Dzisiaj decyzja Moody’s

0
113
budynki
Fot. Vera Kratochvil.

EBC rozczarowuje i nie zmienia parametrów polityki pieniężnej. Złoty tylko przejściowo mocniejszy do euro i dolara, EURUSD chwilowo powyżej 1,13. Krajowe IRS i rentowności w górę w reakcji na EBC. Dzisiaj decyzja Moody’s ws. polskiego ratingu.

Źródło: Maciej Reluga, główny ekonomista Banku Zachodniego WBK, Departament Analiz Ekonomicznych

Europejski Bank Centralny pozostawił wczoraj stopy procentowe bez zmian i nie zmienił skali programu skupu aktywów. Chociaż taki był konsensus rynkowy, to część inwestorów liczyła, że EBC podobnie jak Bank Anglii poluzuje politykę pieniężną i brak takiej decyzji był rozczarowaniem – europejskie indeksy giełdowe zanotowały szybkie spadki, osłabiły się też obligacje. Utrzymanie stóp procentowych bez zmian miało z kolei pozytywny wpływ na euro, natomiast waluty regionu CEE nie zareagowały negatywnie na decyzję EBC i dopiero wydźwięk konferencji prasowej osłabił złotego i forinta. Dzisiaj rano opublikowano słabe dane o niemieckim eksporcie w lipcu. Jest to kolejna z rzędu rozczarowująca statystyka z największej gospodarki Europy, która rzuca cień na perspektywy gospodarcze strefy euro.

W komunikacie z posiedzenia EBC powtórzono, że stopy procentowe pozostaną na obecnym lub niższym poziomie długo po tym jak zakończy się program skupu aktywów. Napisano, że gospodarka strefy euro wykazuje się odpornością na negatywne czynniki, ale w dalszym ciągu ryzyko dla prognoz wzrostu jest w dół. Mario Draghi powtórzył, że EBC jest gotowy podjąć dodatkowe działania, chociaż dotychczasowe instrumenty są efektywne i od ostatniego posiedzenia prognozy nie uległy istotnym zmianom (szczegóły poniżej) uzasadniającym zwiększenie skali pieniężnej stymulacji.

Prezes banku zdradził, że rozszerzenie programu skupu aktywów nie było wczoraj rozważane, ale EBC będzie pracował nad przygotowaniem nowych rozwiązań które można będzie zastosować w razie potrzeby.

Prognozy PKB strefy euro zostały lekko zrewidowane w dół w stosunku do szacunków z czerwca – PKB ma tym roku wzrosnąć o 1,7% (zmiana z 1,6%), a w 2017 oraz 2018 o 1,6% (zmiana z 1,7%). Równie nieznacznie dostosowano prognozy inflacyjne – na ten rok utrzymano 0,2%, na 2017 obniżono do 1,2% z 1,3%, a na 2018 podtrzymano 1,6%.

Kurs EURUSD rósł od początku czwartkowej sesji i tuż przed decyzją EBC był nieco poniżej 1,13. Tak jak przypuszczaliśmy, brak dalszego poluzowania polityki pieniężnej w strefie euro miał pozytywny wpływ na wspólną walutę i także dzięki słowom szefa EBC kurs przebił 1,13 osiągając nowy miesięczny szczyt na ok. 1,133. Na koniec tygodnia nie poznamy ważnych danych, a po wyraźnych wzrostach z ostatnich dni przed weekendem rośnie wg nas ryzyko realizacji zysków z ostatniej aprecjacji euro.

Kurs EURPLN spadł w trakcie dnia do 4,30, a USDPLN obniżył się do 3,805, ale spadek nadziei na szybkie poluzowanie polityki pieniężnej w strefie euro prawił, że na koniec sesji oba kursy były blisko odpowiednio 4,32 i 3,836. Dzisiaj agencja Moody’s może ogłosić zmianę polskiego ratingu i/lub jego perspektywy.

Stanie się to najprawdopodobniej już po zakończeniu krajowej sesji, więc wg nas kurs EURPLN będzie się dziś wahał powyżej wczorajszego minimum. Sądzimy też, że ewentualna pozytywna reakcja złotego na decyzję o braku zmiany ratingu i perspektywy (co jest naszym bazowym scenariuszem) będzie przejściowa i w kolejnych tygodniach krajowa waluta nie będzie już zyskiwać.

Na krajowym rynku stopy procentowej IRS i rentowności wzrosły w reakcji na decyzję EBC, tak jak się spodziewaliśmy. Osłabił się też dług z peryferii i rynków bazowych strefy euro. Polskie krzywe skorygowały środowe wypłaszczenie i wczoraj nastąpiło ich wystromienie w wyniku większego osłabienia na środku oraz długim końcu niż na krótkim. 10-letni IRS odbił wczoraj o 4 pb do 2,18%, a 5-letni o 5, pb do 1,87%. 2-letni tymczasem wzrósł o 3 pb do ok. 1,75%. Sądzimy, że Moody’s nie obniży Polsce ratingu. W przypadku odwrotnej decyzji, wczorajsza wyprzedaż może być kontynuowana, choć zapewne nie będzie przesadna i trwała, bo część inwestorów uzna niższe ceny (szczególnie przy słabszym złotym) za atrakcyjne do zakupów.

Dzisiaj agencja Moody’s pokaże swoją ocenę kredytową Polski. Informacje, które napłynęły od ostatniej aktualizacji w maju były i pozytywne (mniej groźna ustawa o kredytach walutowych, brak znaczącego wzrostu wydatków budżetu w 2017), i negatywne (eskalacja konfliktu z Trybunałem Konst., możliwa obniżka wieku emerytalnego, słabsze dane makro). Uważamy, że bilans jest neutralny i nie spodziewamy się zmiany (A2, perspektywa negatywna).

Senat jednak nie zajmie się dzisiaj odwołaniem Marka Chrzanowskiego. Okazało się, że Chrzanowski nie może stawić się na posiedzeniu Komisji Budżetu i Finansów Publicznych, która wydaje opinie w tej sprawie, a jego obecność jest konieczna. Możliwe, że sprawa powróci na kolejnym posiedzeniu Sejmu 21 września.

Leave a Reply