Reklama

VI Lotna Akademia Kultury – KONCERT ODWOŁANY

Data:

- Reklama -

 

„VI Lotna Akademia Kultury” – rok 2011: Seria wydarzeń interdyscyplinarnych „słuchając Miłosza…” – Krasnogruda, 29 października 2011 r, g.19.00. W programie: wiersze Macieja Kazimierza Sarbiewskiego oraz Czesława Miłosza; najnowsza wystawa dwunastu grafik Andrzeja Strumiłło; utwory m.in. Adama Jarzębskiego, Diomedesa Cato, a także Zygmunta Koniecznego, Włodzimierza Kotońskiego oraz Arvydasa Malcysa i Algirdasa Martinaitisa.

Wykonawcy:

Andrzej Strumiłło – recytacje, autor wystawy

oraz:

Zespół „Brevis Consort”:

Darius Stabinskas – sopranowa viola da gamba (kierownictwo artystyczne)

Mateusz Kowalski – tenorowa viola da gamba

Robertas Bliškevičius – basowa viola da gamba

Justyna Rekść-Raubo – basowa viola da gamba

Opis

Ideą „Lotnej Akademii Kultury” jest przedstawienie korzeni sztuki polskiej w kontekście współczesnej kultury Europy w ramach cyklu interdyscyplinarnych wydarzeń autorstwa Justyny Rekść-Raubo. W roku 2011 ze szczególnym uwzględnieniem traktowana jest postać i twórczość Czesława Miłosza w serii pod tytułem „słuchając Miłosza…”. Sferze słowa towarzyszy muzyka i plastyka.

Warto podkreślić fakt, że zarówno warstwa muzyczna jak i plastyczna pozostaje w ścisłym związku z dorobkiem literackim Miłosza. Muzyka towarzysząca słowu została wyjątkowo pieczołowicie dobrana i dedykowana szczególnej obsadzie. Repertuar bowiem opiera się na dziełach baroku oraz współczesnych, a brzmieniowo przedstawia instrument królujący w XVI i XVII w. na dworach Europy – violę da gamba, a dziś przeżywającą swój globalny renesans. I właśnie na takie oryginalne instrumentarium powstały nowe utwory zamówione specjalnie na potrzeby projektu. Całości przedsięwzięcia dopełnia sfera plastyczna. Stanowi ją wystawa prac Andrzeja Strumiłło zamówionych przez FUNDACJĘ f.o.r.t.e., a inspirowanych i poświęconych ostatniemu cyklowi wierszy Czesława Miłosza. Grafiki te są prezentowane publiczności bezpośrednio podczas koncertu. Po koncercie słowo komentarza i wspomnienia związane z osobą Patrona przedstawi Prof. Andrzej Strumiłło. Koncert w Krasnogrudzie rozpoczyna jesienną serie koncertową polsko-litewskiego zespołu „Brevis Consort” pod kierownictwem Dariusa Stabinskasa.

Program:

Obok twórczości Patrona pojawi się także poezja Macieja Kazimierza Sarbiewskiego (ur. w 1595 r. w Sarbiewie koło Płońska, zm. w 1640 w Warszawie) – światowej sławy poety neołacińskiego i teoretyka literatury epoki baroku, jezuity, nadwornego kaznodziei Władysława IV, związanego z Warszawą i Wilnem. Pomiędzy wierszami publiczność będzie miała okazję wysłuchać utworów m.in.: Adama Jarzębskiego, Diomedesa Cato, a także Zygmunta Koniecznego, Włodzimierza Kotońskiego oraz Arvydasa Malcysa i Algirdasa Martinaitisa.

Wykonawcy:

Brevis Consort powstał w 2006 r. z inicjatywy wiolonczelisty i gambisty Dariusa Stabinskasa, po jego powrocie ze studiów we Włoszech. Ambicją artysty jest przybliżanie muzyki dawnej i odkrywanie muzycznego dziedzictwa Litwy wykonywanego na historycznych instrumentach. Początkowo założyl on Barokową Orkiestrę Krajów Bałtyckich (Baltic States Baroque Orchestra). W tym samym toku zespół rozpoczął ścisłą współpracę z jednym z najbardziej uznanych litewskich zespołów wokalnych – Chórem Kameralnym „Brevis”. Po kilku projektach artyści postanowili połączyć oba składy i powstał „Brevis Chór i Consort”. Ważnym wspólnym osiągnięciem muzyków było wystawienie jednego z najbardziej monumentalnych arcydzieł Claudio Monteverdiego „Nieszpory najświętszej Maryi Panny” („Vespro della Beata Vergine” z 1610 roku).

„Brevis Consort” uczestniczy w koncertach także jako niezależny zespół. Poza kilkoma litewskimi muzykami, udział biorą młodzi profesjonaliści z krajów bałtyckich i innych krajów europejskich: przede wszystkim z Polski, Niemiec, Włoch, ze Szwajcarii. W zależności od programu utwory mogą być realizowane przez 2, 20 lub 30 i więcej artystów. Podczas koncertów w ramach „VI Lotnej Akademii Kultury” zespół występuje w obsadzie konsortu czterech viol da gamba (od sopranowej – dyszkantowej, po basową) w składzie:

Darius Stabinskas – sopranowa viola da gamba (kierownictwo artystyczne zespołu)

Mateusz Kowalski – tenorowa viola da gamba

Robertas Bliškevičius – basowa viola da gamba

Justyna Rekść-Raubo – basowa viola da gamba

„Brevis Consort” występował wielokrotnie na festiwalu muzycznym „Banchetto Musicale” przy wielu okazjach prezentując oryginalne programy i wykonując dzieła, które nigdy wcześniej nie były wystawiane na Litwie. Jednym z najbardziej znaczących projektów jest wyreżyserowana przez Gintarasa Varnasa madrygałowa opera „Combattimento di Tancredi e Clorinda” oraz „Ballo delle Ingrate”. Oba dzieła zyskały wyjątkowe uznanie zarówno wśród publiczności, jak i krytyków muzycznych. Z przedstawieniem tym artyści odbyli ponad miesięczne tournee we Francji w 2011 roku entuzjastycznie przyjęte przez publiczność francuską.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Zrealizowano przy wsparciu finansowym Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego w Białymstoku.

Organizatorzy:

FUNDACJA f.o.r.t.e. (Finansowanie, Organizowanie Realizacji Twórczych i Edukacyjnych)

oraz Ośrodek „Pogranicze – Sztuk, Kultur, Narodów” w Sejnach

Partnerzy:

Instytucja Kultury „Banchetto Musicale” w Wilnie, Fundacja Wspierania Kultury Republiki Litewskiej, Instytut Polski w Wilnie, Galeria Vladasa Vildžiūnasa w Wilnie, Dom Pracy Twórczej w Radziejowicach, Ośrodek Kultury w Sejnach, Regionalny Ośrodek Kultury i Sztuki w Suwałkach, Filharmonia Łódzka im. A. Rubinsteina, Stowarzyszenie „Willa Decjusza” w Krakowie, Stowarzyszenie „Kolegium Wigierskie”.

Patron medialny:

POLSKIE RADIO Program 2

Partnerzy FUNDACJI f.o.r.t.e.:

Kancelaria Prawnicza Strobel & Borczyk w Warszawie

Sklep akcesoriów muzycznych „Henglewscy” w Warszawie i Poznaniu

Laboratorium Fotografii Profesjonalnej ProfiLab w Warszawie

Canon Polska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

„Żywioły kobiety” – odkryj siłę kobiecego potencjału podczas warsztatów na Suwalszczyźnie

Czy kiedykolwiek zastanawiałaś się nad pełnią swojego potencjału? Czy...

O potrzebach młodzieży – (Nie)Dorzeczne rozmowy w Plazie

Niemal półtora miesiąca po wrześniowym spotkaniu na Bulwarach grono,...

Wrześniowe (Nie)DoRzeczne rozmowy o przyszłości Suwałk

Nowe miejsce – z niedługim stażem działania, ale już...

Moje miejsca – Suwalszczyzna. Przewodnik osobisty

Przypatrując się ofercie gospodarstw agroturystycznych można zauważyć, że dużą...