wystawy – „Looping”/”looping in” – symbolizuje włączenie, wciągnięcie do rozmowy. Z pewnością oglądający ją nie pozostaną obojętni. To sztuka, która porusza, intryguje, zachęca do refleksji i dyskusji.
Piątkowy wernisaż był okazją do poinformowania o licytacji jednej z prac artystki. Powódź na południu kraju wyrządziła wiele zniszczeń, ucierpiały też budynki Zespołu Szkół i Placówek Artystycznych w Nysie. Aby wesprzeć zbiórkę na rzecz placówki, Jola Grabowska przekazała na licytację obraz „Pola rzepaku na Suwalszczyźnie” powstały w 2024 roku. Aktualnie, do 13 października, można go obejrzeć na wystawie w Galerii Chłodna 20, w ramach Suwalskiego Salonu Sztuki. Zbiórka jest organizowana przez Szkolne Koło Wolontariatu ZS6. Osoby chcące wziąć udział w licytacji obrazu proszone są o kontakt z wolontariatem przez stronę fb =>Szkolne Koło Wolontariatu w ZS6
Zbiórka trwa do 11 października.

© 2024 Wojciech Otłowski
Fotografie w postaci pokazu slajdów: Wojciech Otłowski
Muzyczno-plastyczny finał „Obiadów czwartkowych u Konopnickiej”
Wernisaż malarstwa Joli Grabowskiej w Centrum Sztuki Współczesnej